Reklama

Biskup Antoni Dydycz Honorowym Obywatelem Węgrowa

Niedziela podlaska 35/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Antoni Pacyfik Dydycz to pierwszy duchowny w dziejach Węgrowa, uhonorowany tym zaszczytnym tytułem.
„Cieszymy się, że to właśnie pasterz naszej diecezji, bp Antoni, otrzymuje to wyróżnienie w roku jubileuszowym, kiedy świętujemy 570-lecie praw miejskich Węgrowa i 300-lecie konsekracji bazyliki i klasztoru. Dzisiaj obchodzimy także 67. rocznicę wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Krajową. Podczas tej Mszy św. będziemy polecać Bożej Opatrzności wszystkich mieszkańców naszego miasta, gości oraz prosić o potrzebne łaski dla wszystkich”. - Tymi słowami dziekan węgrowski, kustosz bazyliki, ks. prał. Leszek Gardziński zapowiedział doniosłe wydarzenie, jakim było oficjalne odczytanie i przekazanie uchwały Rady Miejskiej z 8 lipca br. w sprawie nadania bp. Antoniemu Dydyczowi tytułu Honorowego Obywatela Węgrowa. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji w węgrowskiej bazylice mniejszej 7 sierpnia br. w ramach obchodów Dni Węgrowa.
Uchwałę odczytał i wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kietliński w towarzystwie burmistrza Węgrowa Jarosława Grendy i wiceburmistrz Jadwigi Snopkiewicz. W uroczystości wzięli udział posłowie i senatorowie RP, radne Sejmiku Wojewódzkiego, władze samorządowe powiatu ze starostą węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem, komendanci Komendy Powiatowej PSP i OSP, komendant powiatowy Policji, kombatanci AK, przedstawiciele środowisk kultury i nauki, reprezentanci mediów. Licznie przybyły poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.
Wniosek o nadanie tytułu Honorowy Obywatel Węgrowa dla bp. Antoniego Dydycza wystosowali Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej. A oto fragmenty:
„J. E. ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz jako Pasterz diecezji szczególnie ceni częste kontakty z wiernymi oraz władzami samorządowymi Węgrowa. W 2001 r. uczestniczył w uroczystości nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Węgrowie i poświęcenia sztandaru. Od tamtego czasu, każdego roku bierze udział w uroczystych obchodach Dnia Patrona w tej szkole. Świadczy to o głębokiej trosce o młodzież oraz o wielkiej sympatii do najmłodszych (...).
Ksiądz Biskup w dobitny sposób podkreśla więź duchową z mieszkańcami Węgrowa. 28 lutego 1996 r. ustanowił specjalnym dekretem kościół farny - bazylikę mniejszą - diecezjalnym sanktuarium maryjnym Matki Bożej Fatimskiej, a w maju każdego roku przewodniczy uroczystej inauguracji nabożeństw fatimskich. To właśnie z inicjatywy Ekscelencji papież Jan Paweł II podniósł w 1997 r. węgrowską kolegiatę do rangi bazyliki mniejszej.
Ksiądz Biskup dba o podtrzymywanie tradycji narodowej oraz krzewienie patriotyzmu, czego wyrazem jest uczestnictwo w odsłonięciu i poświęceniu pomnika «Solidarności» w naszym mieście 12 sierpnia 2007 r., podczas Dni Węgrowa, z udziałem przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ «Solidarność» Janusza Śniadka.
1 czerwca 2008 r. w obecności Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa, władz samorządowych Miasta i Powiatu oraz licznie przybyłych mieszkańców poświęcił zalew nad Liwcem.
Ekscelencja obejmuje honorowym patronatem wiele wydarzeń kulturalnych, prelekcji, konferencji naukowych oraz koncertów muzyki klasycznej: np. koncert muzyki organowej «Ave Maria» w 2009 r.; cykl «Mazowsze w Koronie» w 2007 r. i w 2010 r; oraz koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca «Mazowsze» w 2007 r. Jako gość specjalny Ksiądz Biskup uczestniczył w obchodach Dni Węgrowa: w sierpniu 2010 r., kiedy celebrował Mszę św. oraz wziął udział w uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika Armii Krajowej w 66. rocznicę wyzwolenia naszego miasta przez AK (...).
Ksiądz Biskup podkreśla swój związek z naszą społecznością: z okazji jubileuszy: 570-lecia praw miejskich Węgrowa i 300-lecia konsekracji węgrowskich kościołów, wygłosił 16 maja br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie interesującą prelekcję podczas konferencji. Natomiast 26 maja br. przewodniczył uroczystej Eucharystii w węgrowskiej bazylice i wygłosił uroczystą homilię z okazji oficjalnych obchodów upamiętniających jubileusz miasta i konsekracji fary (...).
Troską otacza również zabytkowy kościół klasztorny, gdzie wziął udział w uroczystości oddania do użytku odnowionych kościelnych podziemi, co było połączone z poświęceniem krypty fundatora obu kościołów, Jana Dobrogosta Krasińskiego. O roli klasztoru, zarówno duchowej, jak i o zabytku wysokiej klasy, mówił 29 maja br. w homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. w Węgrowie z okazji 300-lecia konsekracji kościoła klasztornego”.
Bardzo częste odwiedziny w Węgrowie, ogromna troska o życie duchowe mieszkańców tego miasta, zaangażowanie w liczne inicjatywy zarówno religijne, jak i kulturalno-społeczne oraz wielka życzliwość wobec wiernych ze strony Księdza Biskupa, niewątpliwie uzasadniają nadanie tytułu Honorowy Obywatel Węgrowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak w Watykanie: ochrona dzieci i młodzieży to sprawa wszystkich

2024-11-15 13:23

ks. Paweł Rytel-Andrianik /VaticanNewsPL

Troska o osoby skrzywdzone i ich obecność w systemie ochrony dzieci i młodzieży oraz podzielenie się doświadczeniem mającym na celu ochronę małoletnich jak i osób dorosłych bezbronnych - to jedne z tematów międzynarodowej konferencji nt. ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Europie, na które wskazuje w rozmowie z serwisem Vatican News abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Konferencja odbywa się w Watykanie w dn. 13-15 listopada.

Więcej ...

Ks. Aleksander Zienkiewicz coraz bliżej ołtarzy [Audio]

2024-11-15 08:49

ks. Łukasz Romańczuk

14 lat temu rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza. Najpierw na poziomie diecezjalnym. 16 października 2024 roku zostało złożone w Rzymie "Positio", to kolejny krok w procesie. O ks. Zienkiewiczu, jego wychowankach, procesie beatyfikacyjnym i spuściżnie duchowej rozmawiamy z paniami Joanną Lubieniecką oraz Jadwigą Wartalską.

Więcej ...

Niemcy: w niedzielę beatyfikacja zamordowanego przez nazistów księdza Maxa Josefa Metzgera

2024-11-15 18:50
Fryburg Bryzgowijski

wikipedia

Fryburg Bryzgowijski

W niedzielę 17 listopada we Fryburgu Bryzgowijskim odbędzie się uroczystość beatyfikacji zamordowanego przez niemieckich narodowych socjalistów księdza Maxa Josepha Metzgera (1887-1944). W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Ojca Pio nauka o pokorze

Wiara

Ojca Pio nauka o pokorze

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Wiara

Czy jestem gotowy tracić swoje życie w tej doczesności?

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...