Reklama

III Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium

Niedziela lubelska 11/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie 18 lutego odbyło się trzecie spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, powstałego w 2009 r. z inicjatywy śp. abp. Józefa Życińskiego. W tym roku Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. Uczestniczyło w niej kilkuset dorosłych członków TPS, dzieci i młodzież szkolna oraz ponad 20 kapłanów z terenu archidiecezji.

Być jak Maryja - uczennica Chrystusa

Wychodząc od perykopy o Przemienieniu na Górze Tabor, Metropolita Lubelski zaprosił słuchaczy, by zechcieli „rozpoznać na ludzkim obliczu Chrystusa obraz prawdziwego bóstwa”. - Wielu było proroków, wielu nauczycieli, którzy wskazywali drogę do Boga, ale tylko Pan Jezus powiedział o sobie: Ja Jestem Drogą! Wielu twierdziło, że głoszą prawdę o Bogu, człowieku i świecie, ale tylko Pan Jezus powiedział: Ja Jestem Prawdą! Wielu nauczało, jak należy żyć, dawało odpowiedź na pytanie, czym jest życie? - ale tylko Pan Jezus powiedział: Ja Jestem Życiem! Wielu głosiło i głosi, że występuje w imieniu Boga, ale tylko o Panu Jezusie Ojciec Niebieski wypowiedział te słowa: To jest mój Syn Umiłowany! Jego słuchajcie! - mówił. Pasterz podkreślił także: - Jeżeli będziecie słuchać Ewangelii, wtedy wasze zwyczajne życie nabierze blasku, jakiego doświadczyli uczniowie na Górze Przemienienia. Ale blask przemienienia to coś rzadkiego w naszym życiu, bo nasze codzienne życie przynosi problemy: krzyż, który jako chrześcijanie powinniśmy wziąć na siebie i nieść go z Panem Jezusem. Chwile radości bliskości Jezusa i radości, kiedy spotykamy się z Nim, powinny nas umacniać na codzienne dawanie świadectwa.
Zanim zgromadzeni - profesorowie seminarium, alumni i ich goście, odnowili akt zawierzenie Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi i Matce Bożej, abp Budzik przypomniał bogactwo formacji, którą odbywają przyszli prezbiterzy: ludzką, duchową, intelektualną, naukową, duszpastersko-pastoralną. - Najpierw trzeba być dobrym człowiekiem, wpatrując się w człowieczeństwo Chrystusa jako fundament seminaryjnej formacji - podkreślał Pasterz i dodał: „formacja intelektualna i naukowa to narzędzie, aby głosić Ewangelię Chrystusa współczesnym ludziom współczesnym językiem. Sercem formacji jest zaś formacja duchowa: zaprzyjaźnienie się z Chrystusem, odkrycie, że On jest nam codziennie bliski, że Jego Słowo wskazuje drogę, Jego Ciało - jest pokarmem, który umacnia nas w wędrówce po drogach tej ziemi. Wzorem tej formacji jest Matka Najświętsza, która uczy, jak stanąć pod krzyżem w godzinie cierpienia i dać świadectwo swojej wierze”.
Na zakończenie abp Budzik zawierzył Matce Świętego Oblicza wszystkich uczestniczących w spotkaniu i modlił się: „Spraw, abyśmy mieli ręce niewinne i czyste, ręce oświetlone prawdą miłości i serca zachwycone Bożym pięknem. Byśmy przemienieni spotkaniem z Chrystusem umieli służyć biednym i cierpiącym, których oblicze odzwierciedla tajemniczą obecność Twojego Syna, Jezusa Chrystusa.”

Program jubileuszu seminarium

W 2014 r. Metropolitalne Seminarium Duchowne będzie obchodzić jubileusz 300-lecia. Z tej okazji rektor seminarium ks. dr Marek Słomka przypomniał najważniejsze daty i postaci z dziejów lubelskiej kuźni kadry kapłańskiej, a także fragment pamiętnika ks. Karola Dębińskiego, alumna z II poł. XIX wieku: „W seminarium ubóstwo rzucało się w oczy na każdym kroku. Dachy przeciekały tak, że niektórzy z nas literalnie w mieszkaniu siedzieli pod parasolem. W bibliotece dzieł nowszych nie mieliśmy wcale. Sami czyściliśmy sobie ubrania, słali łóżka itd., co uważam za bardzo dobre. Ksiądz bowiem sam sobie wystarczać powinien. Pożywienie dawano nam w ilości wystarczającej. Kolacja składająca się z kubka herbaty i chleba zwykle. We czwartek zaś - z kawałka pieczeni wołowej, zwanej przez nas koniną, lub z kotleta, który w naszej gwarze słynął pod nazwą szczura, kaszą gryczaną, jęczmienną lub ziemniakami”.
Podczas spotkania poruszono sprawy organizacyjne TPS, a duchowieństwo najstarszych roczników zostało zachęcone do spisania świadectwa swojego pobytu w „Wyższym Diecezjalnym Seminarium Duchownym”. Ks. Słomka zapoznał obecnych z programem jubileuszu, którego obchody wyznacza triada: Pamięć - Tożsamość - Ewangelizacja. Pamięć to rok 2012. Jak mówił Rektor, „w roku bieżącym chcemy poszukiwać naszych korzeni, pamiętać o naszej tradycji i Tradycji świętej. Mamy nadzieję cieszyć się już w listopadzie muzeum. W naszej bibliotece pozostaje najcenniejszy Mszał Kraśnicki z ok. 1400 r., inkunabuły w liczbie 175 tytułów, ponad 17 tys. tytułów starodruków i ponad 600 rękopisów, w tym 32 cyrylickie”. Bogactwem duchowym jest, niejednokrotnie męczeńska, wiara przodków wpisanych w historię Kościoła, spośród których warto wspomnieć błogosławionych: bp. Władysława Gorala, ks. Ignacego Kłopotowskiego, ks. Stanisława Mysakowskiego, ks. Kazimierza Gostyńskiego, ks. Zygmunta Pisarskiego. W drugim okresie przygotowań - rok 2013 - będzie okazja do pogłębionej refleksji: Co współcześnie znaczy być chrześcijaninem, księdzem, klerykiem, mężczyzną czy duchowym ojcem? To pytanie o tożsamość kapłana w Polsce, Europie, archidiecezji lubelskiej oraz o to, czym jest wspólnota seminaryjna. Owocem roku „Tożsamości” będzie „Modlitewnik alumna”, wzorowany na modlitewniku tarnowskim, opracowanym pod auspicjami abp. S. Budzika, ówczesnego rektora seminarium w Tarnowie. Motywem roku 2014 będzie zaś nauczanie bł. Jana Pawła II oraz papieża Benedykta XVI, dotyczące „Nowej Ewangelizacji”. Jak podkreślał ks. M. Słomka, „będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Jaka jest nasza misja? Jakie zadanie i posłannictwo we współczesnym świecie? To zaangażowanie w nowe dzieła i problemy: od miłosierdzia wobec dzieci, chorych po tzw. ateizm „nowoczesny”.
Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną: „Najpiękniejsze karty historii Seminarium oczyma alumnów” oraz uczestniczyli w promocji wydawnictw „Gaudium”. Najmłodsi mieli okazję zwiedzić budynek MSD. Na zakończenie członkowie TPS odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia i udali się na wspólny posiłek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst