O. Surma, który od 1978 r. oddał ponad 60 litrów krwi, zachęca aby osoby, które wyzdrowiały z COVID-19, zgłosiły się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, gdzie dokładnie opisane są procedury oddawania osocza, jak też warunki jakie trzeba spełnić, aby móc zostać jego dawcą.
– Niech to będzie nasza ofiara w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, który zachęcał do walki o życie w każdym jego wymiarze. To prosty, ale jakże niezwykle ważny gest, który jest przejawem naszej miłości i solidarności z bliźnimi. Nie stójmy z boku, dziękując za odzyskany dar zdrowia, podzielmy się naszym osoczem z tymi, którzy mogą go potrzebować, aby sami mogli pokonać koronawirusa – zachęca o. Surma.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jednorazowo od dawcy pobierane jest 650 ml osocza. Zabieg trwa ok. 30-40 min. Przerwy pomiędzy pobraniami osocza nie powinny być krótsze niż 2 tyg. Ważna informacja dla osób, które oddają krew jest taka, że pobranie osocza może być przeprowadzone po przerwie wynoszącej co najmniej 30 dni od pobrania krwi pełnej.
W ciągu roku od jednego dawcy nie pobiera się więcej niż 25 litrów osocza. Krew lub osocze może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed donacją należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym wypić nieco więcej płynów. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty.
Ojciec Zenon Surma przypomina również, że nadal potrzebna jest też krew, dlatego zachęca, aby w tym trudnym czasie zgłaszać się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Najbardziej uniwersalna jest grupa 0, dlatego, że tę grupę krwi można podawać wszystkim potrzebującym.