Reklama

W prasie i na antenie

O czytelnictwie "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu księży i świeckich pyta o stan czytelnictwa prasy katolickiej w naszej archidiecezji, a nawet interesuje się tym, jaki jest nakład Niedzieli w poszczególnych parafiach. Jako Wikariusz Biskupi ds. Mediów, czuję się odpowiedzialny za czytelnictwo prasy katolickiej, jak również za korzystanie z radia katolickiego na terenie naszej archidiecezji. Bardzo mi zależy na tym, by katolickie media znalazły miejsce w naszych domach, zagościły w naszych rodzinach; by nasze rozmowy i dyskusje mogły być ubogacone rozeznaniem tematów, które przynosi katolicka prasa, szczególnie nasza rodzima Niedziela.

Niedziela jest pismem archidiecezji częstochowskiej, ale nie tylko. Przypomnijmy, że kilkanaście diecezji w Polsce przyjęło ją jako swoje pismo diecezjalne. Niemniej dla archidiecezji częstochowskiej Niedziela powinna być szczególnie droga. Założycielem pisma jest pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina. Kolejni biskupi całym sercem błogosławili Niedzieli i pomagali jej wchodzić w teren, by mogła znaleźć się w naszych rodzinach, zarówno wśród starszych, jak i młodszych.

Redakcji obecnej Niedzieli nadal zależy na tym, żeby docierać do wszystkich. Dla młodzieży wydajemy co dwa tygodnie dodatek Niedziela Młodych, a dla młodszych czytelników Małą Niedzielę, cieszącą się dużym zainteresowaniem w całej Polsce, o czym świadczy bogata korespondencja, a także dwumiesięcznik Moje Pismo Tęcza.

Wszyscy znajdujemy się obecnie w bardzo trudnej sytuacji - brak pieniędzy, brak pracy. Być może dla niektórych z nas jest to zasadniczy powód do nienabywania katolickiej prasy. Chciałbym jednak zauważyć, że w wielu diecezjach w Polsce, gdzie bezrobocie jest o wiele większe, nie spada nakład Niedzieli. Bardzo chciałbym, żeby w kolportażu naszego pisma Częstochowa była na miejscu wiodącym; by wszystkie rodziny naszej archidiecezji je poznały i - myślę - przyjęły jako cotygodniowego gościa, który przynosi informacje o życiu Kościoła i pozwala lepiej zorientować się w sytuacji religijnej, społecznej, ale też ekonomicznej i politycznej. Dlatego też staramy się docierać do naszych częstochowskich czytelników przez fale Radia " Fiat" i Jasna Góra, a nawet Radio Maryja.

Myślę, że wielu księży i katechetów troszczy się o to, by Niedziela była wśród ich wiernych, uczniów i podopiecznych. Bardzo serdecznie dziękuję Księżom za tę troskę i niewątpliwy kłopot związany z rozpowszechnianiem pisma. Ale tę Waszą pracę, Drodzy, naprawdę widać, ona jest wymierna. Widzimy, że nakład Niedzieli w parafii idzie za duszpasterzami. Jeżeli kapłan wspomni choć w tzw. ogłoszeniach parafialnych o najnowszym numerze Niedzieli - ludzie się nią zainteresują. Są, niestety, parafie, gdzie w kościele nie ma ani jednej Niedzieli. Dziwię się temu, bo trudno uwierzyć, by w całej parafii nie było ani jednej rodziny, która nie byłaby zainteresowana pismem katolickim.

W tym numerze Niedzieli Częstochowskiej proszę o zapoznanie się z sytuacją czytelnictwa Niedzieli w archidiecezji częstochowskiej. To bardzo ważna sprawa duszpasterska. I zwróćmy uwagę na to, czy naprawdę dokładamy wystarczających starań do tego, by nasze archidiecezjalne pismo było w każdym tygodniu w naszych rodzinach. Przeliczmy też sobie, na ilu mieszkańców naszej parafii przypada jeden egzemplarz Niedzieli. Często będzie to wyglądało tak, że na 100 mieszkańców, albo i więcej, przypada 1 gazeta. Czy możemy być z tego dumni lub choćby zadowoleni? Czy możemy powiedzieć, że sprawy Kościoła leżą nam na sercu i że jesteśmy wystarczająco solidarni z Kościołem?

Przypominam i apeluję, że obowiązkiem kapłana jest troska o czytelnictwo prasy katolickiej w parafiach. Jako Wikariusz Biskupi czuję się za to odpowiedzialny. Serdecznie też proszę o zainteresowanie się rozgłośniami katolickimi, zwłaszcza lokalnym Radiem "Fiat" i Radiem Jasna Góra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli