Reklama

Polska

Przygotowania do ŚDM w Krakowie nabierają tempa

Coraz bardziej konkretny charakter mają przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku w Krakowie. W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski trwa spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, którzy dyskutują o programie duchowego przygotowania, pielgrzymki po Polsce znaków ŚDM oraz „dniach w diecezjach”.

Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami bp Henryk Tomasik, przewodniczącego Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP podkreślił, że pierwszym elementem przygotowań do spotkania młodych z papieżem w Krakowie będzie peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży, a więc krzyża oraz ikony Salus Populi Romani. Znaki te polska młodzież przejmie od młodych Brazylijczyków podczas najbliższej Niedzieli Palmowej, 13 kwietnia. Wiadomo, że peregrynacja znaków ŚDM rozpocznie się od archidiecezji poznańskiej a zakończy w Krakowie. Umownie przyjmuje się, że 14 kwietnia 966 miał miejsce Chrzest Polski, stąd pomysł, by peregrynacja rozpoczęła się właśnie w Poznaniu. Średnio w każdej diecezji krzyż i ikona spędzą ok. 20 dni. Na razie trwa opracowywanie wstępnego kalendarza wędrówki znaków. Zostanie on zatwierdzony podczas październikowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Anna Milewska z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży podkreśliła, że młodym bardzo zależy, by krzyż ŚDM nie został zamknięty jedynie w kościołach czy kaplicach, ale by został wyniesiony na place, do miejsc, gdzie spotyka się młodzież. „Chcielibyśmy za pośrednictwem tej pielgrzymki poprowadzić ewangelizację na ulicach, spotkać się z młodymi na uniwersytetach, w szkołach, trafić też do miejsc cierpienia, czyli do domów dziecka, czy poprawczaków i więzień” - powiedziała Milewska.

Bp Damian Muskus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie podkreślił, że wciąż trwa dyskusja co do miejsca spotkania młodych z całego świata. Przygotowywane są zarówno krakowskie Błonia, które uznawane są za zbyt małe, by pomieścić tak wielką rzeszę młodych, i krakowskie lotnisko Pobiednik.

Reklama

Odbyło się także pierwsze spotkanie z władzami samorządowymi Małopolski. Zarówno prezydent Krakowa, jak i marszałek województwa, wojewoda małopolski wyrazili gotowość do współpracy przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.

Bp Muskus podkreślił, że choć ŚDM odbywać się będzie w Polsce po raz drugi, to nasze doświadczenia w jego organizacji nie są zbyt wielkie. „Wielu kapłanów posiada doświadczenie Światowych Dni Młodzieży, uczestnicząc w nich, natomiast nie mamy zbyt wielu specjalistów od organizacji. Dlatego liczę na współpracę zarówno z kapłanami, którzy te doświadczenia mają, ze świeckimi, jak również z władzami samorządowymi i centralnymi, a przede wszystkim ludźmi młodymi. Jesteśmy otwarci na sugestie i rady” - zapewnił bp Muskus.

Powstała już siedziba Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Umiejscowiono ją na ul. Kanoniczej 18. Stroną oficjalną wydarzenia jest ww.krakow2016.com. Kontaktować się z organizatorami można za pomocą poczty elektronicznej: sekretariat@krakow2016.com oraz dyrektor@krakow2016.com.

Po raz pierwszy od wielu lat Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się tak blisko Europy Wschodniej. Stąd inicjatywa o nazwie „Bilet dla Brata”. Jak wyjaśniła Dorota Abdelmoula, koordynatorka projektu, chodzi o pomoc skierowaną do pielgrzymów ze Wschodu, by mogli oni przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem.

W realizacji pomysłu ma pomóc sieć sklepików parafialnych, w których będzie można kupić drobne przedmioty związane także ze Światowym Dniem Młodzieży, różańce, ikony, czy np. uczestniczyć w loteriach. Cały dochód zostanie przekazany na wsparcie młodych ze Wschodu. Konkretne szczegóły projektu są na razie opracowywane.

2013-09-10 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wróćmy do Rio

O. Waldemar Gonczaruk CSsR

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...