Reklama

Bejsce coraz piękniejsze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia nie boi się korzystać z dotacji i krok po kroku realizuje projekty, korzystając z możliwości programów rządowych, unijnych oraz z pomocy stowarzyszenia „Ars Sacra”. Kieleckie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej „Ars Sacra”, kierowane przez ks. Pawła Tkaczyka, wytyczyło szlak architektury drewnianej i średniowiecznej - znalazły się na nim m.in. Bejsce.
- Właśnie pozyskaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont elewacji ścian. Rusztowania przywieźliśmy jeszcze przed świętami - informuje ks. proboszcz Marek Zawłocki. Parafia otrzymała także wsparcie od świętokrzyskiego konserwatora zabytków na dokończenie prac konserwatorskich trzech obrazów, m.in. „Ukrzyżowania” Wojciecha Gersona.
Co dotąd udało się zrobić? W wakacje 2010 r. ruszyło malowanie wnętrza, równolegle renowacja m.in. drogi krzyżowej i ambony (na Wielkanoc 2011 r. były one już zainstalowane w kościele). Przed Bożym Narodzeniem br. zostały zamontowane nowe systemy grzewcze. Z kolei przed rokiem rozpoczęły się także prace w prezbiterium oraz skomplikowany całościowy remont organów, z jego elementami muzycznymi. Lifting konserwatorski dotyczy także kaplicy św. Anny, zakrystii, ale i poszczególnych cennych elementów niezwykłego kościołach w Bejscach. Wśród nich jest np. alabastrowa chrzcielnica w prezbiterium, która po odnowieniu cieszy oczy swoją urodą od Wielkiego Postu br.
Parafia planuje dalsze przedsięwzięcia przy kościele; to m.in. remont dzwonów z instalacją pełnej automatyki, chodnik procesyjny i wymianę okien.
Nie są to działania ani proste, ani łatwe, bowiem kościół w Bejscach to jeden z najpiękniejszych obiektów architektury sakralnej w diecezji, będący pod specjalnym nadzorem konserwatorskim. W tego typu obiekcie niemożliwe są żadne działania uproszczone, na skróty.
Wizytówką kościoła w Bejscach jest przede wszystkim późnorenesansowa kaplica Firlejów, wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, wywodząca się z warsztatu kamieniarskiego Santi Gucciego. Kaplica jest unikatowym w Polsce przykładem architektury manierystycznej.
Kościół pw. św. Mikołaja był zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIV wieku, parafia kształtowała się prawdopodobnie w początkach XIII lub nawet w XII wieku.
Kościół jest murowany z cegły, gotycki, o jednej czteroprzęsłowej nawie i nieco mniejszym prezbiterium. Jest ono nakryte gotyckim sklepieniem krzyżowo-żebrowym ze zwornikami. Gotyckie sklepienia zachowały się także w zakrystii. Kościół był rozbudowywany w stosunku do pierwotnej bryły. Od północy do kościoła przylega barokowa kaplica św. Anny, a od południa - kaplica Firlejów. Obok kościoła - neoklasycystyczna dzwonnica z 1771 r.
W kościele w Bejscach uwagę turystów zwraca prezbiterium bogate w zabytki (w 1963 r. została odkryta gotycka polichromia z XIV wieku, na którą składa się kilkanaście scen ikonograficznych). W ołtarzu głównym - gotycki, odnowiony krucyfiks, z figurą jednolicie wykonaną z drewna lipowego. Ciekawy jest nietypowy pomnik Elżbiety Firlejówny, córki Jana z Dąbrowicy Firleja i Zofii z Bonarów - postać kobiety z kwiatkiem w dłoni, w pozie, w jakiej zazwyczaj uwieczniano rycerzy, możnowładców.
W kościele są obrazy z XVII i XVIII wieku - wśród nich obraz Wojciecha Gersona „Ukrzyżowanie”, epitafia z XVIII i XIX wieku, zabytkowe portale (np. od południa z 1600 r.), kamienna kropielnica z XVI/XVII wieku z herbem Firlejów Lewart.
Prawdziwy skarb kościoła stanowi późnorenesansowa kaplica Firlejów, budowana w latach 1594-1600. Fundował ją Mikołaj Firlej jako kaplicę nagrobną żony - Elżbiety z Ligęzów.
W kaplicy - kunsztowne ornamenty, płaskorzeźby, rzeźby, rozety - w kamieniu, marmurze, alabastrze. Bogactwo rozet - a każda z nich jest inna, wypełnia kopułę, imponująca ilość zdobień, kolumn i figur otacza ołtarz Zwiastowania NMP, wykonany z białego piaskowca.
Całą wysokość ściany zajmuje wspaniały pomnik Mikołaja z Dąbrowicy Firleja i jego żony Elżbiety z Ligęzów, wykonany z piaskowca i marmuru.
Kościół w Bejscach - prawdziwa perełka architektury, krok po kroku odzyskuje dawny blask.

A.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst