Reklama

Liceum z Henrykowa

Henryków to niewielka dolnośląska miejscowość leżąca na Europejskim Szlaku Cysterskim, ok. 60 km na południe od Wrocławia. Znana przede wszystkim z zabytkowego kompleksu pocysterskiego - kościoła oraz klasztoru, w którym, ok. 1270 roku, została napisana słynna „Księga Henrykowska”, a w niej pierwsze zdanie w języku polskim: „day ut ia pobrusa a ti poziwai” - jest zatem kolebką języka polskiego i miejscem kształtowania kultury polskiej na Śląsku. Tu właśnie mieści się Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Bezpłatnie i na miejscu

Reklama

Choć KLO jest szkołą prywatną, nauka w niej jest jednak bezpłatna. Jest to możliwe dzięki wsparciu ze strony opiekuna szkoły abp. Mariana Gołębiewskiego oraz księży z całej archidiecezji wrocławskiej. Integralną częścią szkoły jest internat z całodziennym wyżywieniem i opieką wychowawczą dla wszystkich chętnych uczniów. Pobyt w internacie jest odpłatny, ale dzięki rozbudowanemu systemowi stypendialnemu istnieje możliwość dofinansowania opłat.

Dęta orkiestra i sztuki walki

W liceum działają liczne koła zainteresowań, co jest wymogiem współczesnej edukacji, ale niewątpliwym atutem jest prowadzenie szkolnej orkiestry dętej pod batutą majora Edwarda Tomków czy popołudniowe zajęcia sztuk walki. Priorytetem tej młodej szkoły jest nieustanne unowocześnianie zaplecza technologiczno-dydaktycznego umożliwiające wszechstronny rozwój. Najzdolniejsi uczniowie KLO mogą liczyć na wsparcie w postaci stypendium naukowego, bezpłatny wakacyjny pobyt w zamku w Kliczkowie, sfinansowanie wyjazdów zagranicznych. Jak mówią sami uczniowie, szkoła jest dla wielu z nich szansą na zdobycie wykształcenia własnymi siłami, bez środków dopingujących, w przyjaznej atmosferze. „Jest to dla nas także szkoła życia - tu nikt nie posprząta pokoju za nas, nikt nie położy pod nos kanapek, musimy nauczyć się tego sami” - żartują i dodają: „Może to dobrze, nasze żony będą miały z nas kiedyś pożytek”.

Wiele kierunków

Dziś w szkole kształci się ponad 80 chłopców, co daje doskonałą możliwość podmiotowego traktowania każdego z nich. Tu nikt nie jest tylko numerkiem w dzienniku. Obecne klasy pierwsze kształcą się w trzech kierunkach: językowym, graficznym i wojskowym. Nowością było utworzenie klasy przysposobienia wojskowego, w której obok nauki ważne są ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej, musztra, wakacyjny obóz poligonowy, lekcje ze specjalistami w dziedzinie wojskowości, ćwiczenia na szkolnej strzelnicy. Klasę tę honorowym patronatem objęli generałowie Wojska Polskiego. Podpisana została także umowa o współpracy z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu. Z poszukiwań atrakcyjnych form kształcenia dla młodzieży męskiej zrodził się pomysł utworzenia, obok istniejących już kierunków, klasy ratownictwa w systemie górskim, wodnym, medycznym i pożarniczym. W tym celu podjęto współpracę z GOPR, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Mazurską Służbą Ratowniczą, Pogotowiem Ratunkowym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Ochotniczą Strażą Pożarną.
Zainteresowanie szkołą jest duże, o czym świadczą prowadzone rozmowy rekrutacyjne. Szczególnie cieszy fakt, że młodzi chłopcy próbują znaleźć alternatywę dla wielkich szkół, w których narażeni są często na złe wpływy środowiska, w których niejednokrotnie wstydzą przyznać się do chrześcijańskiej formacji.

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09
Msza św. trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Więcej ...

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Wiara

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce...

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Franciszek

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć...

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Niedziela Częstochowska

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę