W homilii bp Bab nazwał rodzinę „Bożym projektem na szczęśliwe życie”. - Czy jesteście w swoich rodzinach szczęśliwi i czy kojarzycie to swoje rodzinne szczęście ze świętością? Jesteśmy tutaj po to żeby wrócić do tych pierwszych, pierwotnych pragnień życia w szczęśliwej udanej rodzinie, czyli w Świętej Rodzinie. Trzeba zapytać Autora naszego człowieczeństwa i Autora rodziny, Stwórcę - naszego Boga, jaki jest ten projekt na szczęśliwe rodzinne życie – mówił.
Biskup zauważył, że Bóg stwarzając małżeństwo obdarzył małżonków godnością w wymiarze indywidualnym, jako kobietę i mężczyznę oraz jako wspólnotę osób. Małżeństwo i rodzina uobecniają samego Boga w swojej miłości. Małżonkowie są równi w swojej nieskończonej wartości, jaką ma każdy człowiek, a jednocześnie głęboko ze sobą zjednoczeni. Kiedy mężczyzna i kobieta są razem, kiedy się nawzajem kochają, to w tej miłości służą sobie. Pan Bóg tak to wymyślił, że kiedy jest bardzo szczególny, intymny i święty moment celebracji tej miłości w małżeńskim zjednoczeniu, może zaistnieć kolejna osoba, kolejny człowiek – wskazywał kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wyjaśniając biblijny opis stworzenia Ewy z żebra Adama, bp Bab stwierdził, że pierwszy człowiek widział w swojej małżonce kogoś równego sobie. – Mógł stwierdzić: to ktoś, kim się może zachwycić, tak jak się zachwycił sobą i ten ktoś może się nim zachwycić. Człowieka nie wolno używać, nie wolno traktować jak przedmiot, jak rzecz. Człowieka wolno, a nawet trzeba kochać i szczególną przestrzenią wspólnotą, gdzie ta miłość się wydarza jest małżeństwo - podkreślił bp Bab.
Po Mszy św. nastąpiło uroczyste oddanie lubelskiej parafii pod opiekę Świętej Rodziny i odśpiewanie hymnu Te Deum. Wieczorem odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu wokalistów: Alicji Węgorzewskiej i Macieja Miecznikowskiego. Za organami i fortepianem zasiądzie Robert Grudzień.
Lubelska świątynia ku czci Świętej Rodziny jest wotum dziękczynnym za pontyfikat Jana Pawła II. Powstała w miejscu, w którym Papież Polak 9 czerwca 1987 r. sprawował Eucharystię, w ramach III Pielgrzymki do Polski. O pamiętnej wizycie przypomina stojący na placu kościelnym krzyż, który był elementem papieskiego ołtarza.