Reklama

Wiadomości

Możliwe ponad 1 tys. miejsc w uzdrowisku Ustroń na walkę z COVID-19

Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, ze względu na eskalację pandemii, zdecydował o przekazaniu łącznie ponad 1 tys. miejsc na potrzeby walki z COVID-19 – poinformowało w czwartek przedsiębiorstwo. Miejsca zostaną przeznaczone na izolatoria.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uzdrowisko Ustroń wielokrotnie rozszerzyło w ten sposób swoją poprzednią deklarację pomocową. 23 października ogłosiło udostępnienie jednego ze swych budynków osobom, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Udostępnionych miało zostać ok. 170 łóżek z personelem.

„Skala zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim przekroczyła 2 tys. nowych przypadków dziennie. (…) Zarząd Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń zdecydował o znacznym zwiększeniu zapowiadanej wcześniej pomocy i zgłosił do NFZ deklarację udostępnienia łącznie ponad 1 tys. miejsc na terenie kompleksu uzdrowiskowego i przekształcenia ich w izolatoria. To miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test w kierunku SARS-CoV-2, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki” – głosi komunikat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wiceprezes Uzdrowiska Adam Rybicki poinformował, że w ubiegłym tygodniu udostępnionych zostało pierwszych 100 miejsc w budynku Sanatorium Równica. „W ciągu kilku najbliższych dni oddamy do użytku kolejnych 100 łóżek, a od początku przyszłego tygodnia jeszcze 400 miejsc izolatoryjnych” – powiedział.

Podziel się cytatem

Jak dodał, trwają dalsze rozmowy i jeśli zajdzie taka potrzeba, biorąc pod uwagę możliwości kadrowe, Uzdrowisko skłonne jest „udostępnić w najbliższym czasie dodatkowo kilkaset miejsc w budynkach Narcyz i Kos”.

„To dla nas ogromne wyzwanie, ponieważ do uruchomienia izolatorium niezbędne były ekspresowe modyfikacje, pilne inwestycje związane z przemodelowaniem infrastruktury, wydzieleniem stref poruszania się pacjentów i personelu: czerwonych, żółtych i zielonych, zapewnieniem odpowiedniej liczby personelu medycznego i przeszkoleniem zespołu w zaledwie kilka dni. Musieliśmy również zaopatrzyć się w odpowiednią ilość leków, materiałów medycznych, zapewnić sprzęt do tlenoterapii i doraźnego działania. Dosłownie w kilka dni zadbaliśmy także o organizację pracy dyżurów medycznych, czy kontaktów z innymi podmiotami medycznymi” – powiedział Rybicki.

Przedsiębiorstwo podało, że Grupa AHP (American Heart of Poland), do której ono należy, ze względów bezpieczeństwa uruchomiła na terenie Uzdrowiska laboratorium. Wykonywane są w nim testy PCR wykrywające zakażenie SARS-CoV-2 dla pacjentów i personelu medycznego. Niebawem, przy budynku Sanatorium Równica zostanie uruchomiony punkt wymazowy drive-thru.

W uzdrowisku Ustroń wstrzymano pobyty sanatoryjne, ale została zachowana ciągłość udzielania świadczeń rehabilitacyjnych z zachowaniem środków i zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Adam Rybicki zastrzegł, że „oprócz COVID-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie”. „Obecnie w Uzdrowisku Ustroń działa oddział rehabilitacji kardiologicznej, a także rehabilitacji narządu ruchu i neurologicznej. Nie przerwaliśmy tej działalności w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów i nie zamierzamy tego zrobić nawet w momencie, kiedy przeznaczymy ponad 1 tys. miejsc na potrzeby izolatorium. Kontynuujemy świadczenia związane z prewencją wtórną, bo jest to niezwykle istotne dla zdrowia i życia naszych pacjentów” – podkreślił.

Grupa AHP to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. W jej skład wchodzi m.in. sieć ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ krap/

Podziel się:

Oceń:

2020-11-05 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MSWiA: w najbliższych dniach decyzja dotycząca otwarcia granic Polski

PAP/Wojciech Olkuśnik

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszona decyzja dotycząca otwarcia polskich granic. Trwają analizy w tej sprawie; decyzja będzie podana jeszcze przed świętem Bożego Ciała - zapewnił.

Więcej ...

Dyskwalifikacja amerykańskiej florecistki za odmowę walki z transpłciową "rywalką"

2025-04-03 21:20

zrzut ekranu x.com

W Stanach Zjednoczonych szerokim echem odbiła się informacja o dyskwalifikacji florecistki Stephanie Turner za odmowę walki z transpłciową "rywalką". Do kontrowersyjnej sytuacji doszło 30 marca podczas zawodów na Uniwersytecie Maryland.

Więcej ...

Odkryli powołanie do miłości

2025-04-03 23:38
Rekolekcje PZC

s. Joanna Smagacz

Rekolekcje PZC

Wieloletnią tradycją Caritas Diecezji Rzeszowskiej jest organizowanie wielkopostnych rekolekcji dla członków Parafialnych Zespołów Caritas. W 2025 r. takie rekolekcje zostały przeprowadzone podczas 3 weekendów w ośrodku w Myczkowcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Wiara

Skoro Bóg jest miłością, jak może istnieć piekło?

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?