Reklama

Do Matki Bożej Gidelskiej (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej znajduje się najmniejsza na świecie, ozdobiona papieskimi koronami, cudowna figurka Matki Bożej. W Polsce zwiemy ją Matką Bożą Gidelską, za granicą słynie jako "Uzdrowienie Chorych z Polski". Tytuł ten wiąże się z pewnym zwyczajem zachowanym w sanktuarium gidelskim. W pierwszą niedzielę maja przed Sumą wychodzi procesja z kaplicy Matki Bożej do ołtarza polowego. Wierni śpiewają litanię loretańską. Przy wezwaniu: "Uzdrowienie Chorych - módl się za nami" kapłan zanurza figurkę Matki Bożej Gidelskiej w przygotowanych naczyniach z winem.

W ciągu 460 lat istnienia sanktuarium gidelskiego kroniki klasztorne notują setki nadzwyczajnych wydarzeń, przypisywanych wstawiennictwu Matki Bożej. Dzieje Cudownej Statuetki to łańcuch łask, wyjednanych przez Maryję u Syna. Ogólnie możemy wyróżnić trzy epoki, jakby trzy rodzaje cudownych wydarzeń.

Pierwszy okres obejmuje czasy od wyorania z ziemi tej figurki do końca XVIII w. W tym czasie kroniki notują cuda fizyczne, zwłaszcza uzdrowienie chorych.

Drugi okres obejmuje wiek XIX. Matka Boża Gidelska jako " Niebieska Szafarka Łask" wyprasza cuda duchowo-moralne. Kroniki notują liczne podziękowania za doznane łaski, a wierni często zwracają się do Maryi, wzywając Ją jako Pocieszycielkę Strapionych.

Trzecia epoka - to nasze czasy - wiek XX. Matka Boża Gidelska nadal leczy dusze i ciała. Najnowsza historia łask notuje liczne nawrócenia. W obliczu Matki Bożej dokonuje się pojednanie z Bogiem i ludźmi, odnowa życia wewnętrznego, przemiana, której źródłem i ostateczną przyczyną może być tylko łaska Boża.

Sława Cudownej Statuetki słynie nie tylko w archidiecezji i w kraju, ale także za granicą. Nierzadko usłyszeć tu można modlitwy w obcych językach. I tak jest od wieków.

W centrum Gidel, tuż przy rynku, wznosi się potężny masyw bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzieje świątyni ściśle powiązane są z historią cudownej figury Matki Bożej Gidelskiej, która znajduje się w kaplicy z prawej strony.

W 1516 r. rolnik Jan Czeczek w miejscu, gdzie obecnie jest kaplica, orał swoje pole. I oto - jak mówi podanie - nagle zwierzęta zaprzężone do pługa klękają. Zdziwiony wieśniak w świeżo odrzuconej ziemi widzi mały (wielkości 9 cm) kamienny posążek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem! Bierze go do domu i ukrywa w skrzyni. Żona rolnika otworzyła skrzynię i widząc figurkę, powiadomiła o niej proboszcza z Gidel. W uroczystej procesji kapłan przenosi posążek do kościoła parafialnego i chowa go w tabernakulum obok Najświętszego Sakramentu. Po pewnym czasie w miejscu wyorania posążka poświęcono krzyż z wydrążoną wnęką, w której ustawiono figurkę.

Mijają lata. Jest rok 1615. Właścicielką Gidel jest Anna z Rosocic Dąbrówka, wdowa po kasztelanie wieluńskim. Chcąc uczcić Najświętszą Dziewicę, buduje dla Matki Bożej murowaną nową kaplicę. Dla opieki nad figurą i kościołem sprowadza z Krakowa ojców dominikanów. Odtąd ojcowie dominikanie szerzą kult Najświętszej Maryi Panny przez modlitwę różańcową.

Posążek Maryi skupia życie religijne przez cały ciąg wieków do dziś. Tutaj pielgrzymują wodzowie narodu, senatorowie, szlachta i duchowieństwo z wiernym ludem. Doznając łask, z wdzięczności zostawiają liczne wota, zawieszane na ścianach kaplicy.

W uznaniu starożytności kultu Cudownej Figury 12 listopada 1922 r. kapituła watykańska w imieniu Ojca Świętego Piusa XI wydaje dekret koronacyjny dla Matki Bożej Gidelskiej. Koronacja cudownej figury Matki Bożej Gidelskiej odbyła się na wzgórzu za klasztorem 19 sierpnia 1923 r.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach zbudowana jest w kształcie krzyża. Ramię poprzeczne stanowią dwie kaplice: Matki Bożej Gidelskiej i św. Jacka. Przy wejściu, na szczycie rzeźbionej bramy w obłokach i promieniach wznosi się figura Bogarodzicy. Na głowie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus błyszczą w świetle, ledwie widoczne, papieskie korony ze złota.

Wierzymy, że Maryja słucha naszych modlitw, tak jak przez wieki słuchała ich z ust naszych przodków, i chociaż ukrywa się pod osłoną obrazów czy figur - jak w Gidlach - to ukrywa się po to, byśmy Ją łatwiej mogli znaleźć. Dlatego zwracając się do Matki Bożej, klękamy przed Jej wizerunkiem gidelskim ze słowami najstarszej modlitwy maryjnej, polecając się Jej opiece: Pod Twoją obronę uciekamy się, Święta Boża Rodzicielko...

Liturgia w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

Msze św.:

Dni powszednie: 6.30, 7.00, 17.30

Niedziele i święta: 7.00, 9.30, 12.00, 17.30

Spowiedź: podczas każdej Mszy św. i na każde życzenie

Odpusty:

l I niedziela maja - uroczystość Matki Bożej Gidelskiej;

godz. 11.30 - "Kąpiółka"

l niedziela po 17 sierpnia - odpust ku czci św. Jacka

l I niedziela października - uroczystość Matki Bożej Różańcowej

I sobota miesiąca - modlitwy w intencji polskiej wsi, godz. 17.30

13 dzień miesiąca - Fatimski Różaniec Pokutny, godz. 17.30

Sanktuarium jest otwarte dla pielgrzymów indywidualnych i zbiorowych każdego dnia.

Adres: 97-540 Gidle, Plac Dominikański 6, tel. (0-34) 327-21-23. tel/fax (0-34) 327-21-16

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst