Reklama

Afryka

Irak: w Mosulu młodzi muzułmanie pomagają sprzątać kościoły i wzywają chrześcijan do powrotu

Młodzi muzułmanie z Mosulu w północnym Iraku współpracują z chrześcijanami przy odgruzowywaniu i czyszczeniu miejscowych kościołów, zniszczonych kilka lat temu przez bojówkarzy z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Poza tym zachęcają wyznawców Chrystusa do powrotu w te strony, z których musieli uciekać przed islamistami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

“Jest to nasze przesłanie, które kierujemy [do chrześcijan], mówimy im: wracajcie, Mosul jest niepełny bez was!” – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews Mohammed Essam. Jest on współzałożycielem grupy wolontariuszy z tego miasta, zaangażowanych w przywrócenie do użytku znajdujących się tam zabytków, w tym także chrześcijańskich. Inicjatywa ta ma za zadanie uleczenie dramatycznych ran zadanych w ciągu kilku lat rządów na tym obszarze Państwa Islamskiego. Razem z innymi swymi rówieśnikami ci młodzi muzułmanie uprzątają z kurzu, ruin i popiołów kościół syryjskokatolicki św. Tomasza.

To historyczne miejsce kultu, wzniesione w połowie XIX w. zostało złupione i zniszczone przez islamistów tzw. “kalifatu”, którzy latem 2014 przejęli kontrolę nad Mosulem i dużą częścią Równiny Niniwy, zmuszając mieszkających tam od pokoleń chrześcijan (jak również jezydów, innych muzułmanów, głównie szyitów, i sabejczyków) do ucieczki na tereny Kurdystanu Irackiego. Panowanie IS trwało 3 lata i było naznaczone przemocą i terrorem oraz niszczeniem miejsc symbolicznych, takich jak meczet al-Nuri i kościół al-Saa (Matki Bożej Godziny).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zdobyciu miasta latem 2014 kościół św. Tomasza popadł w stan opuszczenia, grożąc całkowitym zawaleniem. Grupa młodych wolontariuszy uznała go za symbol odrodzenia, próbując “oczyścić drogę” po brutalności okropieństw panowania dżihadystów, usuwając taki napis jak “Ziemia Kalifatu” po arabsku, jaki wybijał się na jednym z budynków – odniesienie do ambicji tej grupy na całym Bliskim Wschodzie.

Rozmówca agencji nawiązał też do zbrodni popełnionych przez ludzi al-Baghdadiego [przywódcy IS], które osobiście widział i przeżywał. “Chcemy zmienić postrzeganie przez mieszkańców tego regionu i na całym świecie miasta Mosulu. Chcemy powiedzieć, że chrześcijanie należą do tej ziemi, mają za sobą bogatą i cenną historię tutaj” – powiedział Essam.

Reklama

Od czasu wyzwolenia miasta grupa, zwana “Ramiona Mosulu” (po arabsku Sawaed al-Museliya) spieszy z pomocą i opieką miejscowej ludności, rozdzielając żywność i artykuły pierwszej potrzeby wśród najbardziej potrzebujących, odbudowując domy, zwłaszcza te należące do najuboższych. A sprzątając kościół młodzi wolontariusze chcą wesprzeć wysiłki miejscowej wspólnoty chrześcijańskiej przy odbudowie budynków, struktur, dóbr i miejsc historycznych oraz przygotować miejsce pod powrót tych, którzy przed laty uciekli przed przemocą na tle etnicznym i wyznaniowym. “Chcemy zatroszczyć się o nich i o ich miejsca kultu” – zapewnił młody muzułmanin.

Dotychczas jedynie ok. 50 rodzin chrześcijańskich wróciło do Mosulu, choć codziennie setki osób z Równiny Niniwy i wiosek chrześcijańskich przybywa do tej metropolii ze względu na naukę lub pracę. Według źródeł chrześcijańskich z północy Iraku młodzi są “nadzieją tego miasta, które bardzo wycierpiało w przeszłości, przechodząc przez ciemny tunel”.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-11-05 19:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy wszyscy muzułmanie nie znoszą krzyża?

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?