Reklama

Dać się unieść wyobraźni miłosierdzia

Niedziela sandomierska 50/2011

50% pozyskanych ze sprzedaży świec funduszy przeznacza Caritas na dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z najuboższych polskich rodzin. Caritas Diecezji Sandomierskiej w 2010 r. dofinansowano wakacyjny wypoczynek 358 dzieci, a w 2011 r. z pomocy tej skorzystało 314 dzieci. Na wsparcie prowadzonych przez Caritas placówek, które zajmują się dziećmi, przeznaczanych jest 22% funduszy pochodzących z Wigilijnego Dzieła, kolejne 15% przekazuje się na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a na doraźną pomoc rodzinom wielodzietnym zarezerwowano 10% pozyskiwanych środków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. KRZYSZTOF SUDOŁ: - Księże Dyrektorze, Adwent, to czas, który obfituje w przeżycia duchowe, ale obok tych ważne są i działania podejmowane na rzecz ubogich, potrzebujących, ludzi znajdujących się w kryzysowych sytuacjach. Tutaj Caritas diecezjalna, kierowana przez Księdza Dyrektora, odgrywa pierwszorzędną rolę i chcielibyśmy naszym Czytelnikom zaprezentować to, co jest w adwentowym czasie codzienną pracą Caritas. Zacznijmy może od Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

KS. BOGUSŁAW PITUCHA: - Czas Adwentu stanowi okres duchowego przygotowania na przyjście Jezusa, który jest obecny w szczególny sposób w drugim człowieku, najbardziej zaś w dzieciach. Z myślą o tym Caritas od 18 lat prowadzi Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Od 1994 r., w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w okresie Adwentu rozprowadza świece, których obecność na wigilijnym stole stała się tradycją w wielu polskich domach. Świeca zapalona na wigilijnym stole, to nie tylko symbol, ale przede wszystkim świadectwo oznaczające otwarcie się rodziny na pomoc innym. Środki pozyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na pomoc dla tych, którym już w pierwszym etapie życia przyszło stanąć wobec wyjątkowo trudnej rzeczywistości - dzieciom cierpiącym z powodu ubóstwa. Realizacją Wigilijnego Dzieła, czyli dystrybucją świec i wykorzystaniem pozyskanych środków, zajmują się w Polsce diecezjalne i parafialne Caritas. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to nie tylko dystrybucja świec, ale także kształtowanie postaw i próba uwrażliwienia ludzi na potrzeby tych, którzy sami nie mogą i nie potrafią poradzić sobie z problemami. Dzieciom z najuboższych rodzin brakuje podręczników, zeszytów i innych materiałów szkolnych, a także pieniędzy na wakacyjny wyjazd. Bieda ogranicza rozwój dziecka i stanowi barierę dla jego przyszłości. Dodatkowo bezrobocie stało się w Polsce bardzo silnym czynnikiem wpływającym na wzrost patologii społecznej. Znacznie wzrosła liczba dokonywanych prze z dzieci kradzieży żywności w sklepach i w barach. Walka z przestępczością młodzieży oznacza też zajęcie się rodzicami.
Niestety, z roku na rok maleje liczba sprzedawanych świec, chociaż liczba potrzebujących dzieci ciągle wzrasta. W 2011 r. Caritas Diecezji Sandomierskiej otrzymała wnioski o dofinansowanie obiadów szkolnych dla 195 dzieci z 4 szkół, a potrzebujących jest znacznie więcej. Słyszę nieraz opinie, że ludzie nie kupują nowej świecy, bo mają te z ubiegłego roku. Kwestia rozreklamowania i zachęty: jeśli ksiądz proboszcz powie, że z tych pieniędzy zostaną ufundowane obiady dla konkretnych dzieci z parafii, to ludzie świece kupią. Ilość sprzedanych świec zasila przecież także parafialny fundusz caritasowski. Planujemy, żeby w przyszłym roku pokazać poszczególne parafie i ilość świec, które zostały w nich sprzedane. Widać, że nasze społeczeństwo jest nadal wrażliwe i chętnie pomaga, ale ludzie oczekują, żeby ktoś im potem powiedział, ile zebrano, co z tym zrobiono, żeby podziękował im za to.
Tutaj chciałbym mocniej podkreślić, że 2 złote z każdej świecy zostaje w parafii i jest przeznaczone na potrzeby najbardziej potrzebujących w tej właśnie parafii. Pozostałe koszty są rozłożone w ten sposób: 3 zł na działalność Caritas, 10 gr dla najuboższych krajów na świecie. Warto dodać, że to my opłacamy koszty produkcji i dystrybucji wigilijnych świec. Mówię to dlatego, że każdy sobie potem wylicza, iż mamy tyle pieniędzy, więc idźcie najlepiej do Sandomierza, do Caritas.

- Proszę opowiedzieć o planach związanych z przedświątecznymi działaniami Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tradycyjnie już organizujemy zbiórkę żywności na rzecz biednych i potrzebujących. Zbiórka będzie organizowana 9 i 10 grudnia, wierzymy, że uda się nam zebrać trochę żywności, bo nastąpiły pewne zmiany. Do tej pory nie było problemów z przeprowadzaniem takich zbiórek, ale w tym roku markety Biedronka i Kaufland odmówiły współpracy z nami. Nie możemy, jak było to wcześniej, prowadzić naszej zbiórki na ich terenie. Niestety, sieciowe sklepy nie są naszą własnością, więc musimy się dostosowywać do tych ograniczeń.
Przygotowywane są już powoli paczki świąteczne. Szacujemy, że około 150 rodzin otrzyma od nas pomoc. No i cały czas prowadzimy naszą działalność niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. W listopadzie 2011 r. zostało rozpatrzonych 109 wniosków o pomoc (medyczną, doraźną, szkolną, zakupu opału), w tym 4 szkoły o dożywianie dzieci (łącznie 195 dzieci objęto dożywianiem). Na pomoc świąteczną planujemy przygotować około 200 paczek żywnościowych, powtarzam - pod warunkiem, że podczas zbiórki żywnościowej 9-10 grudnia zbierzemy odpowiednią ilość żywności.

- Niebawem zanurzymysię w klimat Świąt i w najważniejszej dla Polaków Wigilii Bożego Narodzenia. Caritas pamięta o tych, którzy pozostali sami w tym dniu, o tych, którym brakuje środków do przygotowania wigilijnego stołu.

- Już od 10 lat organizujemy Wigilię w schronisku dla mężczyzn, dla biednych, samotnych, ubogich miasta Sandomierza. Ma to miejsce w sam wigilijny wieczór, ponieważ już nie raz byłem świadkiem wieczerzy wigilijnej na tydzień przed Wigilią, natomiast w ten szczególny wieczór ludzie pozostają sami. Zdarza się jednak i tak, że wielu boi się przyjść, bo muszą się ubrać, bo trzeba wyjść z domu, etc. Woleliby, żebyśmy przynieśli im paczkę do domu i dali spokój. Jest w wielu ludziach sporo jakiegoś oporu, dziwnego lęku przed przyjściem do nas, przed wspólnym spędzeniem wigilijnego wieczoru. Pamiętam, jak w ubiegłym roku po powodzi Radio Kielce ładnie się włączyło w dzieło organizowania Wigilii dla powodzian, dzwoniąc do nich z zaproszeniem od rodzin, które chciały otworzyć im swoje domy - ale odzew był niewielki. Właśnie z takiego, niezrozumiałego czasami, powodu. Wiem też, że są organizowane przez władze miejskie wieczerze wigilijne w Tarnobrzegu, Ostrowcu, Stalowej Woli, ale to właśnie przykład wigilii w tydzień przed Wigilią. My zapraszamy 24 grudnia i przyjmiemy każdego potrzebującego.

Reklama

- Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pomoc Caritas, szczególnie w tym przedświątecznym czasie?

- Dla wszystkich znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy chcą się zgłosić do nas po pomoc, opracowaliśmy wniosek - formularz wniosku jest bardzo uproszczony, musi zostać on potwierdzony jedynie przez proboszcza i wtedy staramy się, oczywiście na miarę naszych możliwości i środków, zaradzić potrzebom. Formularz można pobrać na naszej stronie internetowej, albo w biurze Caritas.

- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom na nowo uświadamia nam trudną i często dramatyczna sytuację najmłodszych. Ale to nie jedyna akcja Caritas, której adresatem są dzieci.

- Jednym z naszych priorytetowych zadań jest nieustanna pomoc dla dzieci i młodzieży. Jedną z form jest ciekawy program „Skrzydła”, adresowany do uczniów. To konkretna pomoc, w której darczyńca deklaruje się - w formie stypendium - pomagać wybranemu przez siebie dziecku. My się z tym darczyńcą rozliczamy i konkretna osoba wie komu pomogła. Można pomóc komuś, kto mając jakieś zdolności, nie może ich rozwijać z braku środków. Darczyńca zna sytuację konkretnego dziecka, my monitorujemy to, dbając by środki zostały właściwie wykorzystane. Staram się angażować w ten program szkolne koła Caritas i chcemy pokazać na zasadzie dobrych praktyk, że komuś się udało i może nam się uda, np. dzięki takiej postawie udało się kupić obiady naszemu koledze. Program „Skrzydła” został stworzony, aby pomagać uczniom, którzy nie mogą się uczyć i odrabiać lekcji, bo nie mają zeszytów i książek. Nie mogą skoncentrować się na lekcji, ponieważ są głodne, a obiad w szkole to ich jedyny ciepły posiłek. Często chorują i opuszczają lekcje, ponieważ nie mają kurtek, czapek, spodni i butów na zimę. Są zdolne i chcą się uczyć, ale bieda powoduje, że czują się gorsze od swoich rówieśników i nie wierzą we własne umiejętności. Marzą o tym, żeby kiedyś zostać „kimś” i wyrwać się z biedy, która ich upokarza. Nie mogą wyjechać na wakacje, ani wycieczkę szkolną, chociaż tak jak inne dzieci są ciekawe świata i ludzi. Jeżeli kogoś wzrusza los takich dzieci zapraszam do przyłączenia się do naszego Programu i wybrania dowolnej formy wsparcia. Każda wplata na nasz Program to skrzydła dla konkretnego dziecka!
Chciałbym podziękować tą drogą wszystkim za dotychczasową współpracę, za wrażliwość, za angażowanie się w dzieła miłosierdzia. Warto i trzeba mieć przed oczami cały czas tę wyobraźnię miłosierdzia, o którą apelował bł. Jan Paweł II. By widzieć zawsze potrzebujących.

Caritas Diecezji Sandomierskiej ul. Opatowska 10, 27-600 Sandomierz
tel./ fax (15) 644 55 86 wew. 336;
sdomoradzka@caritas.pl
www.sandomierz.caritas.pl
Jeśli chcesz pomóc: BPH O/ Sandomierz
81 1060 0076 0000 3200 0031 9541NIP 864 000 97 41,
Jeśli chcesz odpisać 1 proc. podatku: REGON 040092844, KRS 0000213751

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

2024-04-25 13:08

Karol Porwich/Niedziela

Z Wniebowstąpieniem Pańskim łączą się tzw. Dni Krzyżowe obchodzone w poniedziałek, wtorek i środę przed tą uroczystością. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...