Reklama

Świat

Będzie reforma Kurii Rzymskiej

Komin na dachu Kaplicy Syktyńskiej

Katarzyna Artymiak

Komin na dachu Kaplicy Syktyńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Watykanie zakończyły się trwające od wtorku 1 października obrady Rady Kardynałów, utworzonej przez Ojca Świętego, aby służyć mu radą w sprawach zarządzania Kościołem oraz reformy Kurii Rzymskiej – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie podano do wiadomości, że kolejne spotkanie tego gremium będzie miało miejsce w dniach 3-5 grudnia. Przewiduje się także kolejne – w lutym przyszłego roku. W ten sposób prace Rady, zwłaszcza w obecnej fazie początkowej będą mogły szybko postępować naprzód - czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego.

Wcześniej rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ poinformował dziennikarzy, że wczorajsze obrady Rady Kardynałów zdominowały plany reformy Kurii Rzymskiej. Dodał, że chodzi nie tyle o modyfikację dotychczasowej konstytucji "Pastor bonus" z 1988 roku, ale w istocie o wypracowanie nowej konstytucji, z dość istotnymi nowościami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzecznik Watykanu zaznaczył, że w rozważaniach Rady można wyraźnie dostrzec zamiar podkreślenia służebnego charakteru posługi Kurii wobec Kościoła powszechnego i Kościołów lokalnych. Nie ma on być traktowany jako organ wykonywania władzy centralistycznej. Mówiono też o roli Sekretariatu Stanu, który powinien być pod każdym względem "sekretariatem papieża" w jego posłudze dla Kościoła powszechnego.

Reklama

Zdaniem ks. Lombardiego opinie ośmiu purpuratów będą szczególnie przydatne dla Ojca Świętego, w związku ze wskazaniami, jakie ma zamiar przekazać nowemu sekretarzowi stanu, który obejmie obowiązki 15 października. Poruszano też kwestię relacji między szefami dykasterii a papieżem oraz koordynacji między różnymi dykasteriami i biurami. W tym kontekście była mowa o możliwości ustanowienia "moderatora Kurii" i jego ewentualnych funkcjach.

Rada poruszyła pokrótce sprawę ewentualnej reorganizacji instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie dobrami doczesnymi. Nie poruszyła tych kwestii dogłębnie, oczekując na wyniki prac komisji powołanych w tym celu przez Ojca Świętego.

Wiele miejsca zajęła kwestia roli i miejscu wiernych świeckich w Kościele. Ks. Lombardi dodał, że Rada mówiła też dzisiaj o sprawach związanych z Synodem Biskupów, biorąc pod uwagę, że w najbliższych dniach papież ogłosi temat najbliższego zgromadzenia i sposób prowadzenia prac synodalnych.

W pierwszym dniu głównymi kwestiami podejmowanymi przez Radę Kardynałów była tematyka najbliższego Synodu Biskupów oraz realizacja kolegialności w Kościele. We wtorek rano spotkała się w bibliotece prywatnej Ojca Świętego, w Pałacu Apostolskim, ale już po południu w Domu Świętej Marty, gdzie zakwaterowani są wszyscy jej członkowie. Po słowach wprowadzenia Papieża Franciszka członkowie Rady wymienili opinie na temat wizji Kościoła w ujęciu II Soboru Watykańskiego. „Mówiono o misji Kościoła, o relacji między Kościołem powszechnym a Kościołami lokalnymi, o komunii, uczestnictwie, kolegialności w prowadzeniu Kościoła, o Kościele ubogich, o misji świeckich w Kościele, o służebnym charakterze i wszystkich instytucji kościelnych i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za wspólnego dobra” - stwierdził ks. Lombardi.

Reklama

Natomiast we wtorek po południu mówiono o kolejnym Synodzie Biskupów. Ks. Lombardi przypomniał, że Papież Franciszek już zapowiedział, że będzie on poświęcony osobie i rodzinie w świetle Ewangelii. Z tego względu na sesji roboczej obecny był także sekretarz generalny Synodu, abp Lorenzo Baldisseri. Kwestia ta jest dość pilna i można oczekiwać, że niebawem - za tydzień lub dwa zostanie ogłoszony temat Synodu. Mówiono także o nowych sposobach pracy zgromadzenia Synodu, zarówno zwyczajnego jak i nadzwyczajnego oraz konieczności ich udoskonalenia.

W sesjach wtorkowych uczestniczył Ojciec Święty. Natomiast w środę rano Papież Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej. W tym czasie Rada Kardynałów omawiała kwestie związane z reformą Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczył ks. Lombardi chodzi o relacje dykasterii z Ojcem Świętym, koordynację ich prac, funkcje Sekretariatu Stanu i tak dalej... „Są to kwestie bardzo szerokie, złożone, co do których istnieje duża ilość przedstawionych sugestii i pomysłów. Obecnie kardynałowie będą pracować także nad tą tematyką” - zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej.

Ks. Lombardi zaznaczył, że ośmiu kardynałów – członków Rady nie są delegatami poszczególnych kontynentów. Są oni członkami kolegium biskupów, znającymi prawdziwe problemy Kościoła w różnych częściach świata i oczywiście cieszą się wielkim zaufaniem papieża. Ponadto podkreślił, że Rada doradza, ale decyduje papież.

W skład tej grupy papież Franciszek powołał 13 kwietnia b.r.: kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile); kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie); kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy); kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Seana Patricka O’Malleya, O.F.M. Cap., arcybiskupa Bostonu (U.S.A.); kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia); kard. Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, S.D.B., arcybiskupa Tegucigalpa (Honduras), jako koordynatora; bpa Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-04 07:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczął się konsystorz Kolegium Kardynalskiego w sprawie reformy Kurii Rzymskiej

Włodzimierz Rędzioch

Kwestie proponowanej reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś o godz. 9.00 w nowej auli synodalnej konsystorza Kolegium Kardynalskiego. Bierze w nim udział 160 kardynałów, w tym 20 hierarchów, którzy w najbliższą sobotę zostaną formalnie włączeni do tego grona.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Bp Suchodolski: współpraca między duchownymi a świeckimi to nasze zadanie nr 1

2025-01-20 17:29
Bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden - zaznaczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, która spotkała się 20 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była synodalność.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Wiadomości

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...