Reklama

20 lat misji w Gwatemali

W bieżącym roku minęło 20 lat pracy misyjnej kapłanów diecezji rzeszowskiej w Gwatemali. Z tej okazji naszych misjonarzy oraz parafie przez nich prowadzone odwiedził bp Edward Białogłowski wraz z delegacją

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki pracy polskich misjonarzy w Gwatemali sięgają 1990 r.,kiedy jeszcze nie było diecezji rzeszowskiej. Pierwszych misjonarzy na prośbę bp. Fernando Claudio Gamalero Gonzaleza, ówczesnego administratora apostolskiego prałatury apostolskiej w Escuintla, wysłał abp Ignacy Tokarczuk. 28 lipca 1994 r. prałatura Apostolska w Escuintla została podniesiona do diecezji, a bp Gamalero został jej pierwszym biskupem. Od 2001 r. koadiutorem tej diecezji został bp Victor Hugo Palma Paul, ze względu na ciężką chorobę bp. Gamalero. Po jego śmierci w 2004 r. biskupem tej diecezji jest bp Victor Hugo Palma. Diecezja Escuintla ma dziś 4,384 km2. Mieszka tam około 685 tys. mieszkańców, z czego większość to katolicy. Jest 18 parafii, 23 księży, 35 sióstr zakonnych.
Pierwszymi misjonarzami w Gwatemali byli ks. Tadeusz Polak i ks. Jan Ziemniak. Rozpoczęli oni prace w parafii Tiquisate, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Parafia była rozległa, bo oprócz miasteczka do parafii należało kilkadziesiąt wiosek. W 1993 r. po rocznym kursie przygotowawczym w Warszawie, do Gwatemali wyjechali kolejni misjonarze: ks. Leszek Wacławik i ks. Ryszard Stradomski. Ks. Leszek Wacławik podjął pracę z ks. Janem Ziemniakiem w Tiquisate, zaś ks. Tadeusz Polak rozpoczął pracę w parafii Nueva Concepcion, gdzie pracował 8 lat. Do niego dołączył ks. Ryszard Stradomski, który potem został proboszczem w Gomerze. Ostatnie lata swej posługi misyjnej w Gwatemali spędził w parafii Tiquisate.
Ks. Jan Ziemniak po 5 latach przeszedł do sąsiedniej diecezji Solola, położnej nieco wyżej, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy. Parafie w Tiquisate objął ks. Leszek Wacławik. W 1996 r. do Gwatemali przybyli kolejni misjonarze, ks. Józef Głąbiński i ks. Jerzy Krzywda.
Ks. Józef Głabiński i ksiądz Jerzy pracowali razem w diecezji Sololá. Ks. Jerzy Krzywda pojechał do diecezji Solola, gdzie w górach, u podnóża wulkanów, objął opieką duszpasterską parafię San Miguel Pochuta. Pracował tam 6 lat, niestety, ze względy na nabytą ciążką chorobę, musiał opuścić tę parafię i obecnie pracuje wśród emigrantów w Teksasie. Ksiądz Józef przeszedł do wikariatu apostolskiego Isabal razem z ks. Janem Ziemniakiem, gdzie pracowali w latach 1997-2000. W roku 2000 ks. Jan podjął pracę w diecezji Santa Rosa (2000-02). Ks. Józef zaś przeszedł do Tiquisate w 2000 r.
W 2001 r. do Gwatemali przybył ks. Sławomir Ziobro, który podjął pracę w Tiquisate, a w 2005 r. przybył do Tiquisate ks. Roman Czenczek, który pracował do roku 2010. Jego pracę misyjną przerwała ciężka choroba, i musiał wracać do kraju, gdzie przechodzi rekonwalescencję. W 2007 r. dołączyli jeszcze dwaj misjonarze: ks. Tomasz Godlewski, pracował w Tiquisate (2007-10) i w Nueva Concepcion (2010-11) oraz ks. Dariusz Drozd, pracujący obecnie, od 2007 r., w parafii San Vincetne Pacaya, u stóp wulkanu Pacaya, niedaleko stolicy kraju. W diecezji Escuintla pracuje także dwóch księży z archidiecezji przemyskiej: ks. Wiesław Groszek i ks. Andrzej Barański, pochodzący ze Słociny.
Nie wszyscy misjonarze mogli pracować dłużej w Gwatemali. Gorący klimat i choroby sprawiają, że po kilku latach pracy misjonarze nasi muszą opuszczać ten piękny kraj. Obecnie więc w Gwatemali pracuje 4 naszych misjonarzy: ks. Sławomir Ziobro, ks. Tomasz Godlewski, ks. Józef Głąbiński i ks. Dariusz Drozd. Od Adwentu br. ks. Sławomir Ziobro i ks. Tomasz Godlewski podejmą prace duszpasterską w Wikariacie Apostolskim El Peten na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem, w dżungli, wśród bardzo ubogich plemion indiańskich, w bardzo trudnych warunkach.
11 listopada br. w Święto Niepodległości Polski, bp Edward Białogłowski z udziałem wszystkich naszych misjonarzy, celebrował uroczystą Mszę św. w parafii Tiquisate, gdzie rozpoczęła się polska misja i polscy misjonarze nieprzerwanie obsługują te parafię. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność naszym misjonarzom za ich piękną, pełną poświęcenia i zaangażowania pracę misyjną. Modlił się także o liczne powołania miejscowe do kapłaństwa i życia zakonnego, a także i o powołania misyjne z Polski.

c.d.n.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Więcej ...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

Więcej ...

O Górskiej Drodze Krzyżowej (GDK) na Podhalu: modlitwa towarzysząca wysiłkowi staje się owocniejsza

2025-04-11 08:11

Ks. Marek Kordaszewski MIC_Zakopane - Głos z Cyrhli / Facebook

Jeśli podejmiemy trud pójścia razem z Chrystusem przez to życie, nie będzie łatwo, ale widoki, jakie będą nam towarzyszyć i przeżycia na tej drodze są niepowtarzalne - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Marek Kordaszewski MIC, organizator Górskiej Drogi Krzyżowej (GDK) na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) w Tatrach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Wiara

Czy należy oddawać cześć relikwiom?

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...