- Dziś rozpoczynamy Europejskie Spotkanie Młodych, które miało się w tym roku odbywać we Włoszech, natomiast odbywa się w kilku miastach Europy, a całe spotkanie ma bardziej miejsce w sieci niż w realu. To jest taki moment – kiedy uczymy się trudności zamieniać w szanse. Gdyby odbywało się we Włoszech – to nie wielu z nas mogłoby się tam wybrać, a że odbywa się wszędzie, to możemy się łączyć w tej wielkiej wspólnocie modlitewnej zwoływanej przez braci z Taize. – mówił abp Grzegorz Ryś podczas mszy świętej rozpoczynającej spotkanie w Łodzi.
Po zakończonej mszy odbyły się modlitwy poranne, animowane kanonani z Taize przez chór. Następnie miała miejsce praca w grupach. - Została stworzona specjalna grupa wirtualna, na której w sieci ponad 200 uczestników żywo wymieniało swoje zdania na omawiane tematy, łącząc się z młodymi w katedrze i odpowiadając na pytania i zagadnienia braci z Taize – tłumaczy ks. Paweł Bogusz, diecezjalny duszpasterz młodzieży
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwszego dnia warsztatów „ Bez granic – o spojrzeniu i spotkaniu, które angażuje!” abp Ryś opowiadał o postawie miłosiernego Samarytanina i zachęcił młodych do częstszego sięgania po Biblię. Pierwszy dzień zakończyła modlitwa południowa. Ostatnim akcentem było połączenie o 20.30 z wioska Taize, gdzie bracia codziennie prowadzą modlitwę wieczorną.
W kolejne dni podczas warsztatów zaproszeni prelegenci poruszą ważne kwestie społeczne i duchowe. We wtorek ks. Przemysław Szewczyk wraz z młodymi ze wspólnoty Dom Wschodni porozmawia o problemie migracji na świecie. Młodzi wspólnie zastanowią się jakie jest ich zadanie, wobec osób zmuszonych do poszukiwania nowego miejsca do życia. We środę młodzi wraz z członkami wspólnoty Chemin Neuf zaanimują dyskusję o ekologicznym nawróceniu według encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”. W ostatni dzień roku ks. Michał Makula – proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Łodzi i ks. Sławomir Sosnowski rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi porozmawiają o tym co łączy, a co dzieli katolików i protestantów.
Tradycją kończącego się roku stały się Europejskie Spotkania Młodych przeżywane w duchu wspólnoty z Taize. Tegoroczne spotkanie w Turynie zostało przełożone na przyszły rok, za to odbyły się lokalne czuwania młodych w kilku miastach Europy. Jedno z nich ma miejsce od 28 grudnia do 1 stycznia 2021 roku w łódzkiej katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia.