Reklama

Cystersi powracają do słupa

Niedziela legnicka 22/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowość Słup koło Jawora, historycznie należała do jednych z najstarszych posiadłości cysterskiego opactwa w Lubiążu, której początki sięgają 1177 r. Z czasem cystersi rozciągnęli swoje zarządzanie na całą okolicę, czyniąc pobliski folwark w Winnicy ośrodkiem zarządzającym. 6 maja br. przypomniano o tej historii, podczas otwarcia wystawy pt. „Świętych obcowanie. Obraz i kult na Szlaku Cysterskim”
Przed otwarciem wystawy na niedawno wykonanym tu parkingu przy Punkcie Informacji Turystycznej (PIT) stanęła rzeźba cystersa wykonana przez Zdzisława Nowaka z Męcinki. Jest to już druga rzeźba cystersa na terenie parafii, w ubiegłym roku podobną oddano w Winnicy. W najbliższym czasie zaplanowano także taką rzeźbę w miejscowości Chroślice.
Odsłonięcia dokonali starosta jaworski Stanisław Laskowski oraz starosta złotoryjski Józef Sudoł. Natomiast wójt gminy Męcinka Zbigniew Przychodzeń uroczyście uruchomił internetowy infokiosk zainstalowany przy PIT. Zainaugurowano także funkcjonowanie bezprzewodowej sieci Wi-Fi, umożliwiającej darmowy dostęp do Internetu.
Kiedyś, przed wiekami przybywający tu cystersi, przynosili ze sobą mieszkańcom wsi nową kulturę agrarną, umiejętność wykorzystania i pozyskiwania zasobów naturalnych. Dziś, możemy powiedzieć, że cystersi powracają do naszej parafii, przynosząc nam dostęp do najnowszych technologii: Internetu czy Wi-Fi - mówił podczas tego wydarzenia proboszcz parafii ks. Zbigniew Dyl.
Wszystkie wykonane prace pobłogosławił dziekan dekanatu Jawor ks. Dominik Drapiewski, a uświetnione zostały wystrzałami z moździerza, przez członków grupy historycznej II Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.
Druga część uroczystości miała już miejsce w kościele parafialnym. Kościół pw. NMP w Słupie jest wzmiankowany już w 1202 r. Był on wówczas, obok kościoła klasztornego w Lubiążu, jednym z najstarszych kościołów należących do tego opactwa. Dlatego leży on na Szlaku Cysterskim, stanowiąc fragment dolnośląskiego odcinka tego wielkiego szlaku, łączącego ze sobą wszystkie miejsca w Europie, w których zaznaczyła się religijna, kulturalna i gospodarcza działalność cystersów.
W świątyni, w klimat wydarzenia wprowadził koncert „Muzyka baroku” w wykonaniu kwartetu Violinetta, wraz z solistką Beatą Pazio-Grygiel. Następnie historyk sztuki z Regionalnego Muzeum w Jaworze Arkadiusz Muła opowiedział o czterech oryginalnych obrazach znajdujących się na wystawie, a pochodzących z kościoła w Męcince i Słupie, oraz o prawie 30 kopiach obrazów znanych malarzy baroku, (m.in. Michaela Willmanna) które tworzą ekspozycję. Odwiedzający, przy wyjściu z kościoła mieli okazję skosztować także „cysterskich ciasteczek”.
Wystawę można będzie zwiedzać do 22lipca br., w poniedziałki i piątki w g. 17-19, w niedzielę po Mszach św. o g. 8 i 12.30. Można też zgłosić chęć odwiedzenia wystawy w innym terminie, pod nr. tel. 76/ 8708637. Wstęp wolny.
Więcej informacji o parafii na stronie www.parafiaslup.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Moja ciocia święta Matka Teresa

Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 6-9

Archiwum Niedzieli

Matka Teresa z Kalkuty to jedna z najbardziej znanych świętych w historii świata. W zasadzie powinno się o niej mówić „Matka Teresa ze Skopje”, bo właśnie tam urodziła się w 1910 r. W tym mieście, obecnie stolicy Macedonii Północnej, mieszkała przez 18 lat. Do dzisiaj w Skopje żyje kuzyn Matki Teresy – Alojz Gombar. W ekskluzywnym wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada o spotkaniach ze swoją ciocią.

Więcej ...

Matka Teresa z Kalkuty – dar dla Kościoła i świata

Grzegorz Gałązka

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 5 września świętą Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997). Do historii przeszła jako „matka ubogich”.

Więcej ...

Wśród darów papieża Franciszka zawsze są medale

2024-09-05 16:24

PAP/YASUYOSHI CHIBA / POOL

Zgodnie z tradycją, papież ofiaruje władzom politycznym i religijnym medal wybity z okazji podróży apostolskiej. Najnowszy medal o średnicy kilku centymetrów dotyczy czterech krajów Azji Wschodniej i Oceanii: Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru oraz znaczących dla nich symboli na których dominuje wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. Na awersie medalu znajduje się herb papieski. Od trzeciego roku pontyfikatu, na życzenie samego papieża, nie pojawia się jego portret, a jedynie herb.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Kościół

Polska: Ilu kandydatów do kapłaństwa w tym roku?

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Wiara

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Wiadomości

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.