Reklama

Kościół

Kard. Nycz: nikt bardziej niż matka nie potrafi być obrońcą życia

http://archidiecezja.warszawa.pl

Nikt jak mama, która kocha, dziękuje Bogu i cieszy się, że może uczestniczyć w dziele stworzenia, nie potrafi być bardziej obrońcą narodzonego życia - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. roratniej odprawionej w klasztorze ojców dominikanów na warszawskim Służewie. Metropolita warszawski sprawował Eucharystię z okazji 804. rocznicy zatwierdzenia Zakonu Kaznodziejskiego.

W homilii kard. Kazimierz Nycz przypomniał w nawiązaniu do dzisiejszych czytań mszalnych o znaczeniu dziękowania i samego wypowiadania słowa "dziękuję" pod adresem innych. Podkreślił, że brzmi ono zawsze pięknie, ciepło i dostojnie w naszych ustach, niezależnie od tego, w jakich okolicznościach je wypowiadamy.

- Także wtedy, gdy przychodzi nam je wypowiedzieć trochę trudno, tak jak w sytuacji, w jakiej żyjemy od paru miesięcy w świecie. I w sytuacji, w której będziemy przeżywać te ograniczone, w zewnętrznym wymiarze, święta Bożego Narodzenia - powiedział metropolita warszawski.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak jednak zaznaczył, "nikt i nic nie może nam zabrać radości serca i słowa 'dziękuję', jakie w skromniejszych momentach tegorocznych świąt będziemy wypowiadać Panu Bogu i ludziom".

Kardynał wspomniał o niedawno wydanej książce papieża Franciszka "Powróćmy do marzeń", w której zastanawia się m.in., jak przygotować przyszłość po pandemii koronawirusa i jaka może w tym być rola Kościoła. - Po pierwsze - przypomina papież - nic już po tej pandemii nie będzie takie samo. Zmieni się wszystko w naszym życiu, wokół nas, w życiu gospodarczym i społecznym. Także w Kościele i musimy to przyjąć z wielką pokorą - podkreślił kard. Nycz.

Jak zaznaczył, pandemia "pokazała nam wiele rzeczy, mobilizuje nas i motywuje głębiej do umiłowania Boga i Eucharystii, do umiłowania człowieka, bliźniego. Pokazuje również nasze słabe strony". - Uaktywnia w nas, i Bogu dzięki za to, takie postawy, których sobie nawet nie wyobrażaliśmy: postawy miłości, pomocy, dziękczynienia - mówił metropolita.

Reklama

- Ale w nas i wokół nas widzimy czasem także postawy pewnego zaskorupienia, zamknięcia się w swoim domu. Nie tylko z powodu przepisów i poleceń sanitarnych, ale z powodu pewnego skoncentrowania się na sobie. Zapominamy, że obok żyje ktoś, kto potrzebuje pomocy, jest stary, w szpitalu, i być może trzeba tylko do niego zadzwonić; ktoś, kto pracuje w służbie zdrowia i należy mu się wdzięczność, bo wiemy, jakie jest to poświęcenie w tym trudnym czasie - wyliczał kardynał.

Kard. Nycz nawiązał także do "wydarzeń ostatnich tygodni i miesięcy, które się dzieją wokół ochrony życia". - Pozornie wokół ochrony życia, bo tam dołącza się dziesiątki innych, rozmaitych spraw, które są wynoszone, wykrzyczane, czasem rozmaitym językiem, który nie chcielibyśmy, aby się kiedykolwiek pojawiał - mówił hierarcha.

- Gdy na to patrzymy to widać, że gdzieś tam u podstaw brakuje tej postawy biblijnej Anny, która dziękuje za swoje dziecko, za jego życie. Brakuje postawy Elżbiety i Maryi. Elżbiety, która dziękuje za Jana Chrzciciela. Maryi, która dziękuje za Jezusa i w zwiastowaniu, i w nawiedzeniu, a potem w narodzeniu i zwłaszcza w ofiarowaniu, kiedy Go zanosi do świątyni, by Bogu dziękować - tłumaczył kard. Nycz.

"Nikt jak mama, która kocha, dziękuje Bogu i cieszy się, że może uczestniczyć w dziele stworzenia, powstaniu nowego życia, nie potrafi być bardziej obrońcą tego narodzonego życia" - zaznaczył.

- Wiele o tym dyskutujemy. Mówimy wiele przemądrzałych nieraz słów w imię ludzkiej wolności. Dzisiaj dziękujmy Panu Bogu i uczmy się dziękować od tych wielkich biblijnych osób, które dzisiaj Kościół stawia przed nami - dodał kardynał.

Na zakończenie kard. Nycz podziękował też za 804. rocznicę powstania zakonu ojców dominikanów. Podkreślił, że od czasu ich przybycia na ziemie polskie, Kościół, Polska i Warszawa wiele im zawdzięczają. Wspomniał o stołecznych klasztorach, w którym posługują ojcowie. Podziękował im za duszpasterstwo, liturgię, modlitwę, studia teologiczne - "za to wszystko, co robią dla naszej wspólnoty".

2020-12-22 11:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz zasłabł podczas odprawiania Mszy św. Krzyżma

Piotr Drzewiecki

Podczas Mszy św. Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz zasłabł. Został przewieziony do szpitala na badania diagnostyczne. Mszę świętą kontynuował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek informuje rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

pl.wikipedia.org

Przez wspomnienie Maryi Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

Więcej ...

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku