Reklama

Niedziela Legnicka

Studium św. Hildegardy w Legnicy

Monika Łukaszów

Blisko 60 osób z kraju uczestniczyło w kolejnej edycji Studium św. Hildegardy z Bingen. Obecne Studium posiada – w odróżnieniu od poprzedniej edycji – charakter akademickiego kursu teologicznego. Działa pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wykłady odbyły się w dniach 3-4 października w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy. Nauka w Studium trwa 2 semestry (5 zjazdów weekendowych), które kończy egzamin wewnętrzny. Absolwent Studium otrzymuje tytuł „Specjalista nauk św. Hildegardy” pierwszego stopnia. Jest przewidywana kontynuacja nauki i możliwość zdobycia tytułu „specjalista nauk św. Hildegardy” drugiego i trzeciego stopnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Celem Studium jest pełna aplikacja Hildegardowej nauki o człowieku, systemie diagnozowania i całościowego leczenia chorób, z uwzględnieniem promowanej przez Świętą z Bingen duchowości. Ramy programowe obejmują część teoretyczną (filozofia, teologia, medycyna Hildegardy) oraz praktyczną (program zdrowia według św. Hildegardy)” – mówi p. dr Alfreda Walkowska dyrektor Studium i założycielka Polskiego Centrum św. Hildegardy.

Uczestnikami Studium są ludzie różnego wykształcenia i zawodu. Nie tylko osoby z wykształceniem medycznym jak lekarze, pielęgniarki czy farmaceuci, ale są też muzycy, inżynierowie i pedagodzy. Jednym słowem ludzie różnej profesji. Przyjechali do Legnicy z różnych zakątków naszego kraju, aby poznawać dzieło św. Hildegardy i umiejętnie je zastosować w praktyce, w tym celu, aby poprawić, jakość swego życia, poziom zdrowia i pogłębić wiedzę religijną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto dodać, że to właśnie w Legnicy, ale też i w całej Polsce, od przeszło 30 lat propagowany jest kult, sposób życia i leczenia według Świętej z Bingen. Jej promocję w naszej Ojczyźnie rozpoczęła p. Alfreda Walkowska, znawczyni dzieła Świętej i twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy.

Reklama

„Trzeba przyznać, że św. Hildegarda jest coraz bardziej znana i jej sposób życia, i leczenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pojawiają się, zatem różne osoby, a nawet firmy, które żywo zajmują się tym tematem. Widzimy wszelkiego rodzaju przekazy, publikacje, opracowania czy też produkty orkiszowe. Jednak muszą powiedzieć, że w wielu tych przekazach zaburzona jest czystość Hildegardowego przesłania. Ujawnia się jakieś niewłaściwe dopasowywanie się do potrzeb świata i naszych czasów. To dopasowywanie przesłania samą Hildegardę, jej świętość i przekaz. Jednak ludzie wierzący w mądrość Kościoła potrafią już to zauważyć. Skoro Hildegarda została ogłoszona przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła, to oznacza, że trzeba rzetelnie i kompetentnie wczytywać się w jej naukę. Stąd nasze Studium! Dlatego poszukujący przyjeżdżają do nas i widzą w nas środowisko, które porządkuje Hildegardowe dziedzictwo” – dodaje pani Walkowska.

Warto dodać, że właśnie w Legnicy, wiele lat temu powstało Polskie Centrum św. Hildegardy. Świętą Hildegardę, a raczej jej nauki i dietę, przywiozła z Niemiec do Legnicy pani Alfreda Walkowska, która od niemal 30 już lat jest wierną czcicielką Świętej Mniszki. W legnickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się znany już hilegardowemu środowisku w Polsce obraz św. Mniszki, a czciciele i przyjaciele Świętej Hildegardy oraz jej sympatycy od lat w dzień śmierci św. Hildegardy, tj. 17 września, wspólnie modlą się dziękując Bogu za otrzymane łaski za pośrednictwem Świętej

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-10-15 11:03

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...