Reklama

Kościół

Lublin: Paczka do Paki, czyli aukcja i pomoc więźniom przed świętami

kurierlubelski.pl

Jest prowadzona zdalnie, towarzyszą jej emocje i charytatywny cel. W Lublinie trwa przedświąteczna aukcja prac wykonanych przez więźniów. Centrum Wolontariatu wystawiło na sprzedaż obrazy, pudełka, ozdoby świąteczne i biżuterię.

Na licytacji pojawiła się też nietypowa makieta łodzi wikingów. Dochód z aukcji pójdzie na zakup paczek dla osadzonych, stąd nazwa inicjatywy: "Paczka do Paki".

Świąteczne paczki dla skazanych, to stała inicjatywa wolontariuszy z programu „Eleutheria”. Działają przy Centrum Wolontariatu w Lublinie, pracują z osadzonymi i tymi, którzy opuszczają więzienia.

- Teraz – w czasie pandemii koronawirusa – wnoszenie paczek na teren zakładów karnych jest zabronione, ale chcemy, by paczki trafiły tam inną drogą. Można je robić tylko poprzez internetowe wpłaty i stąd też pomysł na aukcję – wyjaśnia jej inicjatorka i koordynatorka, Karolina Wychowaniak.

Na aukcji pojawiły się już różne przedmioty, które przez lata wolontariusze otrzymywali od osadzonych. Można licytować obrazy namalowane przez więźniów, ale też ozdoby świąteczne i biżuterię. Te elementy wykonała żona jednego ze skazanych. - Każdy przedmiot ma swoją wartość i historię, a licytujący wzbogacają się o unikatowe przedmioty, w zasadzie niedostępne nigdzie indziej – dopowiada Karolina Wychowaniak.

Dużo emocji wzbudziła licytacja makiety średniowiecznego okrętu. Ręcznie zrobioną łódź wikingów wystawił na aukcji lubelski duchowny, ks. Mieczysław Puzewicz. Drakkar zrobili dla niego skazani, którym pomaga w powrocie do społeczeństwa. Jak mówi duchowny – to okazały okręt. Ma ożaglowanie, wiosła na wypadek flauty i gniazdo dla majtka okrętowego. – Pozbywam się go z nostalgią, ale cieszę się, że można było zamienić ten upominek w bardzo konkretną pomoc dla kilku więźniów - mówi ks. Puzewicz, który podczas licytacji okrętu uzbierał 650 zł. Duchowny przypomina też ewangeliczne słowa: „Byłem w więzieniu, a odwiedziliście Mnie”. - Przed pandemią mogłem odwiedzać więźniów, teraz jest to niemożliwe. Utrzymuję jednak z nimi kontakt, a przekazanie im paczek jest też pewną odpowiedzią na tę sytuację – mówi ks. Puzewicz.

Reklama

W aukcję zaangażowało się już ponad 70 osób. - Każdy przedmiot jest licytowany, ceny są podbijane, a ostateczna kwota od zwycięzcy trafia do puli środków, które pójdą na paczki dla więźniów – mówi Karolina Wychowaniak. Podkreśla, że aukcja ma charytatywny charakter, ale przynosi też sporo zabawy. Dodatkowo każda wylicytowana rzecz zostaje potem elegancko spakowana i wysłana zwycięzcy. – A są też tacy, którzy nie licytują przedmiotów, ale wpłacają same pieniądze – dodaje.

Do tej pory podczas aukcji udało się zebrać około 4 tysiące złotych, które w całości pójdą na zakup śledzi, kawy, herbaty, czy drobnych upominków. Paczki trafią do osadzonych, którzy są pod opieką wolontariuszy, a przebywają w aresztach i zakładach karnych na terenie całej Polski. Często są to także osoby bezdomne albo kompletnie samotne.

Sprzedaż przedmiotów odbywa się w ramach aukcji "Paczka do Paki". Można je licytować do świąt, na facebookowej grupie: Aukcje Charytatywne Centrum Wolontariatu. Inicjatywę można też wspomóc poza licytacją. W tym przypadku pieniądze należy wpłacać na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie. Jego numer, to: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101.

2020-12-22 18:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: więźniowie wykonali pastorał dla papieża

Mateusz Wyrwich

Więcej ...

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Więcej ...

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...