Reklama

Parafia Świętej Babci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będusz jest dziś dzielnicą Myszkowa, ale prawdę mówiąc, w źródłach historycznych pojawia się przed nim, bo już w 1443 r. - był wtedy własnością rodową Będuskich herbu Ostoja i należał do parafii w Mrzygłodzie. Wiele dat i faktów związanych z historią Będusza zaginęło w pomroce dziejów. Wiadomo natomiast na pewno, że historia tutejszej parafii św. Anny rozpoczyna się w XX wieku.

Historia najnowsza

26 lipca 1926 r. proboszcz Mrzygłodu - ks. Władysław Frąckiewicz dokonał poświęcenia - wybudowanej jego staraniem - kapliczki, do której uroczyście sprowadzono z Krakowa obraz św. Anny. Ważną datą dla parafian jest także rok 1974, kiedy bp Stefan Bareła utworzył w Będuszu wikariat terenowy. Pracę duszpasterską rozpoczął tutaj wtedy ks. Mieczysław Dyga, który rozbudował kapliczkę i zorganizował cmentarz. Kolejna ważna data to erygowanie parafii w 1981 r. za kadencji ks. Tadeusza Bijaty. Jego następca, ks. Henryk Suchos - obecnie posługujący na misjach w Brazylii - nabył plac i uzyskał zezwolenie na budowę kościoła. Budowę obecnej, bardzo pięknie zaprojektowanej i wykończonej świątyni, rozpoczęto w 1986 r., a ukończono w 1992 r. Kościół konsekrował 18 czerwca 1992 r. abp Stanisław Nowak. Przypomnienie tych najważniejszych dat ma znaczenie nie tylko dla historycznej pamięci, ale również dla uświadomienia faktu, że tutejsza wspólnota przez wiele lat konsekwentnie dążyła do celu, jakim było utworzenie własnej parafii i budowa Domu Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Troskliwi parafianie

Jak zapewnia obecny proboszcz ks. Adam Mikoś, parafianie ciągle są aktywni i systematycznie podejmują większe i mniejsze inwestycje. To parafianie czynnie wspierali starania o piękne urządzenie wnętrza kościoła: m.in. nastawę ołtarzową - z trzema obrazami przedstawiającymi Jezusa Miłosiernego, Matkę Bożą Częstochowską oraz św. Annę - Drogę Krzyżową, przystosowanie pomieszczeń pod kościołem na sale duszpasterskie. Jedno spojrzenie na plac otaczający kościół jest potwierdzeniem słów Księdza Proboszcza. Teren jest wypielęgnowany, otoczony białym, kamiennym murem. Starannie utrzymane ścieżki prowadzą do Groty Matki Bożej Niepokalanej i figury św. Józefa - patrona Kościoła powszechnego, opiekuna rodzin, ojców i mężczyzn. Dobiega końca budowa położonej za kościołem plebanii. Nie zapomniano także o kaplicy św. Anny, która przez wiele lat pełniła rolę kościoła parafialnego - położony o jakieś 300 metrów dalej domek Świętej Babci został gruntownie odnowiony.

Reklama

Wspólnota wspólnot

Parafianie troszczą się zarówno o sprawy materialne, jak i duchowe. Nieocenioną pomocą w pracy duszpasterskiej dla ks. Adama Mikosia są wspólnoty. - Mamy 9 kół różańcowych - mówi Proboszcz. - Trzy z nich powstały w ostatnich latach, jest wśród nich jedno koło męskie, które powstało w roku ubiegłym jako owoc Misji Ewangelizacyjnych. Jest Akcja Katolicka, Rada Parafialna, Betańska Grupa Modlitwy za Kapłanów, schola, oaza młodzieżowa i liturgiczna służba ołtarza, czyli ministranci i lektorzy.
- Parafialne grupy, a także wielu parafian, którzy nie należą do wspólnot, dobrze ze sobą współpracują, stanowiąc niezbędną i nieocenioną pomoc w duszpasterstwie - podkreśla Proboszcz.
Najdroższymi cegiełkami żywego kościoła, wymagającymi ciągłej troski, są dla Księdza Proboszcza dzieci i młodzież. Dla nich organizuje często różnego rodzaju spotkania przy parafii i wyjazdy. Kolejnym zaproszeniem do uczestniczenia w życiu religijnym przez włączanie się w działania kulturalne są wyjazdy do myszkowskiego Domu Kultury na wartościowe filmy. Niedawno był to film „Ludzie Boga”, wcześniej filmy poświęcone bł. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Jerzemu Popiełuszce oraz „Katyń”.
- Cieszę się, że tylu ludzi prawdziwie kochających Boga i mających wielkie serce dla innych spotkałem w tej parafii - mówi ks. Adam Mikoś. - Są to zarówno starsi, jak i młodzież i dzieci. Każdemu z nich mam za co dziękować, ich wiara jest umocnieniem także dla mnie.
Proboszcz podkreśla, iż szczególnie wdzięczny jest grupie osób, które codziennie przychodzą na Mszę św., a w każdy czwartek przed Mszą św. na godzinną Adorację Najświętszego Sakramentu. - To wspaniała wspólnota wiary, która w dni powszednie znajduje czas na to, aby spotkać się przy tym najważniejszym stole, jakim jest stół Ofiary Eucharystycznej - mówi ks. Mikoś.
Obecnie parafianie przygotowują się do peregrynacji relikwii Krzyża Świętego. Tuż przed zaplanowaną na 13 listopada uroczystością, w parafii odbędzie się renowacja Misji Ewangelizacyjnych. - Nasi parafianie bardzo licznie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w Misjach Ewangelizacyjnych, które odbyły się w roku ubiegłym - mówi ks. Adam Mikoś. - Z tego powodu obecność relikwii Krzyża Świętego w naszej parafii poprzedzi czterodniowa renowacja Misji. Peregrynacja będzie okazją, by podziękować za dar odkupienia, za wszystkie łaski, którymi Chrystus nas obdarza.

Lokalne ciekawostki

Kościół parafialny w Będuszu położony jest na stoku góry i jest widoczny z pobliskiej drogi wojewódzkiej nr 793. Przejeżdżając tędy, warto wiedzieć, że na tym terenie są rozmaite lokalne ciekawostki. Najstarszą jest kapliczka upamiętniająca walkę obronną szlachty siewierskiej z najeźdźcami szwedzkimi z 1656 r. Jest także pochodzący z początków XX wieku budynek dworu z charakterystyczną wieżą, przylegające do niego czworaki, spichlerz i kuźnia, a także park. W przeszłości użytkownikiem tych obiektów był Zespół Szkół Rolniczych. W 2002 r. szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja, a w ślad za tym poszła zmiana profilu nauczania. Ciekawostką dla fanów sportu jest, że w szkole działa ULKS Będusz, który bierze udział w rozgrywkach kl. „B” Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Archiwum OSP Kurów

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...