Reklama

Łódzkie zakątki (2)

Tam żyła św. Faustyna

Niedziela łódzka 16/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łodzi jest kilka miejsc związanych z życiem św. Faustyny. Najbardziej znane są dwa: Park im. J. Słowackiego (dawniej „Wenecja”) i archikatedra. Oba są licznie odwiedzane przede wszystkim podczas festynu, jaki organizuje parafia pod jej wezwaniem w wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz na zakończenie parafialnego i ogólnołódzkiego odpustu ku czci św. Faustyny w październiku. Warto jednak odwiedzić jeszcze dwa inne miejsca, tzn. przy ul. Krośnieńskiej 9 i ul. Abramowskiego 29.
W 1922 r. 17-letnia Helenka Kowalska - późniejsza święta (a od 10 grudnia 2005 r. Patronka Łodzi) - podjęła po raz drugi pracę jako służąca, tym razem w naszym mieście. Nie chciała bez zgody rodziców iść do klasztoru i nie chciała być dla nich ciężarem. Przyjazny dach nad głową znalazła w domu przy ul. Krośnieńskiej 9, u rodziny Michała Rapackiego, krewnego ze strony ojca. Dzięki życzliwości i serdeczności tej rodziny, a także jej pośrednictwu otrzymała pracę służącej u trzech tercjarek św. Franciszka. Przyjmując tę pracę, zgodziła się na bardzo skromne wynagrodzenie, ale wyprosiła zgodę na uczestnictwo w codziennej Mszy św., kierownictwo duchowe u spowiednika swoich chlebodawczyń oraz na możliwość odwiedzania konających, jeśli o takich się dowie. To właśnie z ul. Krośnieńskiej ulicami: Pabianicką i Piotrkowską - każdego ranka Helenka śpieszyła na Mszę św. do katedry. Pobyt przyszłej sekretarki Bożego Miłosierdzia w domu przy ul. Krośnieńskiej 9 upamiętnia tablica na ścianie kamienicy, odsłonięta i poświęcona 4 października 1998 r. przez ks. kan. Betleja w obecności ks. prał. Wiesława Potakowskiego, a także sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Urszulanek i czcicieli Miłosierdzia Bożego. Na tablicy umieszczono płaskorzeźbę i następujący tekst: „W tym domu w latach 1922-23/ mieszkała u krewnych/ Helena Kowalska/bł. Siostra Faustyna ze zgromadzenia/ Matki Bożej Miłosierdzia/ Apostołka Bożego Miłosierdzia”. Są plany, aby jedna część tej kamienicy była domem zakonnym, a druga - siedzibą Muzeum Świętej Faustyny.
W 1923 r. Helenka zmieniła miejsce pracy. W Biurze Pośrednictwa Pracy (2 lutego 1923 r.) otrzymała skierowanie na służbę do M. Sadowskiej - właścicielki sklepu spożywczego przy ul. Abramowskiego 29, gdzie pracowała do lipca następnego roku. Przede wszystkim zajmowała się domem, zapewniając opiekę trójce małych dzieci, które bardzo polubiły Helenkę i opowiadane przez nią zabawne historie. Oprócz tego opiekowała się samotnym chorym człowiekiem, który mieszkał w komórce pod schodami tej samej kamienicy. Dbała nie tylko o jego codzienny byt, ale zatroszczyła się także o to, by tuż przed śmiercią mógł skorzystać z kapłańskiej posługi i pojednać się z Bogiem. Pracę Helenki u M. Sadowskiej upamiętnia, umieszczona nad bramą posesji przy ul. Abramowskiego 29, tablica z następującym tekstem: „W tym domu w latach 1922-24/ pracowała Helena Kowalska/ św. Faustyna/ Apostołka Bożego Miłosierdzia. Łódź 22 kwietnia 2001 r.”.
Odsłonięcia i poświęcenia tablicy dokonał bp Adam Lepa w obecności przedstawicieli Radia PLUS i Telewizji Łódzkiej oraz mieszkańców Łodzi. Fundatorami tablicy są: Stowarzyszenie Civitas Christiana, Rada Osiedla, mieszkańcy posesji przy ul. Abramowskiego 29 i sąsiednich oraz czciciele Miłosierdzia Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz. Miał 49 lat

2025-02-04 18:07
Ks. Jarosław Wypchło

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

W wypadku samochodowym zginął ks. Jarosław Wypchło, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Domasznie (dekanat drzewicki). Do wypadku doszło w poniedziałek (3.02) w godzinach wieczornych w okolicach Przytyka - informuje diecezja radomska.

Więcej ...

„Błażejki”. Dlaczego święci się świece we wspomnienie św. Błażeja?

2025-02-03 10:45

BP Archidiecezji Krakowskiej

3 lutego przypada wspomnienie św. Błażeja, patrona chorób gardła. Związana z nim jest tradycja, która staje się w wielu parafiach coraz bardziej popularna. Mowa o udzielaniu błogosławieństwa, poprzez dotknięcie gardła skrzyżowanymi świecami, zwanymi „błażejkami”. Jakie jest jego źródło? Wyjaśniamy.

Więcej ...

Szwecja: ok. 10 zabitych w strzelaninie w szkole dla dorosłych w Oerebro

2025-02-04 18:28

PAP/EPA/Kicki Nilsson

W wyniku strzelaniny do jakiej doszło we wtorek w szkole dla dorosłych w Oerebro w południowej Szwecji zginęło około 10 osób; nie żyje domniemany sprawca ataku - poinformowała lokalna policja.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

W jakiej relacji do Jezusa jestem ja i moje życie?

Wiara

W jakiej relacji do Jezusa jestem ja i moje życie?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Wiadomości

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec ks....

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem

Wiadomości

Skandal w szkole. Nauczyciel bił się w klasie z uczniem