Reklama

100-lecie parafii w Mazańcowicach

W 2001 r. obchodziła 100-lecie powstania nowego kościoła, a 10 lat później kolejne 100 lat. Mowa o parafii św. Marii Magdaleny we wsi Mazańcowice w gm. Jasienica, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tu jest cudownie. Pogoda dopisuje, bażanty latają, mamy tu też jelonki. Miejscowość liczy ok. 3 tys. ludzi. Jak ją ustanawiali, było 150 numerów, teraz jest już przeszło 800 numerów - mówi z uśmiechem na twarzy proboszcz parafii w Mazańcowicach, ks. prał. Paweł Grządziel. - Nasza parafia została erygowana i zadekretowana 30 października Roku Pańskiego 1911 we Wrocławiu przez ordynariusza diecezji wrocławskiej. Wydzielono ją z parafii międzyrzeckiej św. Marcina. 11 grudnia tegoż roku wikary kapituły cieszyńskiej wprowadził w urząd pierwszego proboszcza i zaczęła istnieć nasza parafia, w której obecnie jestem proboszczem, a mamy też 2 wikarych: ks. Witolda Włocha i ks. Zdzisława Wronę. Jubileusz będziemy obchodzić 11 grudnia br. o godz. 11 i z tej okazji ukaże się również książka, która jeszcze jest w trakcie powstawania - informuje ks. prałat.
Parafianin Dariusz Kuś mówi o przebiegu obchodów: - Uroczystości związane ze 100-leciem naszej parafii rozciągały się w czasie. Trwały nie tylko jeden dzień: Msza św. i koniec, ale mieliśmy m.in. konkurs dla dzieci: „Mój kościół i parafia - jubileusz 100-lecia”, konkurs różańcowy, uroczysty koncert, wystawę, ulotkę okolicznościową, spotkanie z proboszczem. W przygotowaniach uroczystości brało udział bardzo dużo ludzi, którzy czuli się związani z parafią - podkreśla D. Kuś. 29 października br. o 19 w kościele św. M. Magdaleny odbył się koncert „Te Deum Laudamus” z okazji 100-lecia parafii. Wystąpił Chór „Hejnał Mazańcowice”, Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Chór Absolwentów XIII Edycji Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Bytomska Orkiestra Gorczyckiego. Zgromadzeni w kościele wysłuchali m.in. kompozycję „Te Deum Laudamus KV 141” W. A. Mozarta oraz utwory m.in. J. S. Bacha, G. F. Händla, C. Francka, M. Gałęskiego. Koncert poprowadził Andrzej Mróz, a chórami dyrygowali Jan Borowski i Krzysztof Przemyk. - Moim marzeniem jest, aby w Mazańcowicach co roku odbywał się koncert oratoryjno-kantatowy. W ub.r. był to koncert jubileuszowy chóru „Hejnał Mazańcowice” z okazji 45-lecia działalności. W tym roku okazją do jego organizacji były obchody 100-lecia parafii i 20 lat mojej pracy artystycznej z tym chórem - mówi K. Przemyk. - Do tego pomysłu przyłączyły się zaprzyjaźnione chóry, soliści i wspaniała orkiestra. Ks. prał. Paweł Grządziel bardzo przychylnie odniósł się do tej inicjatywy i dał mi swoje błogosławieństwo. Myślę, że tytuł „Te Deum Laudamus” najlepiej oddaje to, co chciałem wyrazić, organizując ten koncert, który nie odbyłby się bez zaangażowania wielu prywatnych osób i sponsorów - zauważa.
Dzień po koncercie, w niedzielę 30 października br., została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich parafian, a w budynku filii GOK w Mazańcowicach otwarto wystawę pt. „Kościół, to nie tylko dom z kamieni i złota. Kościół żywy i prawdziwy, to jest serc wspólnota”. Zwiedzający mogli ją oglądać do 6 listopada. Ten sam Gminny Ośrodek Kultury 4 listopada 2011 r. o 19 zorganizował spotkanie z ks. prał. P. Grządzielem. - Uroczystość parafialna jednoczy nas we wspólnocie, natomiast przypominanie historii ukazuje tę pracę dla wspólnej sprawy na przestrzeni wielu lat. Gdyby nie zaangażowanie parafian sto lat temu, nie byłoby możliwe erygowanie parafii - zauważa D. Kuś.
Z okazji rocznicy została wydana ulotka okolicznościowa prezentująca historię parafii. Przypuszczalnie ok. 1500 r. powstała pierwsza drewniana kaplica w Mazańcowicach, która była filialnym kościołem parafii w Międzyrzeczu. Z upływem czasu kaplica uległa zniszczeniom, więc proboszcz w Międzyrzeczu, ks. Jan Budny, w 1894 r. zainicjował budowę nowego kościoła w Mazańcowicach. Komitet Budowy został zatwierdzony 22 maja 1896 r., a 23 lipca 1899 r. wmurowano kamień węgielny w miejsce przyszłego ołtarza głównego. 9 czerwca 1901 r. wikariusz generalny z Cieszyna, ks. prał. Karol Hudziec, w obecności 12 kapłanów poświęcił nowy kościół w Mazańcowicach.
Prace trwały. Wybudowano probostwo i nowy ołtarz, dbano o utrzymanie kościoła i poczyniono działania w celu erygowania samodzielnej parafii. 30 października 1911 r. ordynariusz diecezji wrocławskiej, kard. Jerzy Kopp, mianował ks. Stanisława Nowaka proboszczem nowoutworzonej parafii pw. św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach, a 11 grudnia 1911 r. wikariusz generalny z Cieszyna, ks. Jerzy Kolek, wprowadził ks. Nowaka w urząd proboszcza. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Feliks Hofmann (od 1938 r.), ks. Władysław Pruski (od 1940 r.), ks. kan. Kazimierz Wala (od 1970) oraz ks. kan. Paweł Grządziel (od 2000 r.), który sprawuje tę posługę do dzisiaj. Więcej o historii parafii na stronie: www.mazancowice.net.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Zgierz: Oddali hołd Wielkiemu Polakowi

2024-04-30 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...