Reklama

Rekolekcje wielkopostne z bł. Janem Pawłem II

Po łacinie „recolere” znaczy „zbierać na nowo”, „powtórnie”, rekolekcje w Kościele katolickim to kilkudniowy czas poświęcony duchowej odnowie poprzez modlitwy, konferencje i spowiedź. Odbywają się dwa razy do roku: w Adwencie i Wielkim Poście. Podczas nich wierni pogłębiają swoją wiarę i hartują ducha. Rekolekcje w parafii Prostyń odbywały się w dniach 8-11 marca. Był to wyjątkowy czas, ponieważ wraz z rekolekcjonistą ks. Krzysztofem Kisielewiczem przybyły także relikwie bł. Jana Pawła II i to właśnie w ich obecności odbywały się modlitwy, nauki i spowiedź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje rozpoczęły się w czwartek nabożeństwami Drogi Krzyżowej dla dzieci w kaplicach w Wólce Okrąglik i Rytelach Święckich oraz w kościele w Prostyni. O godz. 16 odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła parafialnego i miała miejsce Msza św. Relikwie krwi znajdowały się w przeszklonym okienku pięknego, pękniętego krzyża, wykonanego na wzór tego, który towarzyszył nabożeństwu ekumenicznemu w Drohiczynie w 1999 r. Relikwie ustawione zostały na stoliku przed ołtarzem, na tle portretu Papieża. Celebransem Mszy św. był prowadzący rekolekcje ks. Kisielewicz. Na wstępie homilii zostało odtworzone oryginalne nagranie słynnych słów Jana Pawła II, wypowiedzianych na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 1979 r., w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Po wysłuchaniu mocnych słów Błogosławionego zebrani mogli wsłuchać się w słowa Księdza Rekolekcjonisty, przybliżającego, poprzez pryzmat postaci naszego wielkiego rodaka, drogi duchowego doskonalenia. Po Mszy św. wierni mogli oddać cześć bł. Janowi Pawłowi II i ucałować relikwie.
Rekolekcyjny piątek rozpoczął się rano o godz. 9 spowiedzią. W kościele odbyły się tego dnia trzy Msze św., przed którymi i podczas których była okazja przyjęcia sakramentu pokuty u licznie przybyłych spowiedników. W kaplicy w Rytelach Święckich również odprawiona została Msza św. z możliwością spowiedzi. Tematem przewodnim piątkowych nauk było wystrzeganie się złych pokus, którymi pod ładnym przykryciem mami szatan. O godz. 16 odprawione zostało w kościele nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważania łączyły symbolikę ostatniej ziemskiej drogi Jezusa i życia bł. Jana Pawła II, a odczytywane były przez parafian. Zakończeniem dnia było spotkanie o godz. 20.30 w kościele na modlitwach prowadzonych przez ks. Kisielewicza i przeplatanych pieśniami w wykonaniu scholi. O godz. 21 wszyscy stanęli do Apelu Jasnogórskiego.
W sobotę również odbyły się w kościele trzy Msze św., z czego jedna skierowana do osób chorych i starszych. Tego dnia Msza św. odbyła się również w kaplicy w Wólce Okrąglik, gdzie była też możliwość spowiedzi. Tematem rekolekcyjnych rozważań były słowa bł. Jana Pawła II o dniu dzisiejszym, jako najlepszym momencie do podejmowania dobrych, natychmiastowych działań. Wieczorem o godz. 20.30 na nabożeństwie różańcowym spotkali się w kościele wierni i wspólnie rozważali tajemnice różańcowe przed relikwiami. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski.
Na zakończenie rekolekcji, w niedzielę, Msze św. z nauką rekolekcyjną odbyły się w obu kaplicach i w kościele. W słowie do parafian ks. Krzysztof nawoływał do przebaczenia i miłości jako jedynej drodze ku świętości. Jest to także warunek jedności Kościoła. Takimi wartościami kierował się też bł. Jan Paweł II. Po zakończeniu Mszy św. proboszcz parafii Prostyń ks. kan. Krzysztof Maksimiuk podziękował Księdzu Rekolekcjoniście za głoszone nauki i jednocześnie zaprosił na wielką uroczystość - ogłoszenie podniesienia rangi parafialnego kościoła do godności bazyliki mniejszej.
Msze św. i nabożeństwa zgromadziły licznych parafian pragnących przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego wysłuchać nauk, pomocnych w szukaniu drogi do chrześcijańskiej dojrzałości, oczyścić swoje sumienia przy kratkach konfesjonałów i przyjąć Ciało Jezusa. Istotne było aktywne włączenie się w rekolekcyjne Msze św. i nabożeństwa grup parafialnych: kółek różańcowych, parafialnej Akcji Katolickiej, Caritas, harcerzy prostyńskich, którzy zaciągnęli honorową wartę przy relikwiach bł. Jana Pawła II, chóru oraz młodzieżowej scholi.
Postać bł. Jana Pawła II w dzisiejszych, pogmatwanych czasach jest drogowskazem, który wskazuje drogę do nieustannego doskonalenia się na drodze do zbawienia. Pokazuje nam, że wybory dnia codziennego mogą być zupełnie inne niż te, które dzisiejszy świat brutalnie nam narzuca. Daje nadzieję, że kierując się wartościami chrześcijańskimi, można odnaleźć się w relatywizmie moralnym współczesnych czasów i nie stracić z naszego pola widzenia tego, co jest najważniejsze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...