Reklama

Dbałość o poprawność śpiewów na Eucharystii

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: - W lutym 2012 r. odbędzie się 30. już KAMUZO, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy. W jakich okolicznościach odbyły się pierwsze rekolekcje tego typu w naszej diecezji?

KS. ŁUKASZ PARNIEWSKI: - Inicjatorem rekolekcji KAMUZO w naszej diecezji był ks. Roman Litwińczuk. W 1979 r. uczestniczył w Lublinie na KAMUZO ogólnopolskim i postanowił tę formę rekolekcji zorganizować także w naszej diecezji. Pierwsze rekolekcje KAMUZO odbyły się w 1983 r. Miały formę trzech zjazdów weekendowych na przełomie stycznia i lutego. Odbywały się w Rokitnie i prowadzone były przez ks. Romana Litwińczuka. Uczestniczyło w nich ok. 30 osób. Od 1984 r. KAMUZO odbywało się już nie w formie weekendów, ale podczas ferii zimowych i trwało 7 dni, a z biegiem czasu 10. I tak jest do tej pory. Prawdopodobnie tylko w naszej diecezji KAMUZO organizowane było aż 30 razy, i to każdego roku nieprzerwanie. Ks. Litwińczuk prowadził je 20 razy.

- Niespełna 30 lat służby w Kościele lokalnym to długi okres czasu. Co wniosła w życie diecezjalne grupa związana z tymi rekolekcjami?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pierwszym i podstawowym polem działania grupy uczestniczącej w KAMUZO była posługa animatora muzycznego na oazach wakacyjnych, jak również w parafialnych wspólnotach oazowych. Animatorzy muzyczni zaznaczali też swoją obecność na innych typach rekolekcji, na pielgrzymkach, gdzie starali się dbać o poprawność śpiewów czy jednolitość wersji. Z biegiem czasu osoby jeżdżące corocznie na KAMUZO dzięki inicjatywie ks. Romana podejmowały się posługi muzycznej podczas wydarzeń ogólnodiecezjalnych. Od początku istnienia w naszej diecezji Dni Młodych diakonia muzyczna odpowiadała za śpiew, szczególnie na liturgii. Podejmowana też była corocznie posługa na wrześniowej pielgrzymce Ruchu Światło-Życie do Rokitna. Przez pewien czas diakonia posługiwała w Rokitnie podczas majowych pielgrzymek bierzmowanych i kandydatów do bierzmowania (dopóki te pielgrzymi były organizowane). Wraz z innymi chórami i zespołami diakonia śpiewała podczas uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej oraz w Gorzowie w czasie wizyty Jana Pawła II. Opracowano także śpiewnik „Matce Słuchającej”, który doczekał się trzech wydań oraz zyskał popularność i uznanie także poza naszą diecezją. Trudno pominąć też mało wymierny, a jednak istotny wpływ uczestników KAMUZO na posługę muzyczną rozmaitych schól i zespołów parafialnych - dbałość o poprawność i liturgiczny wymiar śpiewów na Eucharystii.

- Jak zmieniało się KAMUZO na przestrzeni lat?

- Początkowo podczas KAMUZO wykorzystywano śpiewnik „Exsultate Deo”. Dominowały śpiewy głównie jednogłosowe. Z biegiem lat repertuar znacznie poszerzał się o utwory wielogłosowe, szczególnie ze środowiska dominikańskiego - ze śpiewnika „Niepojęta Trójco”. Od początku wymiar rekolekcyjny KAMUZO podkreślała codzienna Liturgia Godzin, spotkania w grupach formacyjnych, gdzie rozważano teksty biblijne z Liturgii Słowa Mszy św., łącząc je z układaniem śpiewów na Eucharystię. Ważnym elementem rekolekcji trwającym do tej pory jest codzienny Apel maryjny w bazylice rokitniańskiej z tematycznymi rozważaniami. Od pewnego czasu doszły zajęcia z tzw. Małej Szkoły Muzycznej, które mają na celu zapoznać uczestników z podstawami zapisu nutowego czy z podstawami gry na gitarze. Także w zapisie nutowym opracowywane są aranżacje instrumentalne do śpiewanych przez diakonię pieśni.

Reklama

- Najpierw było KAMUZO, a później zrodziła się diakonia muzyczna oazy. Jak dziś wygląda posługa tej grupy w Kościele diecezjalnym?

- Nadal członkowie diakonii pełnią rolę animatorów muzycznych na oazach. Do tej pory trwa posługa śpiewu na Dniach Młodych, przy czym dotyczy to teraz wrześniowych Diecezjalnych Dni Młodych, jak i Światowych Dni Młodych odbywających się w Niedzielę Palmową. Również nadal diakonia posługuje na wrześniowej pielgrzymce Ruchu Światło-Życie do Rokitna. Od 3 lat organizowane są warsztaty muzyczno-liturgiczne przygotowujące do Triduum Paschalnego prowadzone przez animatorów muzycznych. Bierze w nich udział każdorazowo od 80 do 100 uczestników. Poza tym zapraszani jesteśmy do posługi w wydarzeniach okazjonalnych: rocznica koronacji obrazu rokitniańskiego, Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II w Gorzowie Wielkopolskim czy tegoroczne obchody Roku Kolbiańskiego w Gębicach. Od 2007 r. działa strona internetowa diakonii, na której można znaleźć nie tylko informacje o KAMUZO, ale również artykuły z zakresu Szkoły Muzycznej, a także zapoznać się z dokumentami kościoła dotyczącymi muzyki i śpiewu na liturgii, chętni mogą także znaleźć materiały do ćwiczenia dykcji.

- Wiem, że Diecezjalna Diakonia Muzyczna przygotowuje się do świętowania 30. KAMUZO. Czy możemy dowiedzieć się czegoś więcej o jubileuszowych obchodach?

- 30. KAMUZO w sposób szczególny będziemy świętować 18 lutego 2012 r., w sobotę. Planujemy uroczystą Eucharystię o godz. 11 w bazylice rokitniańskiej, gdzie podziękujemy dobremu Bogu za Jego łaskę i dar służby tak wielu ludzi tworzących niepowtarzalną atmosferę tych rekolekcji. Po Mszy św. będzie czas na mały posiłek i spotkanie po latach. Całość zakończymy uroczystymi Nieszporami. Zapraszamy wszystkich, którzy kiedykolwiek byli na tych rekolekcjach, czy to w początkach ich istnienia, czy całkiem niedawno. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w liturgię, a zatem próba śpiewów przed Mszą św. obowiązkowa. Chęć udziału w obchodach prosimy zgłosić poprzez stronę internetową jubileusz.kamuzo.net (ułatwi to przygotowania). Tam także będzie można znaleźć dokładniejsze informacje o jubileuszu, a także dawne zdjęcia z KAMUZO oraz film jubileuszowy nakręcony przez uczestników tegorocznego KAMUZO (LipDub).

* * *

Ks. Łukasz Parniewski
Moderator Diecezjalnej Diakonii Muzycznej oraz moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie w rejonie zielonogórskim, wikariusz w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze

Podziel się:

Oceń:

2011-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto