Katechezy odbywające się przynajmniej raz w miesiącu (od września do czerwca), przeznaczone są zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych. Począwszy od pierwszego spotkania, które miało miejsce w październiku 2009 r., cieszą się dużym zainteresowaniem; tym bardziej, że poświęcone są sprawom aktualnym i ważnym. Zaproszeni goście, wśród których znajdują się osoby duchowne i świeckie, przybliżają wiernym zagadnienia związane z duchowością i moralnością oraz kwestiami społecznymi. Dzielą się również swoim świadectwem wiary, umacniając w innych przekonanie o działaniu Bożej Opatrzności w codziennym życiu.
- „Audiowizualność” katechez polega na tym, że spotkania są rejestrowane za pomocą kamery, a potem wydawane na płytach DVD i publikowane na naszym portalu ewangelizacyjnym. Dzięki temu materiały te docierają nie tylko do osób, które przychodzą do naszego kościoła, ale także do ludzi mieszkających w bardzo odległych miejscach Polski i poza jej granicami. Cieszymy się też, że rzeszowski dodatek „Niedzieli” podjął współpracę z nami, dzięki czemu niektóre z płytek trafią do mieszkańców całej diecezji rzeszowskiej. Jest to też możliwe dzięki sponsorom, którym sprawa ewangelizacji leży mocno na sercu - mówi o. Wiktor P. Tokarski OFM, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, pomysłodawca katechez.
Katechezy rozpoczynają się około godziny 19.10 i trwają około 1,5 godziny. Harmonogram spotkań można znaleźć na stronie
Każde spotkanie w kościele składa się z dwóch części: w pierwszej zaproszony gość przedstawia zagadnienie będące przedmiotem danej katechezy, natomiast w części drugiej uczestnicy mają możliwość zadawania pytań. Po zakończeniu katechezy można osobiście porozmawiać z prelegentem oraz zakupić książki i płyty związane z prezentowanym tematem.
„Pokusa, dręczenie, opętanie”, „Dlaczego Nie antykoncepcji”, „Wmanipulowani w media”, „Wszystko jest po coś”, „Niewygodna Ewangelia”, „Niech żyje słabość!”, „Aktor na ołtarzu” - to zaledwie kilka spośród 24 zorganizowanych do tej pory katechez, które odbyły się w Bazylice Ojców Bernardynów. Wszystkie wniosły mnóstwo cennych informacji, ale spotkanie z dr Wandą Półtawską, lekarzem medycyny w zakresie psychiatrii, wybitnym znawcą zagadnień bioetycznych i nauczania Kościoła katolickiego w tej dziedzinie, a prywatnie - długoletnią przyjaciółką Karola Wojtyły było szczególne jeszcze z jednego powodu; uczestnicy mogli zapoznać się z argumentami specjalisty przemawiającymi za niestosowaniem antykoncepcji.
Dziennikarz telewizyjny i publicysta Tomasz P. Terlikowski przybliżając funkcjonowanie mediów i mechanizmów nimi rządzących, podjął problem manipulacji w mediach.
Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Krzysztofem Ziemcem, znanym i cenionym dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym oraz Małgorzatą Kożuchowską, aktorką teatralną i filmową. Ziemiec podzielił się swoim przeżywaniem Boga i rolą wiary w jego życiu. Opowiedział też o traumatycznych przeżyciach związanych z pożarem, jaki wybuchł w jego mieszkaniu w 2008 r. Dziennikarz uratował swoją żonę i dzieci, ale sam uległ dotkliwym poparzeniom. Po wielu miesiącach spędzonych w szpitalu i długotrwałej rehabilitacji, jest przekonany, że każde trudne doświadczenie w życiu ma sens. Małgorzata Kożuchowska, która u Bernardynów gościła w grudniu opowiedziała o swoim przeżywaniu wiary, kontaktu z Bogiem i roli, jaką pełni w jej życiu modlitwa.
Ze wszystkich katechez płynie głęboka nauka o sile, jaką daje Ewangelia. Tylko życie zgodne z Dekalogiem może zapewnić człowiekowi prawdziwe szczęście.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, pragnąc pomóc wątpiącym i poszukującym odnaleźć drogę do Boga, a wierzącym pogłębić wiarę, stworzyła portal o charakterze ewangelizacyjnym „Żywa Wiara”. Oprócz relacji z katechez audiowizualnych, na portalu zamieszczane są poruszające świadectwa, kazania, m.in. o. Augustyna Pelanowskiego OSPPE, ks. Piotra Pawlukiewicza czy o. Leona Knabita z Tyńca. Wsłuchując się w przepełnione troską o drugiego człowieka słowa kaznodziejów, nie można pozostać obojętnym na wypływające z nich przesłanie, że Bóg, który jest Miłością szalenie kocha każdego z nas; nawet kiedy grzeszymy, wątpimy.
Skłaniające do przemyśleń filmy dokumentalne oraz propozycje wartościowych książek religijnych także mają zbliżać nas do Boga; podobnie jak informacje o rekolekcjach i innych wydarzeniach religijnych (m.in. konferencjach, sympozjach, spotkaniach z interesującymi ludźmi).
Pomóż w rozwoju naszego portalu