Reklama

Oddaliśmy chwałę krzyżowi

Niedziela częstochowska 50/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. JACEK MOLKA: - Czym była peregrynacja Relikwii w naszej archidiecezji?

ABP STANISŁAW NOWAK: - Przede wszystkim peregrynacja była oddaniem chwały Krzyżowi. Prawda o Krzyżu, w którym też zawiera się Zmartwychwstanie, jest centralną prawdą naszej wiary. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). To zdanie jest syntezą największej miłości Boga do człowieka. Ta niepojęta i wielka miłość objawiła się na Krzyżu. Bóg się przybliżył do nas właśnie przez mękę i śmierć. Dlatego to jest prawda centralna i najdroższa zarazem dla nas biednych ludzi tak bardzo potrzebujących miłosierdzia.
Prawda ta wiąże się nierozerwalnie z kapitalną prawdą o Trójcy Świętej, czyli prawdą o Bogu samym w sobie. Z tej to prawdy wynika wszystko - „Tak Bóg umiłował świat…”. Umiłowanie to objawia się przez wcielenie Boga. Ono wyraziło się w tym jakby wejściu Boga w grzech człowieka, w jego największe rany takie, jak właśnie: grzech, śmierć, cierpienie i nadanie temu wszystkiemu sensu. Wszystko się dzięki temu zmieniło. Można nawet powiedzieć, że tajemnica odkupienia jest drugim stworzeniem człowieka. Dlatego trzeba nam otworzyć się na prawdę o Krzyżu, oddawać temu Krzyżowi chwałę, przybliżać się do tego Krzyża, czcić go, kochać, całować, wynosić, podwyższać. Właśnie po to była ta peregrynacja, żeby to nastąpiło.

- Dopiero co zakończona peregrynacja miała też w przypadku Księdza Arcybiskupa wymiar osobisty…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Na pewno tak. Ponieważ kończy się moja posługa w archidiecezji jako biskupa ordynariusza, jako biskupa diecezjalnego, dlatego chciałem się właśnie pożegnać z powierzonymi mojej pieczy wiernymi zgodnie z moim biskupim zawołaniem: „Iuxta crucem tecum stare” - „Chcę pod krzyżem stać przy Tobie” i jakby złożyć wszystkim takie najmocniejsze życzenia. Moi kochani diecezjanie! Jednego pragnę i jednego życzę wam, byśmy mocno stali przy Krzyżu i za żadne skarby od Krzyża nie odeszli. Tym bardziej, że złe czynniki, złe siły istniejące we wszystkich wymiarach życia ludzkiego działają kontra, czyli właściwie są przeciwko Krzyżowi.

- Szczególnie w obecnych czasach jest to bardzo widoczne…

- Można na to spojrzeć głębiej. Jest jakaś siła Złego - węża odwiecznego, który walczy z ludzkością. Warto tu odnieść się do Protoewangelii - „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę” (Rdz 3, 15). Ta wypowiedź Pana Boga pada zaraz po grzechu pierworodnym i jest skierowana do Szatana, do Zła - kładę nieprzyjaźń miedzy tobą a niewiastą, między twoim potomstwem a jej. Ono, czyli potomstwo Ewy - Maryi zetrze ci potem głowę, zniszczy, a ty mu zmiażdżysz piętę. Chrystus poniósł na krzyżu jakby porażkę, na zewnątrz został zamordowany, ale tak naprawdę to jest wielkie zwycięstwo, które Bóg sprawił i objawił w swojej największej miłości.
W ostatnim czasie w Polsce zaistniało dużo takich czynów i takich działań, które obracały się przeciwko znakowi Krzyża. Np. cały ten szum wokół krzyża wiszącego w sali sejmowej obecnie czy dawniej to, co było na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. To wszystko było jakimś podniesieniem ręki na Krzyż. Jakżeż w takiej sytuacji nie zaprotestować tym wywyższeniem Krzyża Świętego, uczczeniem tego Krzyża i uświadomieniem ludzi, że nie ma innej drogi, jak tylko droga wierności Krzyżowi.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...