Reklama

Kościół

Abp Ryś: Kościół jest w świecie przedłużeniem Maryi

wikipedia.org

Dzisiaj tą 'niewiastą', z której rodzi się Syn Boży, jest Kościół. Kościół jest Matką, Dziewicą-Matką. Kościół jest w świecie przedłużeniem Maryi – mówił abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki przewodniczył obchodom jubileuszowych uroczystości 40-lecia powstania parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi na os. Widzew.

- 18 grudnia 1980 roku ks. bp Józef Rozwadowski wydał dekret erygujący parafię Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie. Dekret wszedł w życie 1 stycznia 1981 roku i wszystko się rozpoczęło. Na pustym placu, który został poświęcony 12 kwietnia 1981, roku zaczęli gromadzić się ludzie wokół postanowionego nań krzyża, a był to znak wspólnoty budującego się kościoła parafii M.B. Jasnogórskiej. Dziś po 40 latach od tamtej chwili gromadzimy się w tej pięknej świątyni – mówił, wprowadzając do Mszy świętej, ksiądz proboszcz Grzegorz Jędraszak.

Uroczystej sumie przewodniczył metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś.

Reklama

Wskazując na Maryję, która jest patronką widzewskiej parafii, hierarcha powiedział: "Maryja poczęła Syna Bożego w swoim łonie, i kiedy Go zrodziła, dała Mu ciało, dała Mu twarz. To nie jest historia przeszła. To jest historia, która się dzieje. Jeśli św. Paweł nie mówi w swoim liście 'Maryja', ale 'Niewiasta', to chce powiedzieć, że dzisiaj tą 'niewiastą', z której rodzi się Syn Boży, jest Kościół. Kościół jest Matką, Dziewicą - Matką. Kościół jest w świecie przedłużeniem Maryi".

- Ludzie chcą dzisiaj widzieć Jezusa, a nie wystarczy im tylko o Nim mówić. Ludzie chcą zobaczyć twarz Jezusa na obliczu Kościoła! Czy patrzyliście dzisiaj w lustro? Człowiek patrzy w lustro, a pytanie, które dociera do niego z dzisiejszą liturgią słowa, brzmi: czy to, co widzisz w tym lustrze, przypomina twarz Jezusową? Czy ludzie, którzy ciebie widzą, mają to doświadczenie głębokiego szczęścia, bo zobaczyli coś z Boga, zmienia relacje między nimi i wprowadza pokój? – pytał arcybiskup.

Kończąc homilię, łódzki metropolita pytał: "czy dajecie Bogu ciało wzorem Maryi? Czy Bóg ma to szczęście z was wyprowadzać swojego wcielonego Syna? Czy ludzie, którzy patrzą na was - ci, którzy być może nie chodzą do tego kościoła, ale żyją obok was – czy patrząc na was, mogą się czegokolwiek dowiedzieć o Bogu? Cokolwiek z Boga w was zobaczyć? Czy twarz Boga jest na waszym obliczu wyraźna? Czy może zatarta, zniekształcona, a może całkowicie zakryta?"

Reklama

Po homilii abp Ryś dokonał poświęcenia nowej ściany ołtarzowej w prezbiterium świątyni.

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie Wschodzie została erygowana dekretem bp Józefa Rozwadowskiego 1 grudnia 1981 roku. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. parł. Zdzisław Wójak. Kościół zbudowano wg projektu arch. Stefana Kuryłowicza, arch. Waldemara Szczerby. Prace rozpoczęto w 1983 r. Styl współczesny, wnętrze przygotowane do wymogów liturgii posoborowej, konstrukcja dachu oparta na widocznym od dołu stylizowanym krzyżu, wspartym na 10 filarach i murach kościoła, jedna wieża z tarasami widokowymi. Poświęcenia świątyni dokonał abp Władysław Ziółek 2 IX 1996 r., a konsekracji 30 X 2011 roku.

2021-01-01 17:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy obraz

Wizerunek Matki Bożej

Archiwum parafii

Wizerunek Matki Bożej

W parafii w Srebrnej (Konstantynów Łódzki) znajduje się wizerunek Maryi, którego udokumentowane dzieje liczą 500 lat.

Więcej ...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na terenie sanktuarium w Paradyżu

2021-03-03 11:08

Adobe Stock

Ciężko ranny został ksiądz prałat Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli – Paradyżu w powiecie opoczyńskim. Policja bierze pod uwagę wszystkie okoliczności od nieszczęśliwego wypadku po atak na księdza. O sprawie poinformowało jako pierwsze Radio Plus Radom.

Więcej ...

Wielki imam al-Azharu modli się o sukces papieskiej wizyty w Iraku

2021-03-05 17:50

PAP

Najwyższy autorytet sunnickiego islamu, wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze modli się o sukces historycznej i odważnej wizyty papieża Franciszka w Iraku. Ahmad al-Tayyeb zapewnił o tym we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Rzeszów: Pobili proboszcza, zdemolowali kościół

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Pobili proboszcza, zdemolowali kościół

Drużykowa: Z blisko 30 nagrobków skradziono krzyże i...

Niedziela Kielecka

Drużykowa: Z blisko 30 nagrobków skradziono krzyże i...

Czy Pan Jezus przeżył ukrzyżowanie?

Wiara

Czy Pan Jezus przeżył ukrzyżowanie?

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...