Reklama

List Biskupa Rzeszowskiego przed koronacją obrazu Łaskawej Królowej Różańca Świętego w Czudcu

Niedziela rzeszowska 19/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśnią wesela witam,

O Maryjo miesiąc Twój,

My Ci z serca cześć składamy,

Ty nam otwórz łaski zdrój.

Drodzy Bracia Kapłani! Drodzy Bracia i Siostry - Wierni Diecezjanie!

1. Dziękczynne "Te Deum"

W maryjnym miesiącu maju zwracamy się do Was, Bracia i Siostry, ze słowami pozdrowienia i zachęty, które podyktowane są wydarzeniami w naszym Kościele diecezjalnym. Przed 10 laty Ojciec Święty Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" dokonał reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce. Wśród nowych diecezji utworzonych przez Ojca Świętego znalazła się również nasza rzeszowska diecezja, której patronują - bł. Józef Sebastian Pelczar, beatyfikowany 2 czerwca 1991 r. w Rzeszowie, oraz bł. Karolina Kózkówna, wyniesiona do chwały ołtarzy 15 lat temu w Tarnowie. Od 10 lat stanowimy Kościół lokalny, który wzrasta w wierze, nadziei i miłości i równocześnie buduje swoje struktury.

Wśród pierwszoplanowych zadań diecezji pozostaje troska o formację kapłanów i przygotowanie alumnów do kapłaństwa.

Dzięki Bogu powołane do istnienia 8 kwietnia 1993 r. Wyższe Seminarium Duchowne, które mieści w swoich murach ok. 150 alumnów, każdego roku przygotowuje do kapłaństwa kilkunastu diakonów.

Ważną misją Kościoła jest troska o ubogich i potrzebujących. Powołana do istnienia 8 maja 1992 r. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zabiega o potrzebujących zarówno w Centrum Charytatywnym Diecezji w Rzeszowie jak i w: Jaśle, Gorlicach, Ropczycach, Tyczynie, Cmolasie i Kątach. Istotną częścią Caritas diecezjalnej są Parafialne Zespoły Charytatywne, działające w poszczególnych parafiach. To na nich Caritas diecezjalna opiera swoją działalność. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, także i wolontariuszom, za współpracę w dziele świadczenia miłosierdzia przez udzielaną pomoc. Ważną rolę zarówno formacyjną jak i rekreacyjną pełni Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Myczkowcach.

Minione 10-lecie to także czas troski o mass media: Katolickie Radio VIA, które od 8 grudnia 1994 r. pełni misję ewangelizacyjną, katolickie programy w telewizji lokalnej, prasa katolicka z dodatkami diecezjalnymi czy Wydawnictwo i Poligrafia, która drukuje wiele potrzebnych materiałów i książek z dziedziny religijnej, społecznej i patriotycznej.

Dziękujemy Panu Bogu również za wielkie dzieło naszej diecezji, jakim jest Instytut Jana Pawła II, w którym mogą pogłębiać swoją wiedzę kapłani i wierni świeccy. Radością naszą jest również Dom Samotnej Matki oraz Dom Rekolekcyjny w Kotani.

Nie sposób pominąć ważnego zagadnienia, jakim jest modlitwa w życiu każdego chrześcijanina, rodziny, parafii i diecezji. Zaplecze modlitewne diecezji stanowią również klasztory, szczególnie kontemplacyjne - Siostry Wizytki w Jaśle i Siostry Karmelitanki w Rzeszowie, które przybyły do nas w 1993 r., a od 2000 r. mają swój klasztor w dzielnicy Wilkowyja.

Szczególną mobilizację modlitewną przeżywaliśmy od 1997 r. w okresie przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Odkupienia.

W tym czasie przypadła pielgrzymka Jana Pawła II do Polski i beatyfikacja

108 Męczenników II wojny światowej. W tej liczbie z terenu naszej diecezji pochodzą cztery osoby: bł. ks. Roman Sitko z Czarnej Sędziszowskiej, bł. ks. Józef Kowalski z Siedlisk k. Tyczyna, bł. Stanisław Starowieyski z Ustrobnej i bł. Natalia Tułasiewicz z Rzeszowa. W roku jubileuszowym parafie przeżywały nawiedzenie Pana Jezusa Miłosiernego w znaku Obrazu. To wydarzenie stało się czasem wielkiej modlitwy oraz mobilizacją do zaangażowania się w wielkie dzieło misji, trzeźwości, działalności charytatywnej oraz zdynamizowania duszpasterstwa rodzin.

Niezwykle doniosłym wydarzeniem w dziejach naszej diecezji jest rozpoczęty w ubiegłym roku I Synod, który aktualnie przeżywamy i uczestniczymy w jego pracach. Jest naszym pragnieniem, by w Synod angażowało się jak najwięcej wiernych świeckich Diecezjan.

Niech te dobra, które Bóg nam pozwolił zrealizować będą motywem naszej wdzięczności modlitewnej zarówno osobistej, jak i we wspólnotach parafialnych.

Zakończenie peregrynacji będziemy przeżywać w sobotę 24 sierpnia br. w Rzeszowie. Obraz Jasnogórski przekażemy archidiecezji przemyskiej.

2. Czas nawiedzenia

Nasze jubileuszowe przeżycia zostały ubogacone nawiedzeniem naszych parafii przez Matkę Bożą w Kopii Jasnogórskiego Obrazu. Każdego dnia śpiewamy Panu Bogu radosne "Magnificat", dziękując za Tajemnicę Wcielenia, za Maryję Bożą Rodzicielkę i Matkę Kościoła oraz Królową naszej Ojczyzny. Wspaniały List Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej diecezji odczytujmy z miłością w każdej parafii, jako nasze duchowe ubogacenie.

Nawiedzenie jest czasem błogosławionym, bo stało się okazją do pogłębienia wiary poprzez przepowiadanie woli Bożej zawartej w przykazaniach, ponadto stwarza możliwość rozmodlenia osobistego i wspólnotowego, przyczynia się do ożywienia życia sakramentalnego, szczególnie sakramentu pokuty i pełnego przeżywania

Mszy św. W wielu parafiach młodzież w dniu nawiedzenia przyjmuje sakrament bierzmowania. Peregrynacja przyczynia się również do ożywienia życia społecznego: wierni nie tylko pięknie dekorują domy, drogi, świątynie i obejścia wokół kościołów, ale także w jedności we wspólnocie parafii remontują i odnawiają to co stanowi wspólną własność. Dary duchowe, wśród których są postanowienia trzeźwościowe, duchowa adopcja dziecka poczętego, nowe róże różańcowe, udział w pracy charytatywnej, apostolat misyjny, większe zainteresowanie katolickimi mass mediami to tylko niektóre owoce tego pięknego czasu.

Dziękujemy Kapłanom i Wiernym świeckim, którzy już przeżyli peregrynację za piękne przygotowanie i głębokie angażowanie się w to niezwykłe wydarzenie. Dołóżmy wszelkich starań i wysiłku, aby pielęgnować i rozwijać duchowe owoce i nic nie zatracić z tego bogactwa, które stało się naszym udziałem w tych niezwykłych dniach. Do kapłanów i świeckich, którzy przygotowują się do tego wydarzenia, jakim jest nawiedzenie, zwracamy się ze słowami zachęty, warto dobrze wykorzystać czas przygotowania i spotkania z Matką, aby to wydarzenie przyczyniło się do ożywienia ufności i nadziei w miłości Boga i wstawiennictwo Maryi.

3. Koronacja Obrazu Matki Bożej w Czudcu

Charakterystycznym rysem polskiej pobożności jest maryjność. Maryja zawsze odbierała w naszym Narodzie szczególną cześć jako Matka Syna Bożego i Królowa naszej Ojczyzny. Wyrazem tego kultu są miejsca szczególnej czci, które nazywamy sanktuariami.

W naszej diecezji mamy wizerunki Matki Bożej ukoronowane na prawie papieskim: Rzeszów - Pani Rzeszowskiej, Tarnowiec, Lipinki, Dębowiec. Na prawie diecezjalnym odbyły się koronacje: w Niechobrzu ( 1987) w katedrze (1993), Chmielniku Rzeszowskim (1997), w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej (2000), w Ropczycach (2001).

Już od dawna wierni w Czudcu pod przewodnictwem swoich Duszpasterzy przygotowują się do koronacji Obrazu Łaskawej Królowej Różańca Świętego. Uroczystość koronacji planujemy na 8 września br. w święto Narodzenia Matki Bożej.

Wizerunek Pani Czudeckiej - Łaskawej Królowej Różańca Świętego pochodzi prawdopodobnie z XV w. Ukazuje Maryję podtrzymującą Dzieciątko Jezus. Początki kultu tego wizerunku nie są dokładnie znane. Obraz odbierał cześć w 3 świątyniach, które istniały w Czudcu. Pewnym jest, że 8 września 1717 r., a więc w dniu koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Obraz Pani Czudeckiej został umieszczony w kaplicy ufundowanej przez dziedzica Józefa Grabieńskiego. Poświęcenia kaplicy i przeniesienia obrazu dokonał opat benedyktyński z Ostrzykonia, Jan Konstanty Morzkowski, przy licznym udziale pielgrzymów ze Strzyżowa, Wielopola Skrzyńskiego, Ropczyc i Sędziszowa. 14 września 1717 r. została założona fundacja, która utrzymywała dwóch mansjonarzy, czuwających nad rozkwitem kultu maryjnego. Odmawiali Oficjum o Matce Bożej, odprawiali Msze św. wotywne, głosili słowo Boże, spowiadali, przewodniczyli procesjom i innym nabożeństwom. W tym czasie istniała również specjalna służba liturgiczna. Rozbiory Polski położyły kres świetności sanktuarium, w tym czasie zaczęło się szerzyć nabożeństwo do Męki Pańskiej i cześć Matki Bożej Bolesnej. Odnowicielem kultu Pani Czudeckiej stał się śp. ks. Piotr Szkolnicki. Dzięki gorliwości ks. prał. Władysława Gwoździckiego z Brzysk, tutejszego rodaka, został zebrany materiał o kulcie Matki Bożej, a w 1973 r. Obraz został przeniesiony do ołtarza głównego i specjalne nabożeństwa rozbudziły na nowo cześć dla Maryi. Lokalne pielgrzymki, nabożeństwa, wielka miłość parafian do Matki Bożej, pozwalają na wydanie Dekretu o Koronacji tego wizerunku na prawie diecezjalnym. Pragniemy, aby Maryja była czczona w tym sanktuarium jako Łaskawa Królowa Różańca Świętego.

Parafia Czudecka od dawna przygotowuje się do koronacji. Przy życzliwej współpracy Władz Samorządowych Miasta i Gminy podejmowany jest bardzo kosztowny remont zabytkowej świątyni i konserwacja, wydawane są publikacje, a w najbliższym czasie odbędzie się sympozjum naukowe, poświęcone dziejom kultu Matki Bożej Czudeckiej.

Uroczystość koronacyjna będzie miała miejsce 8 września br. w Czudcu. Tego dnia w łączności z uroczystością koronacyjną będziemy przeżywać dziękczynienie za urodzaje, dlatego już dzisiaj zapraszamy delegacje rolników z wieńcami z całej diecezji. Pragniemy, aby sanktuarium w Czudcu było wotum wdzięczności za czas nawiedzenia kopii Jasnogórskiego Obrazu 13 października 2001 do 24 sierpnia 2002 r.

Gorąco prosimy wszystkich Diecezjan, zwłaszcza osoby chore i cierpiące, o modlitwę w intencji dobrego przygotowania do uroczystości koronacji Matki Bożej w Czudcu.

Na radosne spotkanie z Jasnogórską Matką i na piękne przeżywanie roku jubileuszowego - z serca Wam błogosławimy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielki dar od Pana Boga

2024-05-25 14:06
Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Karolina Krasowska

Widzę, że jestem powołany do tego, żeby, tam gdzie jestem, uobecniać Chrystusa i Jego miłość - mówi neoprezbiter

Nasza diecezja ma nowego kapłana. Jest nim ks. Michał Kowalewski. Neoprezbiter pochodzi z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu.

Więcej ...

Jakie jest twoje osobiste stanowisko wobec kryzysu Kościoła dzisiaj?

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 16-20.

Więcej ...

Wspaniałe narzędzie

2024-05-25 21:43

Mateusz Góra

- Dialog między Bogiem a człowiekiem odbywa się w różny sposób. Często w cichej modlitwie, czasem w milczeniu, nieraz z dyskretnym płaczem. W każdym z tych momentów pojawia się jednak potrzeba uzupełnienia myśli i uczuć muzyką, która niejako podnosi nas w stronę nieba – powiedział ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania