Reklama

20-lecie szkoły sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie

Miłością i Prawdą

Tak jak w 1918 r. u progu nowej Polski Zmartwychwstanki chciały dać społeczeństwu szkołę na miarę jego potrzeb i nadziei, tak i my dzisiaj pragniemy wychowywać dzieci w szkole katolickiej, w duchu umiłowania Boga, Ojczyzny i człowieka - mówi s. Agata Sidoruk - dyrektor szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstała 20 lat temu szkoła podstawowa oraz wyłonione w trakcie reformy oświaty gimnazjum Siostry Zmartwychwstanki prowadzą u stóp Jasnej Góry w al. NMP 58/60. Atutami szkoły są: wysoki poziom nauczania, wychowanie religijne i patriotyczne, bezpieczeństwo i kameralność - w każdym roczniku jest tylko jedna, a co trzy lata dwie klasy liczące nie więcej niż 25 uczniów. Do odzyskanego budynku, w którym do 1962 r. Siostry prowadziły średnią szkołę gospodarczą dla dziewcząt, dobudowano drugi budynek oraz nowoczesną salę gimnastyczną. Dziś szkoła ma status publicznej i jest dostępna dla wszystkich, którzy pragną kontynuować wychowanie dziecka w duchu wartości ewangelicznych. O przyjęciu dziecka do szkoły decyduje kolejność zapisów. Oczywiście, pierwszeństwo ma rodzeństwo uczniów już uczęszczających. - Chętnych mamy bardzo dużo - przyznaje Siostra Dyrektor - niestety, ze względów lokalowych nie możemy przyjąć większej liczby uczniów. Obecnie w szkole podstawowej uczy się 260 uczniów. Kadrę stanowią siostry zakonne i nauczyciele świeccy.

Zmartwychwstańska pedagogika

Siostry na przestrzeni lat wypracowały własny, zmartwychwstański system wychowawczy, które wyraża się hasłem: „Miłością i Prawdą” - wyjaśnia Siostra Dyrektor. - Hasło to zawiera najważniejsze wartości, które chcemy przekazać naszym wychowankom. Miłość i Prawda to dwa filary, na których powinno opierać się życie każdego człowieka i chrześcijanina. Głoszenie prawdy o miłości Boga do każdego człowieka i odwzajemnionej naszej miłości do Boga staramy się realizować jako fundament w pracy wychowawczej, jako punkt wyjścia do oddziaływania indywidualnego i zbiorowego. Miłość to wartość, w której powinny wzrastać młode pokolenia, gdyż tylko ten, kto był i jest kochany, potrafi dojrzale kochać. Po zaznajomieniu wychowanków z prawdą o miłości Boga staramy się zwrócić ich uwagę na znajomość siebie. Prawda o sobie, czyli właściwie rozumiana pokora, pozwala człowiekowi dojrzale i krytycznie spojrzeć na siebie. Pedagogika zmartwychwstańska stawia za cel wszechstronny rozwój osobowości wychowanka, a więc jego rozwój duchowy, moralny, intelektualny, psychiczny, fizyczny. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko w atmosferze zaufania i szczerości, którą zawsze staramy się stwarzać w naszych szkołach - mówi Siostra Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Atuty szkoły

Siostry Zmartwychwstanki szczególny nacisk kładą na wychowanie młodych pokoleń na odpowiedzialnych chrześcijan i patriotów oraz wysoki poziom nauczania. - Realizujemy to poprzez wychowanie integralne, obejmujące całego człowieka, wszystkie jego sfery osobowości oraz aspekty życia - mówi s. Agata Sidoruk. - Bardzo istotne jest dla nas wychowanie religijne i moralne, a także patriotyczne. W procesie formacji sumienia młodych Polaków wykorzystywane są wszystkie sytuacje pedagogiczne. Służy temu świętowanie rocznic religijnych, narodowych oraz podtrzymywanie tradycji. Raz w tygodniu uczniowie gromadzą się na apelach, podczas Adwentu i Wielkiego Postu wspólnie przeżywają rekolekcje, w ciągu całego roku liturgicznego wspólnie uczestniczą we Mszy św.
Szkoła ma własny hymn i sztandar. Uczniowie noszą mundurki i tarcze. Na tarczy widnieje szarotka. - Symbol ten - wyjaśnia Siostra Dyrektor - kieruje „ku temu, co w górze”, ku słońcu, ku Bogu. Nieustannie mobilizując do wysiłku. Szarotka symbolizuje dążenie do pokonywania wszystkich trudności, tak, jak wysokogórski kwiat pokonuje nieurodzajną skalistą glebę. Jest symbolem wielkich i szczytnych ideałów, do których idzie się przez trud i poświęcenie. Patronkami szkół są siostry zmartwychwstanki, które swoim życiem ukazały wspaniały wzór wychowawcy i przyjaciela dzieci i młodzieży. Są to: Matka Zofia Szulc - patronka Szkoły Podstawowej i Siostra Barbara Żulińska - patronka Gimnazjum - dodaje Siostra Dyrektor.

Osiągnięcia uczniów

Od lat szkoła Sióstr Zmartwychwstanek słynie w Częstochowie ze znakomitych wyników osiąganych przez uczniów na sprawdzianie po VI klasie oraz egzaminach gimnazjalnych. Uczniowie szkoły biorą udział w różnego rodzaju konkursach: ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych oraz międzyszkolnych, a także zawodach sportowych, turniejach szachowych itp., zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. Świadczą o tym puchary i dyplomy znajdujące się w szkolnych gablotach i korytarzach. - Oczywiście nie jest to jedynie zasługą szkoły, ale wynikiem ciężkiej i systematycznej pracy uczniów oraz współpracy rodziców ze szkołą - dodaje s. Agata Sidoruk.

Zobowiązująca tradycja

Idea i misja naszej szkoły włącza się w nurt działalności apostolskiej naszego Zgromadzenia - wyjaśnia s. Agata Sidoruk. Szkoła była jedną z form realizacji charyzmatu, który do dzisiaj zachował tę samą istotę we wciąż nowych warunkach. Charyzmat służby społeczeństwu w jego drodze ku zmartwychwstaniu poprzez wychowanie młodego pokolenia, poprzez troskę kształtowania przyszłej rodziny to zadanie, które Bóg wyznaczył 121 lat temu naszym Założycielkom: bł. Celinie i Jadwidze Borzęckim. Zadanie, które podejmowały pokolenia Zmartwychwstanek w różnych sytuacjach politycznych, jest aktualne do dzisiaj. I my staramy się mu sprostać. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, widzę jeszcze większą potrzebę formacji duchowej zarówno uczniów, rodziców, jak też nauczycieli oraz ciągłą dbałość o wyposażenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt rekreacyjno-sportowy, a także plac zabaw i boisko szkolne. Chciałabym, abyśmy dołożyli jeszcze większych starań w odkrywaniu i kształtowaniu talentów i zdolności naszych wychowanków, stwarzając im jeszcze większe możliwości rozwoju - dodaje Siostra Dyrektor.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst