Reklama

Niedziela 5/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Jak się kogoś kocha...

Ks. Jarosław Grabowski

Całkowite oddanie się Bogu jest coraz mniej rozumiane przez tzw. świecki świat.

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

treści wiary
16-20

Między wtedy i teraz. Podwójne święto

Wincenty Łaszewski

Drugi dzień lutego to dla nas czas szczególny, choć obecnie, niestety, nie tak ważny jak chociażby dla pokolenia wcześniej. Cóż, życie nas pogania, zmusza do takiego tempa, że sprawy duchowe pozostają coraz bardziej w tyle. Może warto więc tego dnia zatrzymać się i rozejrzeć wokół?

Diabeł odciąga od Mszy

Włodzimierz Rędzioch

W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.

moim zdaniem
21

Nie martw się, Bóg cię chroni!

Wincenty Łaszewski

życie kościoła
22-25

Jak czcić Józefa?

Ks. Mariusz Frukacz

Rok św. Józefa może stać się dla nas szansą na lepsze poznanie tajemniczego Opiekuna Jezusa. Przywróci też naszej zbiorowej pamięci rozmaite formy kultu i pobożności józefowej, które przez wieki towarzyszyły codzienności katolików.

Kultura odrzucenia zwycięża w ojczyźnie papieża

Tomasz Musiał

W Argentynie w przedostatnim dniu 2020 r., w szczycie pandemii COVID-19 uchwalono prawo do swobodnego zabijania dzieci nienarodzonych.

Potrzeba tylko pokory

Ks. Paweł Rozpiątkowski

punkt widzenia
27-29

Ogrzewanie a sprawa polska

Artur Stelmasiak

Pierwsza fala mrozów, a w większych miastach smog i awaria za awarią systemów ciepłowniczych. Prywatyzacja miejskiej sieci ciepłowniczej nie sprawdza się w Polsce.

Wolność słowa... w internecie

Artur Stelmasiak

Trudno znaleźć aktywnego użytkownika mediów społecznościowych, którego nie dotknęła cenzura ze strony internetowych koncernów. Choć dyskusja o jawnej i ukrytej cenzurze toczy się od dawna, to dopiero po zablokowaniu konta na Twitterze prezydenta USA sprawa zrobiła się głośna na całym świecie. – Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Także w internecie. Nie ma i nie może być zgody na cenzurę. Ani państwową – taką jak kiedyś w PRL, ani prywatną, którą próbuje się wprowadzać dziś – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem.

Energia z morskiego wiatru

Paweł Sarafin

PGE, Tauron Polska Energia i Enea powołają spółkę, by razem budować morskie elektrownie wiatrowe. – Wiatr na polskim Bałtyku będzie służył polskiej energetyce – podkreśla Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

kochane życie
30

Mikołaj zawsze w akcji!

Elżbieta Nowak

niedziela z kulturą
31-37

Msze Święte i Nabożeństwa

Telewizyjny niezbędnik katolika

Szukając domu

j.k.

400 lat historii

w.d.

W okolicznościach przyrody

w.d.

Ostatni „Tytus”

j.k.

Tatrzańskie ośmiotysięczniki

w.d.

Cenne nabytki narodowe

Jan Sztukowski

Portret królewicza Władysława Wazy i zbroja Zygmunta II Augusta znów stały się naszą własnością.

Legendarny „uniwersytet”

Piotr Iwicki

Rówieśnik powojennego jazzu w Polsce, wybitny saksofonista, gawędziarz i prezenter radiowy. Kto nie zna Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego?

nasze sprawy
38-43

Gdy milczenie nie jest złotem

Są wśród nas ludzie, którzy mają problem, by porozumieć się z otoczeniem. Coraz częściej słyszy się więc o komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Czym ona jest – tłumaczy Agnieszka Pilch, specjalista AAC z ponad 26-letnim stażem pracy z osobami z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, zwłaszcza z dziećmi mającymi trudności w porozumiewaniu się.

Bohater – to słowo rodzaju żeńskiego

Katarzyna Woynarowska

Bohaterem współczesności nie jest żołnierz w misji pokojowej, covidowy lekarz czy celebryta z okładki pisma, ale kobieta, która sama wychowuje dzieci i utrzymuje rodzinę.

#ZEROKOMPROMISÓW

Piotr Filipczyk

„Nie sprzedajemy wyrobów nikotynowych nieletnim” – pod takim hasłem ruszyła jesienią 2020 r. kampania #ZEROKOMPROMISÓW. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest przestrzeganie przez sprzedawców ustawowego zakazu sprzedaży wyrobów zawierających nikotynę nieletnim.

moim zdaniem
44-45

Zimno

Rafał Porzeziński

W szkole Dmowskiego

Jan Żaryn

nasza rozmowa
46-47

Dwa kraje – jeden cel

Rozmawia: Piotr Grzybowski

O wspólnej przeszłości i planach na przyszłość z Ovidiu Drangą – ambasadorem Rumunii w Polsce – rozmawia Piotr Grzybowski.

warte uwagi
48-49

Zawalczmy o młode pokolenie

Bogdan Kędziora

W związku z przygotowywanymi zmianami programowymi w polskiej szkole, dotyczącymi wprowadzenia do programu szkoły średniej elementów nauczania Jana Pawła II, jako nauczyciel szkoły średniej z prawie 30-letnim stażem poczułem się wezwany do tablicy.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Domowa korporacja, czyli jak zarządzać rodziną

Tomasz Talaga

W szkołach rodzenia uczą nas parcia, przewijania i karmienia piersią, ale nie uczą, jak potem funkcjonować w rodzinie, gdy dzieci dorastają – stwierdziła pewna mama. Jeśli nie uczą, to trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie szukać rozwiązań.

moim zdaniem
53

Umiarkowanie

Maria Paszyńska

listy
54

Chcą korespondować

Kobieta zmienną jest

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Dieta seniora – na co zwrócić uwagę

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Odżywianie i nawadnianie osób starszych jest szczególnie istotne. Wiąże się ono przede wszystkim ze zmianami, które zachodzą w organizmie po 65. roku życia.

Pasztet warzywny doskonały

Jak pielęgnować osobę leżącą?

Dr nauk o zdrowiu Izabela Kaptacz /Konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej

Przewlekła choroba bliskiej osoby i konieczność pielęgnowania jej w łóżku to dla rodziny trudne wyzwanie.

POZ PLUS – co to jest i kiedy z niego skorzystamy?

j.m.

To nowatorski model opieki skupionej na pacjencie. Zakłada wprowadzenie opieki koordynowanej na poziomie POZ, czyli objęcie przez lekarza rodzinnego długoterminową opieką każdego pacjenta chorego przewlekle.

Susz z owoców dobry dla zdrowia

Ewa Nowak

Domowy susz z jabłek przygotowywany w niskiej temperaturze jest nie tylko najzdrowszy, ale dostarcza znacznie mniej kalorii niż słodzony susz jabłkowy dostępny w handlu.

Pomóżmy bezdomnym

Inspektor Dariusz Atłasik, komendant miejski Policji w Częstochowie

Celem codziennych kontroli miejsc, w których mogą przebywać bezdomni, jest pomoc i namówienie ich na skorzystanie z noclegowni.

Dziecięcy Telefon Zaufania

KAI

Dziecięce dramaty mogą się zakończyć tragicznie, jeśli w porę nie nadejdzie pomoc.

podróżnik
60-62

Majestat pustyni

Jacek Pałkiewicz

Bóg stworzył kraje bogate w wodę, aby ludzie byli szczęśliwi, a pustynie, aby mogli odnaleźć swoją duszę – uważają Tuaregowie. Pustynny weteran opisuje fenomen Sahary, jej magię i grozę.

rodzina rodzinie
63

Caritas Polska rozszerza pomoc na Bliskim Wschodzie

Od nowego roku zwiększa się zasięg największego polskiego programu pomocy zagranicznej.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Świat skręca w lewo

Witold Gadowski

europa christi
I-VIII

Polsce najbardziej potrzebni są ludzie sumienia

Ks. Ireneusz Skubiś

Służył Bogu i ludziom

Dr hab. Tomasz Duma

Rok 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ks. prof. Mirosław Sitarz

Konferencja naukowa

Kilka refleksji i wniosków na temat encykliki Fratelli tutti

Jan Michał Małek

Przeciwieństwem zysku jest strata

Jacek Gniadek SVD

Polska klasa średnia – dziś (część 2)

Marian Miszalski

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela kielecka

Od stuleci służą Polsce

Agnieszka Dziarmaga

To ogromna spuścizna historii i wiary – jubileusz 900 lat norbertanów, a więc i Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów w Imbramowicach.

Po kolędzie Anno Domini 2021

Agnieszka Dziarmaga

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów księża z ministrantami nie idą od domu do domu, od rodziny do rodziny z wizytą duszpasterską. Życie w pandemii wymusza inne rozwiązania. Nie zawsze gorsze.

Łączy nas miłość do kapłaństwa

Stowarzyszenie Grono Przyjaciół Wyższego Seminarium  Duchownego w Kielcach liczy blisko pięć tysięcy osób, które codziennie modlą się za seminarzystów oraz wspierają ich materialnie swymi ofiarami – mówi prezes Stowarzyszenia, prefekt WSD ks. Szymon Górski w rozmowie z Katarzyną Dobrowolską.

Niedziela przemyska

Rekolekcje Wake-up

Faustyna Szczepek

W styczniu odbyła się pierwsza edycja rekolekcji dla bierzmowanych on-line „Wake-up”, w której wzięło udział ponad 50 uczestników.

Duchowe córki biskupa Pelczara

S. Sancja Łucja Mazur, sercanka

Wśród licznych dzieł bp. Pelczara zgromadzenie sióstr sercanek zajmuje poczesne miejsce. Nosił je święty biskup głęboko w sercu, poświęcał im wiele uwagi, czasu i energii. Dziś to one niosą na cały świat chwałę Serca Jezusowego i wieść o biskupie z Przemyśla, który porywał młode dziewczyny do służby Chrystusowi.

Kapłan wielu talentów

Ks. Jan Jagustyn

Wiadomość o śmierci ks. prał. Mariana Rajchla szybko obiegła miasto. To imię i nazwisko znane jest nie tylko mieszkańcom Jarosławia, w którym kapłan mieszkał i pracował od 45 lat, ale również wielu ludziom, którzy korzystali z jego kapłańskiej posługi w różnym wymiarze.

Niedziela wrocławska

Pachniał owczarnią

Ks. Łukasz Romańczuk

W Obornikach Śląskich pożegnano salwatorianina ks. Jacka Wawrzyniaka, proboszcza parafii św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego. Wierni dziękując za posługę w sakramencie pokuty i pojednania, udekorowali jego konfesjonał.

Małujowicka perła

Marzena Cyfert

W Kościele rozpoczął się Rok Święty Jakubowy. Po odpust nie trzeba iść do Santiago de Compostela, choć to piękna wędrówka, można go uzyskać w jednym z kościołów stacyjnych. W regionie dolnośląskim, w sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.

Biblijne romanse i nie tylko

Grzegorz Kryszczuk

Najpierw była audycja w Radio Rodzina, później wypowiedziane na antenie słowa zostały przelane na papier. Pod koniec 2020 r. nakładem wydawnictwa TUM ukazała się książka Biblijne romanse.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Czas nadziei

Ks. Grzegorz Bartko

Tomaszowskie sanktuarium jest miejscem niezwykłym na mapie diecezji, z wielu racji, zarówno w wymiarze unikatowego zabytku, jak i centrum duchowego regionu.

Kościół skazany na niebyt – odrodził się

Adam Łazar

16 stycznia obchodziliśmy 30. rocznicę reaktywowania przez św. Jana Pawła II katolickiej hierarchii na Ukrainie. Po raz pierwszy po zakończeniu II wojny światowej papież powołał biskupów na osierocone stolice we Lwowie, Kamieńcu Podolskim i Żytomierzu.

Biskup od wiary

Ewa Monastyrska

Czas pandemii uniemożliwia radosne świętowanie nie tylko wielkich uroczystości, ale też naszych prywatnych świąt, takich jak imieniny czy urodziny. 19 stycznia imieniny obchodził bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Będziemy o nich pamiętać

Oprac. Kamil Krasowski

Kilka tygodni temu do domu Ojca odeszli bp Antoni Stankiewicz i bp Adam Dyczkowski. Obaj na trwałe zapisali się w historii naszej diecezji, ale najbardziej w ludzkich sercach i pamięci. Jak wspominają ich nasi duchowni i świeccy? Poprosiliśmy kilku z nich, by podzielili się swoimi wspomnieniami o obu biskupach.

Biskup Pluta oczami bp. Jeża (1)

Bogdan Nowak

Gdy 21 stycznia 2002 r. w katedrze gorzowskiej rozpoczynał się proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty, wspomnieniami ze wspólnej posługi podzielił się były sufragan gorzowski, później pierwszy biskup koszalińsko-kołobrzeski bp Ignacy Jeż. Dziś to bezcenne świadectwo.

Jesteśmy więcej niż zwycięzcami

Kamil Krasowski

„Ponad przeciętność” – to cykl comiesięcznych spotkań dla mężczyzn przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu.

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...