Reklama

Wspominali dzieło sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka

Niedziela kielecka 24/2012

Żył w latach 1902-1992, wychował i formował setki osób konsekrowanych i świeckich. Diecezja przypomina sylwetkę ks. Piwowarczyka - twórcy diecezjalnego duszpasterstwa niepełnosprawnych, charyzmatyka, założyciela Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla - z okazji okrągłych rocznic - w 110. rocznicę jego urodzin, 85. rocznicę święceń kapłańskich, 70. rocznicę założenia Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, 20. rocznicę śmierci. Formą przypomnienia i hołdu była konferencja i spotkanie, które odbyło się w WSD w Kielcach 18 maja pt. „Ulubione wątki teologiczne w nauczaniu Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, celebrowana przez ks. prał. Edwarda Chata, który w homilii wspominał m.in. swoje kontakty z ks. Piwowarczykiem, powszechnie nazywanym w diecezji „ojcem”.
W wypełnionej słuchaczami auli WSD została przedstawiona prezentacja multimedialna sylwetki sługi Bożego - pokłosie tegorocznego diecezjalnego konkursu. Referaty, dotyczące m.in. kultu maryjnego, modlitwy i refleksji o charakterze osoby ludzkiej w nauczaniu ks. Piwowarczyka, zaprezentowali księża z KUL i WSD w Kielcach. Byli to: o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFM Cap, ks. prof. dr hab. Mieczysław Rusiecki, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, ks. dr Jan Jagiełka.
O. prof. Andrzej Derdziuk przedstawiając zagadnienie charakteru w nauczaniu ks. Piwowarczyka, zwrócił uwagę na jego dobrą znajomość oraz fascynację autorami neotomistycznymi i samym św. Tomaszem z Akwinu, umiejętność tworzenia „oryginalnych syntez” w koncepcji charakteru „przyrodzonego” i „nadprzyrodzonego”, z wykorzystaniem zdobyczy medycyny pastoralnej. Podkreślił jego nauczanie o kształtowaniu woli i poszukiwanie ideału w osiąganiu celu. Zaznaczył także ujmowanie człowieka przez ks. Piwowarczyka w świetle filozofii klasycznej, a więc całościowo, krytykując sprowadzanie istoty ludzkiej to redukcjonistycznej koncepcji (typu „opakowania dla genów”, jak postulują współcześni biolodzy). Jego studia nad charakterem były przyczynkiem do analizy zagadnień wychowawczych, a w ostatecznym dążeniu człowieka - do zjednoczenia z Bogiem.
Z kolei ks. dr Jan Jagiełka - diecezjalny postulator procesu beatyfikacyjnego, omawiając znaczenie Kościoła w nauczaniu ks. Wojciecha, skoncentrował się na ulubionej tezie sługi Bożego - „mistycznym ciele Chrystusa”.
- Sługa Boży ks. Piwowarczyk bardzo kochał Kościół, świadomy, jak wiele mu zawdzięcza i jak ważny jest on dla ludzi - mówił, wspominając m.in. cykl nauk rekolekcyjnych na ten temat, rozpoczętych w 1953 r. czy inspiracje św. Pawłem. - Ks. Wojciecha cechowała bogata myśl teologiczna, ale zarazem wielki praktycyzm, bo on uczył jak być Kościołem praktycznym (…). Uczył, że Kościół to Chrystus w nas żyjący - mówił ks. Jagiełka. Uwypuklił także prekursorskie działania ks. Piwowarczyka w zakresie włączania w posługę Kościoła osób świeckich.
Przykładów tego rodzaju pozostało mnóstwo, ale warto zauważyć wciąż żywą pamięć o ks. Piwowarczyku w jego rodzinnej parafii Gołcza (urodził się w parafialnej miejscowości Kamienica), która inspiruje konkursy wiedzy czy plastyczne na jego temat (efekty konkursu „Ojciec Piwowarczyk w oczach dziecka” można oglądać w Piekoszowie), pamięta o swoim rodaku w dniu jego imienin, przygotowuje prezentacje multimedialne itd. Specjalnie na seminarium do Kielc przyjechała spora grupa parafian oraz uczniów z Gołczy, byli także pamiętający go katecheci, osoby niepełnosprawne, konsekrowane czy związani z nim księża diecezjalni.
Po wysłuchaniu referatu ks. prof. dr. hab. Mieczysława Rusieckiego „Maryja w nauczaniu sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka” oraz wykładu ks. prof. dr. hab. Marka Chmielewskiego pt. „Modlitwa w nauczaniu sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka” nastąpiło nagrodzenie laureatów konkursów tematycznych.
Sługa Boży ks. inf. Wojciech Piwowarczyk żył w latach 1902-1992. W 1927 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, tuż po studiach pracował jako wikariusz w Wiślicy i w Jędrzejowie. Studia teologiczne z psychologii i teologii moralnej odbył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1938 r. na podstawie rozprawy pod tytułem „Charakter. Jego istota” otrzymał doktorat z teologii. Równocześnie pracował w Kielcach jako wikariusz, prefekt w szkole powszechnej, kapelan więzienny, sekretarz generalny Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. W 1942 r., początkowo nieformalnie, powołał Instytut Świecki Chrystusa Króla, złożony z uczennic tajnych kompletów, które podjęły praktykę rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. Później członkinie Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla uaktywniły się w całej Polsce.
Przez 20 lat ks. Piwowarczyk pełnił funkcję profesora i ojca duchownego w Seminarium kieleckim oraz - przez następne 20 lat - ojca duchownego kapłanów diecezjalnych. W 1960 r. został mianowany diecezjalnym referentem Duszpasterstwa Dobroczynności, którego koła zakładał w wielu parafiach. Żywo interesował się misjami, a w 1979 r. został mianowany dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Aktywnie angażował się w Unię Apostolską Kleru.
W 1980 r., już w bardzo podeszłym wieku, zainicjował duszpasterstwo osób niepełnosprawnych: ociemniałych, głuchych, niepełnosprawnych ruchowo. Organizował dla nich spotkania i wyjazdy na dwutygodniowe wczasy łączone z rekolekcjami. Działalność ta zaowocowała stworzeniem domu dla niepełnosprawnych w Piekoszowie k. Kielc, który obecnie funkcjonuje jako jeden z największych ośrodków rehabilitacyjno-rekolekcyjnych w Polsce dla niepełnosprawnych. Tam znajduje się Izba Pamięci i pamiątki po ojcu Wojciechu.
2 grudnia 2006 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Łódź: Znamy zwycięzców XIX Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?