Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 2 tys. młodych na Forum Szkół Katolickich

Bożena Sztajner

Z udziałem ok. 2 tys. uczniów na Jasnej Górze trwa 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Spotkanie, odbywające się pod koniec Roku Wiary przebiega pod hasłem „Wiara jest światłem na mojej drodze”. Forum jest formą wsparcia pracy wychowawczej szkół katolickich.
Każdy z uczestników Forum otrzymał „zeszyt na życie”, czyli specjalną książeczkę, w której znalazły się wybrane teksty dotyczące wiary trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

- Takie spotkania służą umocnieniu wiary – twierdzą młodzi. Agnieszka z liceum w Warszawie podkreśliła, że „ma wrażenie, że świat próbuje w młodych wzbudzić lekkie poczucie wstydu z powodu wiary”. Jej zdaniem głównym zadaniem ludzi wierzących jest dawanie świadectwa „a takie spotkania, jak to jasnogórskie, są bardzo ważne, bo dają poczucie mocy, że nie jesteśmy sami”.

Jednym ze świadków wiary był bp Marek Solarczyk, który nadal jest katechetą w warszawskim liceum. Także jego zdaniem takie spotkanie ma przypominać o tym, że warto wierzyć. - To, co płynie z tego spotkania, to przekonanie, że potrzeba Światła i warto Je przyjmować, bo ono zawsze będzie źródłem pokoju, będzie zawsze budowało, wskazywało drogę – podkreślił bp Solarczyk.

Świadectwami obecności Jezusa w życiu i znaczeniem wiary dzielili się z młodymi także: student ASP z Katowic i red. Przemysław Babiarz.

Forum stanowiło również już pewne przygotowanie do Światowego Spotkania Młodzieży w Krakowie. O przeżyciach związanych ze zjazdem w Brazylii i o tym, że było to wielkie święto wierzących i ukazanie drogi dla wciąż poszukujących – przekonywała jedna z uczestniczek światowego spotkania w Rio.

Młodzi tekstami papieża Franciszka z Rio modlili się podczas Drogi Krzyżowej, ofiarowując ją w intencji pokoju na świecie.

Forum Młodzieży na Jasnej Górze organizowane jest od 2000 r. Powstało, jak podkreśla jego pomysłodawczyni s. Maksymiliana Wojnar, z potrzeb przeciwstawienia się propozycjom władz co do kształcenia młodych Polaków.

Reklama

- Kiedy źle się zaczęło w Polsce dziać, władzę przejęła lewica, wtedy były różne pomysły w środowisku szkół katolickich - co zrobić, jak się przed tym obronić. I wtedy przyszła myśl: „nie protestujmy, ale wychowujmy” i ona została podjęta – powiedziała s. Maksymiliana. Dodała, że Forum to forma wsparcia pracy wychowawczej szkoły katolickiej.

Uczestnicy Forum wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Kaznodzieja apelował o otwarcie na działanie Ducha Świętego, który nie tylko uzdalnia nas do rozpoznawania prawdy o Jezusie, ale także do tego, byśmy byli Jego świadkami. – Potrzebna nam jest wrażliwość serca, dar Ducha Świętego, który najpierw mówi o miłości a nie o wolności, że mi wolno przekraczać granice w imię doświadczenia. Trzeba nam uwierzyć w miłość i w obecność Ducha Świętego, który przychodzi z mocą, po to, byśmy byli świadkami Jezusa – mówił abp Depo.

W Polsce mamy już prawie 600 szkół katolickich różnego szczebla. Kształci się w nich ponad 55 tys. uczniów.

2013-09-18 15:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Festyn w Katolickiej Szkole Podstawowej

Niedziela legnicka 39/2013, str. 6

Ks. Piotr Nowosielski

Rozmowa z dyrektorem Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Legnicy, ktora w tym roku obchodzi 8. rocznice istnienia.

Więcej ...

Irak: ONZ uznał zbrodnie Państwa Islamskiego przeciw chrześcijanom

2022-12-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała, że chrześcijanie w Iraku padli ofiarą zbrodni wojennych ze strony Państwa Islamskiego. Takie uznanie na szczeblu międzynarodowym przywraca nam godność i stanowi przestrogę na przyszłość – komentuje chaldejski arcybiskup Irbilu.

Więcej ...

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...