Reklama

Wałbrzych-Podzamcze

Promocja nowych lektorów i ministrantów

Niedziela legnicka 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową na Mszy św. o godz. 13.00 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu 12 ministrantów w obecności swoich rodziców, krewnych i wspólnoty parafialnej zostało promowanych na lektorów. Pod koniec Eucharystii każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom lektora. Dzięki tej uroczystości już w czasie Triduum Paschalnego mogli podjąć się swoich zadań. Natomiast w Wielki Czwartek na Mszy Wieczerzy Pańskiej 9 chłopców zostało włączonych do grona ministrantów. Oni natomiast po swojej promocji odebrali z rąk Księdza Proboszcza legitymacje ministrantów.

W soborowej Konstytucji o liturgii świętej czytamy w punkcie 29: "Ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech więc wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego". Dokument ten wyraźnie podkreśla, że wszyscy członkowie służby liturgicznej swój urząd muszą sprawować z wielką dokładnością i szczerą pobożnością. Tego właśnie starają się uczyć lektorzy i ministranci parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu. Spotykając się na zbiórkach i na próbach asyst, przede wszystkim uświadamiają sobie najpierw, że służą samemu Panu Bogu. Nie jest to sztuka aktorska, nie jest to sztuka bycia gwiazdą występującą na estradzie, ale prawdziwym sługą Chrystusa.

Niedawno podczas zbiórek, które odbywają się w różnych grupach wiekowych, analizowano przesłanie Jana Pawła II do ministrantów. Pierwsze zdanie, które zaakcentowano, brzmiało: "Wasza służba przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, ale i wielkim zaszczytem, prawdziwą świętą posługą". Jest to ogromnie ważne. To przypomnienie Papieża działa bardzo mobilizująco, by pilnować swoich dyżurów i w tygodniu, i podczas asyst niedzielnych. Nie każdy dostępuje zaszczytu bycia tak blisko tych wydarzeń, które mają miejsce podczas każdej Eucharystii. Nie każdy też może nosić w swoich rękach święte naczynia używane podczas składania Najświętszej Ofiary. Tego zaszczytu dostępują właśnie ministranci. Dalej w tym przesłaniu czytamy: "Ministrant zajmuje uprzywilejowane miejsce podczas nabożeństw liturgicznych. Kto służy do Mszy św., występuje publicznie we wspólnocie. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. Jezus jest obecny, kiedy wspólnota się gromadzi, aby modlić się i sławić Boga. Jezus jest obecny w Słowie Pisma Świętego. Jezus jest obecny zwłaszcza w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Działa On za pośrednictwem kapłana, który in persona Christi sprawuje Mszę św. i udziela sakramentów. W ten sposób podczas liturgii jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi ´pomocnikami proboszcza´. Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie". Ten fragment uświadomił na nowo lektorom, że czytając lekcję mszalną, użyczają swoich ust samemu Chrystusowi. To wpłynęło mobilizująco na poprawę ich życia, ale także na jeszcze lepsze przygotowywanie się do odczytania fragmentu Pisma Świętego podczas Mszy św. Wszyscy ministranci zrozumieli, że zostali powołani do tej służby przez Boga i formacja, jaka się odbywa podczas cotygodniowych spotkań, ma sprawić, że staną się lepszymi ludźmi, że staną się autentycznymi przyjaciółmi Chrystusa, któremu służą w czasie Eucharystii. Dlatego też jakże ważne jest, byśmy korzystali podczas każdego spotkania z Panem z możliwości przyjęcia Komunii św. do swojego serca. To powoduje, że ta przyjaźń staje się głębsza i szczera.

Jeszcze jedna ważna myśl Ojca Świętego: "Często ministrant trzyma w ręku świecę. Jakże nie myśleć o tym, co powiedział Jezus w Kazaniu na górze: ´Wy jesteście światłem świata´ (Mt 5, 14). Wasza posługa nie może ograniczyć się do pomieszczeń kościoła. Powinna promieniować w życiu codziennym: w szkole, w rodzinie i w przeróżnych środowiskach społecznych. Kto bowiem chce służyć Jezusowi Chrystusowi w kościele, powinien być wszędzie Jego świadkiem. Do tego właśnie ma zmierzać formacja ministrancka. Nie tylko w kościele mam być przyjacielem Chrystusa, ale wszędzie: w domu, na boisku, w szkole, na podwórku... Ministrant to sługa, przyjaciel, ale i świadek".

Korzystając z tych głębokich rozważań Jana Pawła II we wrześniu ubiegłego roku w naszej parafii rozpoczęliśmy kurs przygotowawczy dla kandydatów na lektorów i kandydatów na ministrantów. Regularnie co tydzień każda grupa spotykała się na swoich zbiórkach. Staraliśmy się rzetelnie przygotować do wykonywania swoich posług, ale także podejmowaliśmy i nadal będziemy podejmować trud formacji osobistej. Ta kilkumiesięczna praca zaowocowała, że Ksiądz Proboszcz uznał kandydatów jako godnych przyjęcia swoich posług. Uroczysta promocja odbyła się w Niedzielę Palmową.

W tej chwili służba ołtarza naszej parafii liczy 74 członków, w tym: 25 lektorów, 9 ministrantów ojców, 8 ministrantów starszych i 32 ministrantów młodszych. Wierzymy w to głęboko, że to grono w przyszłości się powiększy i jeszcze więcej podzamczańskich chłopców w ten sposób zechce stać się sługami, przyjaciółmi i świadkami Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst