Reklama

Drabina do nieba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwaj uczniowie opuszczają Jerozolimę i idą do Emaus. W drodze rozmawiają o tym wszystkim, co wydarzyło się ostatnio. Ta rozmowa pokazuje, jak są zniechęceni, sfrustrowani czy nawet przegrani. Nie dowierzają opowieściom kobiet, które utrzymują, że widziały aniołów zapewniających, iż Jezus żyje. „A myśmy się spodziewali...” - mówią do Wędrowca, który „przybliżył się i szedł z nimi”. Uważają, że ukrzyżowanie Jezusa było klęską. Ich nadzieja umarła wraz z Nim. Teraz nie spodziewają się już niczego. Żyją bez nadziei. Są smutni. A Nieznajomy Pisma im wyjaśnia. Wtedy ich serca pałają. Dlatego przymusili Go, by został z nimi, „gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi”. Usiadł z nimi do stołu. Łamał chleb. Wtedy Go poznali. I On zniknął im z oczu. W tej samej godzinie ruszyli w drogę do Jerozolimy (por. Łk 24, 4-35). Nie czekali jak nastanie poranek, nie bali się nocy. W sercach mieli jasność. Słońce nieznające zachodu przynaglało ich. Umocnieni słowem Chrystusa stali się świadkami łamania chleba.
My, ludzie XXI wieku, bywamy podobni do uczniów. Nie wiemy, jak kochać Pana, nasze serca są „nieskore do wierzenia”, czasem zniechęcone, smutne czy zalęknione. I dziś tak samo jak 2 tys. lat temu, przybliża się Jezus i idzie z nami. Wyjaśnia, prowadzi po życiowych ścieżkach, wzbudza nową nadzieję, radość i pokój. Przypomina, że zmartwychwstał, żyje i działa. Przychodzi w swoim Słowie. W tym duchu w 3. niedzielę wielkanocną 22 kwietnia rozpoczyna się 4. Tydzień Biblijny, pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, i trwa do 28 kwietnia. Hasło tegorocznych obchodów nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego i brzmi: „Kościół domem budowanym przez miłość (por. 1 Kor 8, 1)”. Jest to czas, kiedy w szczególny sposób zwracamy uwagę na znaczenie Pisma Świętego w życiu Kościoła, wszystkich chrześcijan, każdego człowieka oraz propagowanie lektury Biblii.
Na ten tydzień ks. kan. dr Tomasz Tułodziecki - diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II przypomina:„Według słów autora Psalmu 127: «Jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą». Tylko Ci którzy budują na Bożym fundamencie mogą liczyć na trwałość swego dzieła. Bóg objawił się człowiekowi jako mówiący i przemawiający do niego. To On mówił i stawał się świat, Boże Słowo było jego pierwszym budulcem. W końcu sam przyszedł do nas jako «Słowo, które stało się ciałem». Skoro Bóg buduje dom dla nas na fundamencie słowa to i nasz dom, dom miłości, miłości rodzinnej, chrześcijańskiej, nigdy nie powstanie jeśli nie oprzemy go na Bożym Logosie. Wszystkich, którzy kochają Boże Słowo, których wiara umacniana jest przez słuchanie tego, co mówi Pan, zachęcam do przyjęcia go całym sercem i otwarcia się na nie szczególnie w Tygodniu Biblijnym”.
„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało” (J 1, 1-3). To Słowo poznajemy w Biblii, a jest to słowo samego Boga skierowane do każdego z nas jako dar na każdą chwilę życia. W świetle tego Słowa kształtujemy siebie, upodabniamy się do oblicza Jezusa. Dla apostołów Chrystus był mistrzem, przewodnikiem, światłem i został z nami do końca czasów. Dziś możemy Go spotkać w Eucharystii, sakramencie pokuty i Piśmie Świętym, by tam odkryć sens i głębię Jego słów kierowanych do nas i zachwycić się. Jesteśmy bowiem powołani, by być światłem świata i trzymać się mocno Słowa życia (por. Flp 2, 15-16). Dlatego istotne jest otwieranie serca i umysłu na mądrość Biblii. Na jej kartach spotykamy ludzi prawych i podłych, ufnych i zdrajców, miłujących i przekupnych, nawracających się i upadających. Te historie pokazują, że ci, którzy przyjęli Boga, ostatecznie zwyciężyli. Ta Księga bowiem jest źródłem życia. Jest jak drabina do nieba. Od nas zależy, czy podejmiemy trud wspinaczki. Zachętą do tego jest Tydzień Biblijny. W tym czasie odbywają się m.in.: nabożeństwa Słowa Bożego, pogadanki biblijne, modlitewna lektura Pisma Świętego, czyli Lectio divina, referaty. Dzięki tej inicjatywie Biblia ma trafić do szerszego kręgu wiernych, zachęcić do poznania, głębszego zrozumienia i umiłowania Księgi życia. Dokonuje się to w Kościele, który jest naszym domem. Wiara bowiem rodzi się ze słuchania. Stąd, jak podkreśla św. Hieronim: „Apostoł Paweł napisał, że Chrystus jest mocą i mądrością Bożą; otóż ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy i mądrości Bożej. A zatem nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa”.
Warto przypomnieć, że Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II powstało w 2005 r. i działa na terenie polskich diecezji. Jego celem jest pogłębienie zrozumienia i popularyzacja Pisma Świętego, a także kształtowanie duchowości biblijnej w duszpasterstwie, a w sposób szczególny w kaznodziejstwie, katechezie i indywidualnej formacji wiernych. Istnieje również zakładka internetowa diecezji toruńskiej na stronie Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II pod adresem: bibliatorun@op.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: reżim Łukaszenki wydala polskich duchownych

2026-05-03 17:59

Karol Porwich/Niedziela

Trzech księży katolickich, obywateli Polski, którzy przez wiele lat pełnili posługę na Białorusi, zostało zmuszonych do opuszczenia tego kraju. Wszyscy pełnili posługę w diecezji witebskiej - donosi portal Znad Niemna.

Więcej ...

W cichości pracował, w cichości cierpiał, w cichości umarł

2026-05-02 17:00
Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

W kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów pożegnano śp. ks. Pawła Traczykowskiego, wikariusza parafii katedralnej w Świdnicy.

Więcej ...

Donald Tusk na audiencji w Watykanie. Kiedy przyjmie go Leon XIV?

2026-05-04 13:35

www.consilium.europa.eu

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o najbliższych audiencjach Ojca Świętego. W czwartek 7 maja Papież przyjmie na osobnych audiencjach polskiego premiera Donalda Tuska oraz amerykańskiego sekretarza stanu Marca Rubio.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

Kościół

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws....

Zmarł abp Józef Michalik

Kościół

Zmarł abp Józef Michalik

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie otwarte

Majowe podróże z Maryją: Kalwaria Pacławska - Jasna...

Kościół

Majowe podróże z Maryją: Kalwaria Pacławska - Jasna...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Kościół

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej...

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zmarł ks. Paweł Traczykowski, miał 42 lata

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Kościół

W Szwajcarii udzielono Komunii świętej... psom. Nie...

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...

Wiara

Nowenna do św. Józefa Rzemieślnika o znalezienie dobrej...