Od 13 do 21 października, a także we wspomnienie św. Jana Pawła II 22 października, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15.00 zakonnicy oraz wierni modlić się będą Koronką do Bożego Miłosierdzia i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
22 października Trybunał Konstytucyjny będzie obradował nad tzw. przesłanką eugeniczną (możliwością zabijania nienarodzonych ze względu na podejrzenie choroby).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ze względu na sytuację epidemiczną paulini proszą przede wszystkim o jedność duchową i włączenie się w modlitwę przez pośrednictwo mediów: Radia Jasna Góra oraz jasnogórskiego Kanału YouTube.
Wraz z Jasnogórską Matką Życia i św. Janem Pawłem II modlimy się, by przesłanki eugeniczne nie stanowiły nigdy więcej w naszej Ojczyźnie prawnego powodu zabijania nienarodzonych. Będziemy prosić Ducha Świętego o umocnienie sumień, byśmy z odwagą położyli kres zabijaniu nienarodzonych chorych dzieci w Polsce – zaprasza na modlitwę rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Michał Legan.
22 października (w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II) Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek posłów dotyczący stwierdzenia niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej części zapisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. dopuszczających aborcję eugeniczną (zabijanie nienarodzonych ze względu na podejrzenie choroby).
Reklama
Polskie prawo chroni życie z trzema wyjątkami, składającymi się na tzw. kompromis aborcyjny. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie ludzkiego płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, uchwalona w 1993 r., zezwala na aborcję w przypadku podejrzenia u dziecka kalectwa lub ciężkiej choroby, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia matki oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu.
W 2019 r. grupa 119 posłów z różnych opcji politycznych skierowała do Trybunału Konstytucyjnego sprawę o zbadanie zgodności tzw. przesłanki eugenicznej z polską konstytucją. 15 sędziów sprawdzi więc, czy aborcja chorych dzieci narusza obecnie obowiązującą konstytucję, uchwaloną w 1997 r.. Ten najwyższy akt prawny zapewnia ochronę życia człowieka (art. 38), poszanowanie i ochronę godności osoby ludzkiej (art. 30) oraz ochronę przed dyskryminacją (art. 32). – Trybunał będzie analizował tylko aspekty prawne.
Z oficjalnych statystyk wynika, że w 2019r. w Polsce w majestacie prawa zabito 1116 dzieci nienarodzonych. Aż 1074 aborcje wykonano z powodu podejrzenia u dziecka ciężkiej choroby lub kalectwa, czyli właśnie z powodu przesłanki eugenicznej.
Paulini i Jasna Góra od lat zaangażowani są w obronę życia poczętego. Na Jasnej Górze znajduje się Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a warszawski pauliński kościół Ducha Świętego od ubiegłego roku jest Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.
Duchowa Adopcja jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga, Dawcę Życia. Trwa przez 9 miesięcy, czyli okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza.
Reklama
To właśnie w warszawskim paulińskim klasztorze rozpoczęła się modlitwa w obronie dzieci poczętych, a nie narodzonych. Dziś Duchowa Adopcja jest dziełem krzewionym na całym świecie jako szczególna forma obrony życia i pomoc rodzicom zmagającym się m.in. z syndromem proaborcyjnym. Dziewięciomiesięczna modlitwa za życie jest także odpowiedzią na Jasnogórskie Śluby Narodu kard. Stefana Wyszyńskiego.
Gdy w 1956 r. komuniści wprowadzili aborcję na życzenie Prymas wspólnie z polskimi biskupami wydał list, w którym aborcję nazwano „pokojowym samobójstwem narodu”. Kard. Wyszyński wskazał na potrzebę obrony życia nienarodzonych, która jest polską racją stanu i nadrzędnym interesem państwowym. Jasno opowiedział się za życiem, podkreślając, że czasem trzeba znosić nawet prześladowania dla dobra narodu.
Apelował do rodzin, by one stały na straży życia. – Jaka jest rodzina domowa, taka też będzie rodzina ojczysta. Jeśli rodzina domowa będzie rodzić żywych, to i Naród będzie żył. (...) Jeśli nie będą umieli uszanować maleńkiego życia, które się rodzi w komórce życia domowego, nie uszanują i życia obywateli, bo nauczą się mordować już w rodzinach – wskazywał kard. Wyszyński. – W ten sposób zamiast społeczności życiodajnej, będzie się wyrabiać społeczność morderców. Będzie to naród samobójczy (...). Taki naród się skończy – przestrzegał Prymas Tysiąclecia.