Reklama

Polska

Seks z nieletnią. Postępowanie sprawdzające w prokuraturze

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie rozpoczęła czynności sprawdzające dotyczące ks. Piotra F. , który jest podejrzewany o seks z nieletnią. - W tej sytuacji ustaje nasze kościelne postępowanie, natomiast wiążące dla nas będzie to, co ustali prokuratura – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Piotr Zaborski, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Wczoraj Kuria wydała komunikat, że w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa określonego w kan. 1395 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego przez ks. Piotra F., biorąc pod uwagę wskazania i normy wydane przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski, zgodnie z kan. 1333 § 1 KPK. został suspendowany, czyli ma zakaz wykonywania wszystkich aktów władzy święceń oraz nie może używać stroju duchownego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Pierwsze informacje dotarły do Kurii w poniedziałek i były to dziennikarskie zapytania w sprawie. Mówimy ciągle o możliwości popełnienia przestępstwa. Już wieczorem Kuria podjęła powyższą decyzję i kontynuując postępowanie wyjaśniające czy rzeczywiście doszło do czynności seksualnych z osobą małoletnią rozpoczęła postępowanie wyjaśniające – tłumaczy ks. Zaborski. Pierwszą decyzję podjęto we wtorek do południa i opublikowano ją w formie komunikatu na oficjalnej stronie internetowej Kurii. – Dzisiaj natomiast wstrzymano wewnątrzkościelne postępowanie, ponieważ dowiedzieliśmy się, że także częstochowska Prokuratura Okręgowa rozpoczęła czynności wyjaśniające i czekamy na ich wynik - tłumaczy rzecznik.

Jeżeli prokuratura wyjaśni sprawę, zbierze dowody i rozpocznie postępowanie dochodzeniowe, wówczas zebrany materiał, jeżeli zostanie przekazany do sądu, będzie dowodem w sprawie. Jeśli okaże się, że jest podejrzenie popełnienia przestępstwa, wyrok sądu będzie dla nas wiążący – zapewnia ks. Zaborski. Wyrok, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej, zostanie przesłany do Kongregacji Nauki Wiary.

Decyzji Kurii nie należy traktować równoznacznie z wydaniem wyroku na księdza Piotra F. przez władze kościelne, gdyż dopiero Kongregacja orzeknie w tej sprawie – wyjaśnia rzecznik. Jeżeli ksiądz zostanie oczyszczony z zarzutu, zostanie jednocześnie cofnięta suspensa.

Ks. Piotr F., który do końca poprzedniego roku szkolnego był katechetą w gimnazjum katolickim prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie pod koniec czerwca br. poprosił o urlop zdrowotny, który został mu udzielony. – Natomiast nie mieliśmy żadnych głosów jakoby w czerwcu podczas wycieczki zagranicznej miało dojść do zbliżenia pomiędzy księdzem a jedną z uczennic – gimnazjalistek. Tej informacji, kiedy zaczęliśmy sprawdzać, nie miała też szkoła – opowiada rzecznik częstochowskiej Kurii.

O sprawie poinformowała podczas poniedziałkowych obrad Rady Miasta częstochowska radna Ewelina Balt z SLD. - Pytanie, kiedy weszła w posiadanie tej wiedzy i dlaczego nie poinformowała natychmiast prokuratury? Czy czekając na posiedzenie Rady Miasta chodziło o dobro dziewczyny? – zastanawiają się badający sprawę pracownicy częstochowskiej Kurii. Ks. Zaborski zapewnia, że Kurii bardzo zależy na rzetelnym wyjaśnieniu całej sprawy. Zrobimy wszystko, aby stało się to jak najszybciej – dodaje.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-03 07:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapelani Służby Zdrowia z modlitwą o wsparcie

BPJG

Mszą św. na Jasnej Górze w czwartek, 3 września zakończyły się doroczne rekolekcje i sesja formacyjno-szkoleniowa księży kapelanów Służby Zdrowia.

Więcej ...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...

Pierwszy obraz Leona XIV

2025-05-17 12:12

Vatican Media

Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII