Reklama

Dziewczyny z kapitałem

Niedziela kielecka 50/2011

Kinga Witkowska, Monika Ambrozińska, Agnieszka Roman - trzy maturzystki z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach odkąd skorzystały z szans, jakie dają uczniom programy unijne, bardziej optymistycznie oceniają swoje możliwości i prognozują przyszłość. Wspólna cecha - wyróżnik trzech dziewcząt z różnych stron Kielecczyzny, beneficjentek Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - to odwaga - uważają Kinga, Monika, Agnieszka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życiowej pasji i odwagi w podejmowaniu decyzji na pewno nie brakuje Kindze Witkowskiej. - Chodzi mi o pewien rodzaj odwagi, której nauczyłam się podczas fantastycznego kursu języka angielskiego, prowadzonego przez naszą panią anglistkę, ale w zupełnie nietypowy sposób - wyjaśnia. Kurs był realizowany w 2009/2010 roku. Uczestnicy uczyli się technik werbalnych, mowy ciała, kreatywności w posługiwaniu się językiem, odgrywali scenki rodzajowe, przygotowywali debaty, naśladowali głosy …polityków, a wszystko to oczywiście w języku angielskim. Kurs był prowadzony w soboty (organizatorzy zapewnili uczniom posiłek). - Nie twierdzę, że znam język perfekcyjnie, ale już nie boję się nim posługiwać. Podejmuję próby i nie rezygnuję, dopóki nie uda mi się z rozmówcą porozumieć - mówi Kinga. „Przy okazji” odkryła w sobie zdolności aktorskie, które zaprocentowały podczas spotkania z telewizyjną sędzią Anną Marią Wesołowską w Kielcach 16 września - w związku z konferencją „Szkoła - instytucją szybkiego reagowania na problemy dzieci i młodzieży”. Podczas zaimprowizowanej inscenizacji Kinga tak sugestywnie wcieliła się w rolę „Kingi Marii Witkowskiej”, że w jej rodzinnych Daleszycach zdecydowano o podobnej debacie uczniowskiej, z Kingą w roli głównej, aby zachęcić gimnazjalistów do poznawania prawa. Kinga pasjonuje się także… księgowością. Szlifowała swoje umiejętności w biurze rachunkowym, co pozwoliło jej uskładać pieniądze na wymarzony wyjazd do Grecji, możliwy także dzięki opanowaniu języka (na kursie). Była to zarazem niezła praktyka, bo Kinga jest uczennicą klasy maturalnej o profilu technik ekonomista. Z tą dziedziną wiąże swoją przyszłość i wybór studiów. Księgowość to rodzinna tradycja, dziewczyna dorastała wśród liczb, pojęć, specyficznego języka rachunkowości. - Nie boję się wyzwań. Udział w kursie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki otworzył mnie na świat i ludzi - uważa.
Monika Ambrozińska pochodzi z okolic Łagowa. Jest w IV klasie o profilu technik hotelarstwa i nie wyobraża sobie swojej przyszłości w innym zawodzie jak wymarzone hotelarstwo. Dostrzega w nim szansę dla siebie, regionu, Polski. Gdy wyjechała za granicę, tuż po odbyciu kursu języka angielskiego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (2009/2010), odkryła, jaka to frajda porozumiewać się swobodnie w obcym języku i jak bardzo otwiera on człowieka na świat. Była także słuchaczką realizowanego w szkole kursu „Nowe trendy gastronomii w hotelarstwie”, zwieńczonego praktykami w Jastrzębiej Górze, co zachęciło ją do eksperymentowania w zawodzie i odważnego patrzenia w przyszłość. Na razie kwiaty dzikiego bzu panierowane w cieście naleśnikowym lub pierogi ze szpinakiem serwuje rodzinie i przyjaciołom, ale w przyszłości, kto wie - bardzo serio myśli o motelu agroturystycznym, który zapewne sprawdziłby się w rodzimej okolicy. Wylicza: piękny krajobraz, czyste powietrze, wokół atrakcje turystyczne, coraz więcej gości, np. z Warszawy, i - jak dotąd - jedno gospodarstwo agroturystyczne. Dlaczego miałoby się nie udać? Pasją Moniki od wczesnych lat szkolnych jest śpiewanie i „jej” zbierający niezłe recenzje zespół, który może i przydałby się w tej projektowanej agroturystyce.
Agnieszka Roman to mieszkanka Chałupek w gminie Obice, czyli unikatowego w skali kraju zagłębia garncarskiego z wielowiekową tradycją, opartego na tamtejszych zasobach gliny. Agnieszka uczy się w klasie o specjalności technik hotelarstwa i ukończyła kurs „Szkolenia barmańskie”. - Interesują mnie nowe trendy, technologie i wprowadzane nowoczesne narzędzia barmańskie. To dynamiczna dziedzina, która szybko się zmienia - wyjaśnia. Wierzy, że dla profesjonalnych i sprawnych barmanów będą miejsca pracy na rynku polskim i europejskim. Uważa, że ekspozycja kolorowych bezalkoholowych drinków nie tylko cieszy podniebienie, ale i oko; jest jak piękny, współczesny obraz.
Kinga, Monika, Agnieszka wybrały Ekonomik przy Langiewicza świadomie i nie żałują ani minuty, bo właśnie dzięki szkole korzystają z możliwości, jakie dają uczniom programy unijne. - Uczysz się nowych rzeczy, poznajesz ludzi, nie boisz się wyjść poza opłotki. Masz konkretny kapitał - przekonują.

Bohaterki artykułu korzystały z kursów: Język otwiera świat (5 grup po 15 osób, łącznie 400 godzin); Nowe trendy gastronomii w hotelarstwie (4 grupy po 15 osób, łącznie 100 godzin); Szkolenia barmańskie dla hotelarzy i nie tylko (4 grupy po 15 osób, łącznie 160 godzin).
Projekt „Podniesienie kluczowych kompetencji uczniów szkoły zawodowej” był realizowany przez kielecki Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Obejmował on łącznie 1364 godziny zajęć. Skorzystało z nich 488 uczniów, czyli blisko połowa wszystkich uczęszczających do szkoły. Powstała Pracownia Symulacyjna do zajęć w zakresie obsługi konsumenta. 135 uczniów wzięło udział w wycieczkach szkoleniowych do najlepszych hoteli Krakowa, Warszawy i Wisły. Wartość projektu wynosiła ponad 320 tys. zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Fascynacja Słowem Bożym

2024-04-25 17:41
Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Paweł Wysoki

Laureaci ze swoimi katechetami. Od lewej: ks. Grzegorz Różyło, Łucja Bogdańska, Izabela Olech-Bąk, Karina Prokop i Paweł Wawer

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim