Reklama

Michałówka nabrała nowego blasku

Podczas Mszy św. abp Józef Michalik poświęcił 30 czerwca odnowiony kościół pw. św. Michała Archanioła w Michałówce. Po 3-letnim remoncie drewniana świątynia nabrała nowego blasku i stała się cennym zabytkiem na mapie architektury sakralnej archidiecezji przemyskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita Przemyski podkreślał zaangażowanie miejscowego proboszcza ks. Krzysztofa Szczygielskiego, który „nie zniechęcał się mimo przeciwności” oraz dziękował parafianom i wszystkim, którzy włączyli w prace remontowe. Zauważył, że przy tego typu zabytkach są bardzo rygorystyczne zasady ich odtwarzania, które sprawiają trud, ale pozwalają na wierne odtworzenie cennych zabytków.
- Piękno tego kościoła mówi samo za siebie. Nieraz mówi się o wsi i jej mieszkańcach z pogardą, co mnie denerwuje i boli. Niechby przyszli zobaczyć co polski lud stworzył prawie 300 lat temu, bo tyle ma ten kościół. To wielkie świadectwo kultury i mamy się do czego odwołać. Żadne dziecko i żaden urzędnik pochodzący z Michałówki nie będzie się wstydził, że wyszedł z wioski, która się szczyci takim pięknym kościołem - mówił abp Michalik. Dodał, że piękno zewnętrzne powinno zawsze rodzić się z serca i piękna duchowego.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia pomnika ku czci ks. Jana Gielarowskiego, proboszcza Michałówki, który za ratowanie Żydów zginął w obozie oświęcimskim w 1943 r. W czasie Mszy św. bierzmowanie przyjęła ponad 100-osobowa grupa młodzież y z parafii: Michałówka, Nienowice i Korczowa.
Michałówka to niewielka parafia niedaleko Radymna w pow. jarosławskim. Powstała z fundacji Józefa Drohojewskiego, właściciela wielu dóbr w Duńkowicach i Michałówce. Tereny te były w dużej mierze zamieszkałe przez wyznawców obrządku greckokatolickiego, którzy mieli swoją świątynię w Duńkowicach. Wyznawcy łacińscy pozostawali bez kościoła. Efektem działań Drohojewskiego, w 1763 r. erygowano parafię rzymskokatolicką, a budowę kościoła ukończono 2 lata później. Jest to ta sama świątynia, która stoi w Michałówce dzisiaj. Przez lata przeszła wiele zniszczeń i dewastacji, zwłaszcza w okresie wojen XX wieku. Zawsze jednak była odbudowywana i remontowana. Ostatnia renowacja miała miejsce w latach 1972-76, gdy proboszczem był ks. prał. Marian Fedyk, do dziś mieszkający w Michałówce. Ówczesne warunki nie sprzyjały tego typu inwestycjom, co sprawiało, że zadanie to było niełatwe do wykonania.
Ponownie prace remontowe zostały rozpoczęte w 2008 r. Założeniem było odnowienie świątyni z zewnątrz - wymiana podwalin, odbudowa prezbiterium i zmiana odeskowania na gont. Zrodził się również pomysł, aby zbadać polichromię wewnątrz kościoła. Zajęła się tym firma „Ikos”. Pisaliśmy wówczas w „Niedzieli” o cennym odkryciu malowideł pochodzących z XVIII wieku. „Początkowo wydawało się, że nie jest to zbyt interesujący obiekt. Z czasem okazało się coś zupełnie innego. O ile do tej pory prace w Michałówce miały być dodatkowym zajęciem, to teraz stały się głównym” - mówiła nam wtedy Małgorzata Dawidiuk z „Ikosu”.
Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków kategorii A i B, czyli za wartościowe dla kultury zalicza się zarówno konstrukcję, jak i wyposażenie obiektu.
Wsparcie finansowe oraz merytoryczne przy remoncie okazały: Kuria Metropolitalna w Przemyślu w osobach kanclerza ks. Bartosza Rajnowskiego i ks. Edwarda Sobolaka oraz dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marka Wojnarowskiego, Małgorzata Gazdowicz i Ewelina Bąk, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski, Gmina Radymno, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze zmarłym tragicznie w katastrofie smoleńskiej Tomaszem Mertą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...