Reklama

Kościół

Kraków: norbertanki rozpoczęły jubileusz 900-lecia istnienia zakonu

norbertanki.w.krakow.pl

Mszą św. w kościele sióstr norbertanek na Zwierzyńcu zainaugurowano w Krakowie obchody 900-lecia istnienia zakonu. Powstanie wspólnot mniszek i mnichów datuje się na rok 1121, kiedy to w noc Bożego Narodzenia, w dolinie Prémontré we Francji pierwsza grupa młodych mężczyzn złożyła śluby zakonne na ręce św. Norberta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji jubileuszu opat generalny zakonu Jos Wouters wystosował do mnichów i mniszek orędzie, w którym zachęca do budowania bliskości wspólnot dzięki mediom społecznościowym.

„Dzięki mediom społecznościowym możemy być blisko siebie sercem i duchem. Każdy przejaw tej bliskości jest obecnie cenny, podczas gdy tak wiele ograniczeń nakłada się na nas, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii Covid-19” – podkreślił. Obchody jubileuszu potrwają do 9 stycznia 2022 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Norbertanki są zakonem kontemplacyjnym. „Jako kanoniczki św. Ojca Norberta staramy się o uroczyste odprawianie liturgii godzin. Szczególnie czcimy Najświętszy Sakrament i Niepokalaną Matkę Bożą. Staramy się pomagać swoimi modlitwami i ofiarami Kościołowi, Zakonowi i wszystkim potrzebującym” – mówią o sobie. Na Salwatorze w Krakowie zakon norbertanek istnieje od połowy XII wieku. Szczególną czcią otaczane są tu bł. Bronisława (1204–1259) oraz sł. Boża Emilia Podoska (1845–1889).

W krakowskim konwencie żyje obecnie 15 sióstr.

Reklama

Święty Norbert, założyciel Zakonu Premonstrateńskiego, urodził się ok. 1080 r. w Xanten w Niemczech jako potomek zamożnego rodu szlacheckiego von Gennep. Młodość spędził na dworze cesarza Henryka V jako dworzanin rozmiłowany w rozrywkach. Głęboka przemiana jego serca, którą przyrównuje się do nawrócenia św. Pawła, miała miejsce ok. 1115 r., gdy – jak podaje tradycja – Norbert pędzący beztrosko na kolejną ucztę zostaje nieomal rażony piorunem, spada z konia i słyszy głos: „Norbercie, dokąd zmierzasz?”.

Norbert porzuca światowy przepych, rozdaje swój majątek ubogim, oddaje się modlitwie i pokucie. Jako reformator, niezmordowany kaznodzieja, zakonodawca, a później także biskup Magdeburga i kanclerz Cesarstwa, był on obdarzony bogactwem charyzmatów, które przekazał w dziedzictwie synom i córkom założonego przez siebie Białego Zakonu, jak inaczej określa się wspólnotę Kanoników i Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów.

Powstanie zakonu datuje się na rok 1121, kiedy to w noc Bożego Narodzenia, w Prémontré we Francji pierwsza grupa młodych mężczyzn złożyła śluby zakonne na ręce św. Norberta.

Zakon premonstrateński wydał wielu świętych i błogosławionych, jak również sławnych pisarzy, artystów, znakomitych teologów i kaznodziejów.

W Polsce znajdują się dwie wspólnoty norbertanek – w Imbramowicach i Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-11-29 11:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Królowie w opactwie w Witowie

Niedziela łódzka 2/2020, str. V

Dawne opactow norbertanów

Archiwum ks. Krzysztofa Nalepy

Dawne opactow norbertanów

Autor pięknego opracowania o kościele i norbertanach witowskich Kazimierz Głowacki tak m.in. napisał: „Ten zapomniany dziś zabytek, kiedyś cieszył się szeroką sławą w Rzeczypospolitej, stając się obiektem podziwu licznie odwiedzającej go szlachty, możnowładców i królów”.

Więcej ...

Chcesz zostać rodzicem chrzestnym? Uczęszczaj na szkolną katechezę

2025-01-26 07:57

Adobe Stock

W diecezji płockiej osoba, która ma zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, winna złożyć oświadczenie, które dotyczy jej życia sakramentalnego i praktyk religijnych. W jego treści zaznaczono m.in., że jeśli kandydat nadal uczy się w szkole, powinien uczęszczać na lekcje religii. Nowy przepis wprowadził w życie biskup płocki Piotr Libera specjalną instrukcją. Jest on realizacją zapisów adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 roku, odnoszących się do „rozeznawania”, czy osoba podejmująca funkcję chrzestnego spełnia wszystkie warunki, określone przez prawo kanoniczne. Kandydat rozstrzyga te sprawy w swoim sumieniu.

Więcej ...

Prezydent RP: upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu

2025-01-27 16:59

PAP/Jarek Praszkiewicz

„Obozy takie jak Auschwitz zostały zbudowane, aby realizować plan zagłady narodu żydowskiego. Był to zbrodniczy plan Hitlera i nazistowskich Niemiec, mający na celu dokonanie ich eksterminacji. Upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu, w tym ponad 3 miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej” - powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Kościół

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania...

Święta matka

Wiara

Święta matka

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...