Reklama

Niedziela Wrocławska

Przybyli do św. Jadwigi na Ucztę

2020-10-18 01:53

Michalina Stopka

Mimo wielkich niepewności z katedry wrocławskiej, w sobotni poranek, wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Pątników było tylko 25. Było to spowodowane obostrzeniami, które tego dnia weszły w życie. Wśród pielgrzymujących byli m.in. ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW, Wiesław Wowk - “Kuzyn”, s. Maria Czepiel - elżbietanka, przedstawiciele mediów katolickich oraz pielgrzymi, którzy zazwyczaj działają w służbach pielgrzymkowych.

- Plany były zupełnie inne. Chcieliśmy, aby ten dzień był namiastką pielgrzymowania dla większej grupy osób. Niestety to nam się nie udało i musieliśmy w ostatniej chwili przeorganizować się i odwołać m. in. służby, które miały nam towarzyszyć - mówił Kuzyn

Reklama

Pielgrzymowanie rozpoczęło się o godz. 7:30 w katedrze wrocławskiej. Błogosławieństwa udzielił ks. Tomasz Płukarski. Przed wyruszeniem w drogę przedstawieni zostali wszyscy uczestnicy.

- Pielgrzymuję od ponad 25 lat. Dziękuję Panu Bogu i przewodnikowi za możliwość reprezentowania osób konsekrowanych na tej pielgrzymce - powiedziała s. Maria

Z racji ograniczeń wiele osób, mimo chęci, musiało pozostać w domu i łączyli się duchowo z pielgrzymami idącymi do Trzebnicy

Reklama

- Jako organizatorzy otrzymaliśmy wiele maili, w których nadawcy wyrażali żal, że nie mogą w tym roku pójść na pielgrzymkę. Wszyscy życzyli nam dobrej i szczęśliwej drogi - mówi Kuzyn

Podczas trzeciego etapu ks. Płukarski wygłosił konferencję związaną z hasłem tegorocznej pielgrzymki: “O Święta Uczto”. Na początku wszyscy pielgrzymi zostali poproszeni o przypomnienie sobie przełomowych momentów doświadczeń relacji z Bogiem. Wskazał na adorację i Eucharystię Zwrócił uwagę, że msza święta jest pamiątką, ofiarą i ucztą.

- Ucztę będziemy przeżywać na koniec pielgrzymki. Wszyscy jesteśmy na nią zaproszeni - powiedział ks. Tomasz.

Kaznodzieja mówił także o tym, aby podczas Mszy św. nie zarzucać Pana Boga naszymi problemami, słowami, dziękczynieniami, błaganiami, przeprosinami, ale po prostu być z Jezusem i jest tu wystarczające.

Przytoczył także historię pewnej kobiety, która miała problemy z mężem. Gdy, jako młody, kapłan, powiedział jej, aby poszła na Eucharystię, była zdziwiona, ale posłuchała i po pewnym czasie stali się praktykujący, a mąż pokonał nałóg.

Na pielgrzymce, wraz z siostrą Marią, szły postulantka i aspirantka.

- Ich obecność jest owocem m. in. pielgrzymowania na Jasną Górę. Tu zaznaczę, że u nas w zgromadzeniu jest kilka sióstr, które wybrały życie zakonne w spotkaniu z nami na pielgrzymce - podkreśliła s. Maria.

Modlono się nie tylko o powołania. Wśród intencji niesionych przez pątników były prośby o ustanie pandemii Covid-19, polecano swoje rodziny, Archidiecezję, chorych, cierpiących, w intencji “Orzecha”, modlono się za zmarłych.

- Pielgrzymka tegoroczna była bardzo skromna, ale mamy świadomość, że razem z nami pielgrzymowali wszyscy i też chcieliśmy wszystkich duchowo zabrać ze sobą. Był to dzień zaskakujący, bo mimo trudnej sytuacji w związku z pandemią, spotkaliśmy się z wielką życzliwością ludzi na trasie m.in. w Malinie czy Wysokim Kościele. Gdy szliśmy ludzie jadący samochodami nam machali. Widać było pozytywny odbiór idących pielgrzymów. Pogoda była deszczowa, ale każda pogoda dla pielgrzyma jest odpowiednia. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Bogu, że udało nam się dotrzeć i wszystkie intencje św. Jadwidze powierzyć - relacjonował po przybyciu do Trzebnicy ks. Płukarski.

O godz. 16:30 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Płukarski, a homilię wygłosił ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii.

RELACJA Z MSZY

Warto dodać, że piesza pielgrzymka do Trzebnicy zrodziła się w 1979 r.,z inicjatywy studentów zgromadzonych wokół ks. Stanisława Orzechowskiego “Orzecha”, którzy chcieli modlić się za papieża Jana Pawła II i dziękować za jego pontyfikat.

- Papież często powtarzał, że św. Jadwiga jest patronką jego wyboru na Stolicę Piotrową - wspomina Kuzyn.

I do dziś osoba, dziś już św. Jana Pawła II jest wciąż żywa na pielgrzymkowym szlaku.

Święta Jadwigo Śląska - módl się za nami

Święty Janie Pawle II - módl się za nami

GALERIA ZDJĘĆ

Wybrane dla Ciebie

Rząd: bez dnia wolnego w Dzień Zaduszny

2020-10-20 11:19

Karol Porwich /Niedziela

Rząd nie wprowadzi w Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, dodatkowego dnia wolnego - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Takie rozwiązanie było rozważane w celu rozładowania tłumów na cmentarzach. Biskupi zachęcają natomiast wiernych do indywidualnego odwiedzania grobów przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych.

Więcej ...

Za małżeństwa i rodziny

2020-10-20 23:38

Beata Pieczykura/Niedziela

Na czuwanie i modlitwę za małżeństwa i rodziny zapraszają członkowie Domowego Kościoła z parafii św. Jana Kantego w Częstochowie. Odbędzie się w środę 21 października od godz.19.30 w kaplicy adoracji w kościele św. Jana Kantego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tomasz Rożek: Porównałem COVID i grypę

Wiadomości

Tomasz Rożek: Porównałem COVID i grypę

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Kościół

Abp Depo ostrzega przed pseudoprorokami powołującymi się...

Gniezno: zmarł bp Bogdan Wojtuś

Kościół

Gniezno: zmarł bp Bogdan Wojtuś

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Rodzina

Ocalmy dzieci z Michałowskiego

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Kościół

Dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w...

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Polska

Wracają większe obostrzenia dla uczestników liturgii w...

Zarządzenie abp Wacława Depo  w związku z nowymi...

Niedziela Częstochowska

Zarządzenie abp Wacława Depo w związku z nowymi...

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Niedziela Łódzka

Po śmierci zakażonego koronawirusem proboszcza z...

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka

Kościół

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka