Reklama

Duszpasterskie wykłady akademickie 2011

Czas rodziny - czas nadziei

Niedziela lubelska 35/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterskie Wykłady Akademickie zostały zainaugurowane w KUL w 1935 r. Po przerwie w latach II wojny światowej i reaktywowaniu w 1947 r. przez bp. Stefana Wyszyńskiego cieszą się niegasnącym zainteresowaniem duchownych i świeckich. W tym roku wakacyjne wykłady odbędą się w dniach 29-30 sierpnia pod hasłem „Czas rodziny - czas nadziei”, a ich organizację powierzono Instytutowi Nauk o Rodzinie KUL.
Tradycją DWA jest podejmowanie tematu, jaki bezpośrednio odnosi się do aktualnych wydarzeń i problemów doświadczanych przez społeczeństwo i Kościół w Polsce. Ponieważ tegoroczny organizator wykładów prowadzi rozległe badania nad rodziną, nie mogło być innego tematu, jak poświęconego życiu rodziny.
- Współcześnie rodzina jest poddawana wielorakim próbom - od problemów ekonomicznych, tożsamości rodziny, aż po kryzys wartości. Dążenie do zrównania tradycyjnej rodziny ze związkami partnerskimi czy homoseksualnymi powoduje, iż ta podstawowa komórka społeczna musi walczyć o zachowanie swojej tożsamości - mówi ks. dr Witold Janocha z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL. - W wykładach duszpasterskich nie chcemy koncentrować się jedynie na problemach i trudnościach związanych z funkcjonowaniem rodziny, wręcz przeciwnie, chcemy ukazać, że rodzina jest nadzieją dla człowieka, społeczeństwa i świata. Z nadzieją również należy spoglądać w przyszłość, wierząc, że kryzysy zostaną pokonane i nastąpi duchowe i aksjologiczne odrodzenie rodziny - dodaje.
Duszpasterskie Wykłady Akademickie kierowane są przede wszystkim do duszpasterzy, którzy „żyjąc wśród swoich parafian i pełniąc rozmaite funkcje, bezpośrednio dotykają życia rodzin w swoich wspólnotach, dzieląc z nimi radości i troski, obserwując następujące w nich przemiany”. Organizatorzy mają nadzieję, że udział w DWA pomoże im lepiej rozumieć sytuację współczesnej rodziny oraz będzie inspiracją do rozmów z rodzinami potrzebującymi wsparcia duchowego. Adresatami DWA są także środowiska duszpasterstwa rodzin, osoby zaangażowane w stowarzyszenia na rzecz rodziny oraz prowadzące przygotowania przedmałżeńskie, a także katecheci podejmujący podczas katechez zagadnienia związane z życiem małżeńskim i rodzinnym. W pogłębieniu znajomości problemów, a także wskazaniu dróg rozwoju współczesnych rodzin, uczestnikom pomogą prelekcje i dyskusje prowadzone przez duszpasterzy i specjalistów różnych dziedzin nauki. Wśród podjętych tematów znajdą się dotyczące wychowania (związki niesakramentalne jako problem wychowawczy, wizja płciowości i miłości małżeńskiej w nauczaniu Kościoła), roli psychologa i duszpasterza w obliczu kryzysów, promocji wartości małżeństwa i rodziny podczas katechezy szkolnej, jakości życia rodziny w zdrowiu i chorobie, a także znaczenia rodziny w przeciwdziałaniu patologii społecznych. Nie zabraknie również treści dotyczących migracji zarobkowej, miejsca rodziców w procesie wychowania oraz roli małżeństwa i rodziny w epoce gender.
Mierząc się z organizacją tegorocznych Duszpasterskich Wykładów Akademickich Instytut Nauk o Rodzinie KUL ma nadzieję, że duszpasterze i wszyscy uczestnicy DWA spojrzą na rodzinę z nadzieją, ukazując jej niezastąpione miejsce w strukturze społecznej, a widząc trudności, z jakim się boryka, będą akcentować jej piękno, niepodważalną wartość i związaną z nią nadzieję. - Śp. abp Józef Życiński, kiedy omawialiśmy tematykę wykładów, apelował, by ukazywać pozytywne strony funkcjonowania rodziny i akcentować nadzieję, która związana jest z rodziną. I to jest zachęta, by koncentrować się na pięknie i pozytywnych stronach rodziny - mówi ks. dr Witold Janocha. - Wierzymy, że wymiernym owocem DWA będzie wzrost świadomości u duszpasterzy i osób świeckich oraz jeszcze lepsze rozumienie zagadnień związanych z małżeństwem i rodziną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst