Reklama

Św. Anna Prostyńska - opiekunka małżeństw i rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Anna, ukazując się w Prostyni pierwszy raz w 1510 r., poleciła wybudować we wskazanym miejscu kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Na znak prawdziwości swych słów zostawiła cztery wieńce bylicowe: trzy złączone ze sobą - jako symbol Trójcy Przenajświętszej i jeden na swoją pamiątkę. Objawienie to jest udokumentowane, a jego autentyczność potwierdził Synod Diecezji Łuckiej w 1589 r. W niedługim czasie św. Anna ukazała się pewnemu człowiekowi w pobliskiej wsi Złotki, skąd kazała się przewieźć przez bagna do Prostyni. Po szczęśliwym dotarciu do celu wyjawiła, kim jest, i wyjaśniła, że przybyła tu, aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej. Drugie objawienie się św. Anny przekazywane było przez pokolenia w formie ustnej, oficjalnie spisane zostało przez ks. Stefana Obłozę w 1904 r. Przez długi czas w Prostyni funkcjonowały dwa kościoły: jeden ku czci Trójcy Świętej, drugi ku czci św. Anny. Obecnie w miejscowości jest jedna świątynia - sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowna Statua Trójcy Przenajświętszej, tzw. Tron Łaski wykonana z drzewa lipowego, pochodząca prawdopodobnie z otoczenia Wita Stwosza. Podarowana została przez biskupa łuckiego Pawła Holszańskiego po objawieniu się św. Anny. Powyżej statuy znajduje się lipowa rzeźba św. Anny nauczającej Maryję wykonana przez H. Bąkowskiego w 1914 r. Wcześniej figura ta znajdowała się w kapliczce naprzeciwko kościoła, w miejscu drugiego objawienia Świętej. W połowie lat 90. po renowacji znalazła miejsce w ołtarzu głównym w kościele. W kapliczce pozostawiono jej wierną kopie. Od dwóch lat w odpust św. Anny w Prostyni organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W tym roku odpust ubogacony został o uroczystą koronację figury św. Anny.

Maryja i św. Anna - wzór dla rodziny

Tegoroczny odpust miał miejsce w niedzielę 24 lipca. Głównym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12 celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Na tę uroczystość przybyły dwie piesze pielgrzymki - z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych, obecnych było wielu księży z bliższych i całkiem dalekich parafii, także z zagranicy, oraz kilkutysięczna rzesza pielgrzymów zmotoryzowanych i parafian prostyńskich. Przed Mszą św. prelekcję dotyczącą małżeństwa i rodziny wygłosił ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Poruszył wiele ciekawych i trudnych tematów, przede wszystkim wskazywał na postać Maryi i Jej matki - Anny jako wzór tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, w której każdy ma swoje miejsce. Msza św. rozpoczęła się uroczystą koronką do Trójcy Przenajświętszej. Następnie kustosz sanktuarium prostyńskiego ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przywitał przybyłych gości, przedstawił przebieg uroczystości i poprosił Księdza Biskupa o sprawowanie uroczystej Mszy św. i wygłoszenie homilii. Ksiądz Biskup wyraził wielką radość ze spotkania z rodzinami drohiczyńskimi w sanktuarium Babci Pana Jezusa. Homilia dotyczyła prawidłowego funkcjonowania rodziny, w której wszyscy są ważni i podążają wytartymi ścieżkami Bożych przykazań. Wyraził również zaniepokojenie przedstawicielami władz różnych szczebli, którym najbardziej zależy na swoich dobrach materialnych, podczas gdy sakramentalne małżeństwo staje się celem ataków ateistycznych środowisk i jest wypierane przez „nowoczesne” związki partnerskie. Zwrócił również uwagę na polską ziemię, która dawniej stanowiła główne źródło utrzymania dla całych rodzin, a dziś nieuprawiana dziczeje, przestaje być symbolem Ojczyzny, o której niegdyś marzyli polscy wygnańcy. Dla dzisiejszych emigrantów jest tylko skibą niewartościowego piachu. Po kazaniu ks. Paweł Rytel-Andrianik odczytał dekret sporządzony na okoliczność koronacji na prawie diecezjalnym figury św. Anny i Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dar na 500-lecie parafii

Przepiękne korony wykonane ze srebra próby 925, pokryte podwójną warstwą złota, powstały w pracowni mistrza złotnictwa Aleksandra Prafianowicza w Bielsku Podlaskim w dniach od 8 marca do 11 czerwca 2011 r., według projektu Magdaleny Moniki Abramowskiej z Warszawy. Korona św. Anny zdobiona jest 5 syntetycznymi rubinami, a Maryi 5 syntetycznymi szmaragdami. Rubiny i szmaragdy w koronach są darem małżeństwa Danuty i Andrzeja Wudkiewiczów z Warszawy. Korony ufundowane zostały przez parafian prostyńskich z okazji 500-lecia utworzenia parafii Prostyń. Dekret został podpisany 24 lipca 2011 r. przez bp. Dydycza, kanclerza Kurii, dziekana, proboszcza, przedstawicieli kapituł, kapłanów, samorządów, ofiarodawców, projektanta i koordynatora prac oraz wykonawcę koron. Uroczystego poświęcenia i nałożenia koron dokonał Pasterz diecezji. Po nałożeniu koron kwiaty pod ukoronowaną figurą złożyło małżeństwo z Prostyni, które było również fundatorem wszystkich kwiatów ozdabiających tego dnia świątynię. Pod koniec Mszy św. odbyło się odnowienie przyrzeczeń przez wszystkich małżonków znajdujących się w kościele. Było to wielkie przeżycie dla rodzin obecnych w sanktuarium. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Nabożeństwo zakończyło się uroczystym „Te Deum”. Następnie wszyscy przybyli goście mieli okazję adorować ołtarz i uczestniczyć w tradycyjnej koronacji koronami św. Anny - wianki, które zostawiła św. Anna w 1514 r. zamknięte zostały w srebrnej koronie, którą kapłan dotyka głów wiernych. Przy kościele można było zaopatrzyć się w wydawnictwa i pamiątki związane z Prostynią oraz książki poświęcone rodzinie przywiezione przez ks. Piotra Arbaszewskiego.

Coś dla ciała

Następnie licznie przybyli pielgrzymi udali się na agapę zorganizowaną i przygotowaną przez Księdza Proboszcza, parafialną Akcję Katolicką i mieszkańców parafii prostyńskiej. Poczęstunek odbył się na podwórku przy plebanii. Były bigos, kiełbaski z grilla, smalec, ogórki, pomidory, niezliczona ilość ciasta i napoje. Nikt z przybyłych nie odszedł głodny. Po posiłku na prostyńskim wzgórzu ks. Arbaszewski odprawił Drogę Krzyżową wokół kościoła, podczas której rozważane były zagadnienia z życia rodziny.
II Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zbiegła się cudownie z koronacją figury św. Anny i Maryi. Św. Anna (hebr. „Hanna” - łaska; jest patronką rodziny, małżeństwa i dzieciństwa) w Prostyni przedstawiona jest z Maryją - nauczająca Córkę. Razem tworzą wspaniałą, kochającą się rodzinę, wzór dla minionych, współczesnych i przyszłych pokoleń. Babcia i Matka Jezusa. Rodzina. Coś stałego, niezmiennego, bezinteresownego, czysta miłość i zrozumienie. Dekret koronacyjny kończy się wymownymi słowami: „Niech te korony, które są wyrazem czci i wdzięczności za otrzymane łaski, przyczyniają się do rozwoju kultu św. Anny w Prostyni i całej okolicy; niech przypominają wszystkim tutaj przybywającym o wielkiej roli rodziny w przekazywaniu prawd wiary, tradycji i wartości chrześcijańskich”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie