Fenomen pielgrzymki
Te 9-dniowe rekolekcje w drodze są dla każdego, kto je przeżył, doświadczeniem bezcennym, przynoszącym wymierne owoce. - Fenomen takich właśnie 9-dniowych rekolekcji można streścić tak: na trasie pielgrzymki modli się cały człowiek (nie tylko jego usta, serce i umysł, ale także oczy, uszy, nogi, ręce), wpisany w piękne krajobrazy, otoczony rzeszą pielgrzymkowych sióstr i braci, podejmowany w mijanych miejscowościach z niegasnącą, polską gościnnością, mając nareszcie czas dla siebie. Pielgrzymka okazuje się niezwykłym antidotum na gnuśny tryb życia, stresy, marazm duchowy i samotność - czy to mało? I chyba najbardziej szkoda tych, który podczas letnich miesięcy nie mają żadnych pomysłów na zagospodarowanie swojego wolnego czasu, a z takiej propozycji nie korzystają - mówią organizatorzy pielgrzymki.
Pątnicy z Dolnego Śląska wędrują na Jasną Górę już od roku 1980 i można ocenić, że na pielgrzymkowym szlaku znalazło się w tych minionych trzydziestu latach ok. 150 tysięcy sióstr i braci - nie licząc (bo to niemożliwe) pielgrzymów duchowych. Wędrowali w okresie wielkich przemian politycznych w Ojczyźnie, w latach pasterskiej posługi bł. Jana Pawła II, wielkich wydarzeń religijnych, podczas klęski powodzi - zawsze znajdując pomoc i błogosławieństwo Boże we wszystkich problemach społecznych i osobistych.
Mój dom Kościołem
Reklama
Tematem tegorocznej pielgrzymki będzie hasło „Mój dom Kościołem” - Każda pielgrzymka miała zawsze swój temat wiodący, który pozwalał ludziom formować sumienia i pogłębiać świadomość religijną oraz narodową. Tak będzie i podczas tegorocznej wędrówki, gdy rozważane będzie hasło „Mój dom Kościołem”. Jakże potrzeby to temat wobec pomieszania pojęć, związanych z Kościołem i jakże istotny, skoro doświadczamy bolesnych skutków laicyzacji, liberalizmu i niezliczonych form niszczenia życia rodzinnego. A przecież właśnie rodzina - dom - ma stać się miniaturą Kościoła powszechnego i lokalnego, ma przygotowywać ludzi, którzy zdołają unieść czekające ich zadania. Czy jest poważniejszy problem do rozważenia i odpowiedzialnej realizacji przez nas wszystkich? Te i inne tematy związane z rodziną i kościołem rozważać będziemy w trasie - wyjaśnia główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej ks. Stanisław Orzechowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Grupa niemieckojęzyczna
Pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę podzieleni są na wiele grup liczących od 200 do 300 osób. Na czele grupy pielgrzymkowej stoi przewodnik, a pomagają mu odpowiednio zorganizowane służby: grupka muzyczna, porządkowi, kwatermistrz, medycy. Każda taka grupa ma swój emblemat niesiony na początku grupy, swoje nagłośnienie i swój klimat. Grup jest w sumie szesnaście. W tym roku dołączy do pielgrzymki grupa niemieckojęzyczna - Rozmach i liczebność Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę zachwyciła grupę młodych Niemców z diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej w roku 2007, kiedy to po raz pierwszy wybrali się na pielgrzymi szlak z grupą 7. Już wtedy pojawiło się pragnienie utworzenia własnej, niemieckojęzycznej grupy - o pomyśle opowiada ks. Adam Prokop. - Niektóre idee upadają szybko: ta żyła i czekała na pomyślną koniunkturę organizacyjno-terminową. W tym roku ruszamy! Naturalnie pozostajemy grupą otwartą dla wiernych archidiecezji wrocławskiej, zwłaszcza dla tych, którzy zechcą być pomocni w pokonaniu bariery językowej na szlaku i na noclegach. Jest to wielka szansa dla praktycznego ćwiczenia języka niemieckiego, a także do pokazania, że Kościół jest naprawdę katolicki czyli powszechny, rozciąga się ponad grancie i animozje.
Wspólnoty na pielgrzymce
Reklama
Piesza Pielgrzymka Wrocławska to najdłuższe i najliczniejsze rekolekcje w drodze, skupiające dużą liczbę ludzi młodych. Organizatorzy chcą wykorzystać dogodny czas skupienia i rozmodlenia i pokazać uczestnikom, że Kościół rzeczywiście jest naszym domem i każdy może w nim znaleźć miejsce. Dlatego zapraszają na pielgrzymkę ruchy i wspólnoty naszej archidiecezji: - W tym roku pragniemy zaprosić do pielgrzymowania także przedstawicieli wszystkich wspólnot i ruchów katolickich archidiecezji wrocławskiej, aby dać pielgrzymom możliwość poznania dzieł, które w naszym lokalnym Kościele aktualnie istnieją - mówi Wiesław Wowk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół DA Wawrzyny, współorganizator pielgrzymki. - Prosimy zatem o zgłoszenie swego udziału oraz o krótką prezentację wspólnoty (ruchu), by zainteresowani mogli nawiązać kontakt z wybranymi ośrodkami i w ten sposób ożywiać oraz pogłębiać swoją wiarę. Podczas pielgrzymki przewidujemy prelekcje przedstawicieli ruchów i wspólnot w poszczególnych grupach oraz przed każdą Eucharystią.
Duchowe zaplecze
Reklama
Jak co roku do duchowego pielgrzymowania zaproszeni są wszyscy ci, którym zdrowie nie pozwala pójść na pielgrzymkę. Duchowi uczestnicy to szczególna grupa osób niepełnosprawnych, chorych, starszych i samotnych, która na sposób duchowy wspiera swą modlitwą wędrujących pielgrzymów. XVI grupa chorych podczas wrocławskiego pielgrzymowania na Jasną Górę to ewenement w skali krajowej, a ich opiekunem jest ks. dr Aleksander Radecki - „Mój dom kościołem” to hasło tegorocznych rekolekcji w drodze, podczas których poruszymy tematy rodziny i kościoła. W naszych rozważaniach poszukamy odpowiedzi na pytanie, jaką rolę dom rodzinny odgrywa w życiu każdego chrześcijanina jako miejsce rozpoznawania i wzrastania powołania życiowego, przyjrzymy się zagrożeniom, jakie płyną ze strony świata współczesnego dla kościoła i środowiska rodzinnego - mówi ks. Radecki.
Podobnie jak w w latach ubiegłych, duchowym pielgrzymom towarzyszyć będą specjalne audycje, nadawane w Radiu Rodzina (92.0 FM) w dniach 2-10. sierpnia 2012 r. w godz. 13.10-14.00 i 20.30-21.00. Zgłoszeni uczestnicy grupy XVI otrzymają pielgrzymkowy znaczek, oraz specjalnie przygotowany „Przewodnik”. Zapisy przez duszpasterzy parafialnych albo też bezpośrednio w Informacji Pielgrzymkowej. W lipcu zapisy prowadzone będą w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny - Wrocław, ul. Bujwida 51 (informacja telefoniczna: 71 328-47-68) lub mailowo
Co roku wrocławska edycja „Niedzieli” na początku sierpnia przygotowuje na swoich stronach specjalny dodatek dla grupy duchowej.
Kronika pielgrzymkowa
9-dniowe rekolekcje w drodze naprawdę potrafią odmienić ludzkie życie. Jak cenne jest to przeżycie - mówią sami pielgrzymi: - Zaczęłam pielgrzymować w 2006 r., namówił mnie dorosły syn zapewniając, że sobie poradzę - opowiada Urszula Kozak. - Pragnienie wędrowania pieszo do Matki Bożej Częstochowskiej pojawiło się znacznie wcześniej, ale troski codziennego życia były ciągłą wymówką. W drodze przeżyłam oczyszczenie życia, świadomość obcowania z Kościołem i świętością. Pamiętam hasło tej pierwszej pielgrzymki „Bóg jest miłością”. Doświadczyłam relacji wspólnotowej, miłości w grupie czarnej XIII u o. Franciszkanów. Matka Boża wybiegła po mnie już na Błonia przed klasztorem Ojców Paulinów. Mogłam przywitać mojego syna, który wędrował z Wawrzynami. Była to dla mnie niezapomniane doświadczenie i ogromna radość, która przemieniała mnie w kolejnych pięciu pielgrzymkach. Powierzyłam siebie, męża, dorosłych synów opiece Matce Bożej, aby nas prowadziła do Swojego Syna.
* * *
TERMIN XXXII PPW
Pielgrzymka wyruszy z katedry wrocławskiej 2 sierpnia (czwartek) o godz. 6.00. Przybycie na Jasną Górę zaplanowane jest 10 sierpnia o godz. 9.30. Msza św. na zakończenie pielgrzymki na wałach jasnogórskich o godz. 11.00.
Reklama
ZAPISY GDZIE I KIEDY
Zapisy w parafiach na terenie całej archidiecezji wrocławskiej lub w duszpasterstwach akademickich we Wrocławiu do końca lipca. Od 30.07 do 1.08.2012 w godz. od 11.00 do 17.00 w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny-Wrocław, ul. Bujwida 51 (inf. tel. 71 328-47-68).
ZAPISY MAILOWO
UCZESTNICTWO
W pielgrzymce może wziąć udział każdy, kto zobowiąże się spełnić następujące warunki:
- zapisze się w swojej parafii (szczegóły u ks. duszpasterzy) lub w Duszpasterstwie Akademickim do końca lipca br.
- powstrzyma się całkowicie od palenia tytoniu i picia alkoholu
- przestrzegać będzie zakazu noclegów koedukacyjnych
- będzie wypełniał polecenia Brata Przewodnika i jego współpracowników
- przyjmie w duchu pokuty wszystkie trudy pielgrzymowania
- osoby nieletnie mogą wyruszyć jedynie z opiekunem pełnoletnim.
- Dbając o własne bezpieczeństwo pamiętaj, aby mieć przy sobie informację o stale przyjmowanych lekach i dokument stwierdzający o Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym. Wszystkie rzeczy należy zapakować w worki foliowe. Na trasie jest możliwość zaopatrzenia się w chleb, nabiał (jogurt, mleko itd.) oraz w podstawowe art. spożywcze.
TRASA
Trzebnica - Oleśnica - Wilków - Wierzbica Górna - Kluczbork - Borki Wielkie - Bór Zapilski - Częstochowa Zacisze
KOSZTY
Koszty pielgrzymki wynoszą: dla dzieci i młodzieży do ukończenia gimnazjum włącznie - 78 zł, dla pozostałych uczestników - 88 zł (w przypadku uczestnictwa powyżej trzech i więcej osób z jednej rodziny - np. brat, siostra i rodzice dla tych osób przewidziane są zniżki).
WSZELKIE INFORMACJE
na temat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej znajdą państwo na stronie internetowej