Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie medali „Mater Verbi”. Ich laureatami są osoby tak duchowne, jak i świeckie, a ich grono stanowią autorzy, duszpasterze propagujący pismo w swych parafiach, jego kolporterzy oraz ci, którzy otaczają „Niedzielę” swą życzliwością w wielu dziedzinach jej działania. Na tegorocznej liście laureatów medalu znalazły się osoby związane z diecezją sosnowiecką.
Tym razem na zaszczytne miano zasłużyły osoby świeckie: Katarzyna Maciejewska - prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Będzina, oraz Renata Szopa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji sosnowieckiej, która należy do grona inicjatorów Diecezjalnej Akademii Rodziny w Sosnowcu.
Od najmłodszych lat…
Reklama
„Przyznanie medalu «Mater Verbi» przez redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego «Niedziela» ks. inf. Ireneusza Skubisia to dla mnie prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie. Bardzo cenię to katolickie pismo m.in. dlatego, że przekazuje prawdę, nie zakłamuje rzeczywistości. Przyznam, że z «Niedzielą» jestem związana od najmłodszych lat. To zasługa mojego wspaniałego, niestety nieżyjącego już proboszcza, ks. kan. Kazimierza Szwarlika, który był wiernym czytelnikiem «Niedzieli», propagował ją w parafii i uświadamiał jej przesłanie dla społeczeństwa. Traktował ją jak dodatkowego wikariusza parafii. Dlatego to właśnie jemu pragnę dedykować medal «Mater Verbi». Słowo, zarówno mówione, jak i pisane jest bardzo ważne. Kształtuje ono sposób myślenia. «Niedziela» prezentuje poglądy i system wartości, które są mi bliskie. Całkowicie identyfikuję się z poglądami autorów i redaktorów tygodnika. Uważam, że gdyby więcej Polaków czytało «Niedzielę», moglibyśmy być bezpieczniejsi, szczęśliwsi i bez lęku spoglądać w przyszłość” - powiedziała Katarzyna Maciejewska, której teksty niejednokrotnie gościły na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymkowe spotkanie
Tegoroczna Pielgrzymka „Niedzieli” rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 10. Następnie o godz. 12 w auli redakcji „Niedzieli” rozpoczęło się spotkanie uczestników pielgrzymki, podczas którego wykład „Moje spojrzenie na «Niedzielę» w jej 30-lecie” wygłosił o. prof. dr hab. Leon Dyczewski z KUL. W trakcie spotkania rozstrzygnięto trzy konkursy „Niedzieli”. Moment, na który wszyscy czekali to uroczyste wręczenie medali „Mater Verbi” 2011.
Pielgrzymka przebiegała pod znakiem jubileuszy: 30. rocznicy wznowienia pisma, a tym samym 30. rocznicy pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli”. Rok 2011 to także 85-lecie istnienia tygodnika.
Przypomnienie o łączności
Teren diecezji sosnowieckiej to część dawnej archidiecezji częstochowskiej, a kapłani z tego terenu, z których wielu odeszło do Pana, m.in. wspomniany ks. Szwarlik z Będzina, bardzo często zgłaszali do komunistycznych władz prośby o reaktywowanie „Niedzieli”. Można powiedzieć, że „Niedziela” została wskrzeszona w 1981 r. w dużej mierze dzięki listom podpisywanym przez mieszkańców Zagłębia. Biskup częstochowski Teodor Kubina bardzo kochał Zagłębie, często odwiedzał te tereny i zapewne jedną z przyczyn jego zawołania biskupiego: „Miserere super turbam” - „Żal mi ludu” było przyglądanie się życiu ludu zagłębiowskiego, wśród którego wiele lat pracował. Dzisiaj, gdy na tych ziemiach istnieje Kościół sosnowiecki, nie można zapominać o wspólnych korzeniach. Trzeba przypomnieć naszym duszpasterzom, że w ich diecezji mieszka bardzo wielu dawnych diecezjan częstochowskich, których życie związane było z funkcjonowaniem „Niedzieli”.