Reklama

761. rocznica bitwy pod Legnicą

Niedziela legnicka 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzona 20 kwietnia br. w diecezji legnickiej 761. rocznica bitwy pod Legnicą była zarazem dniem tradycyjnej diecezjalnej pielgrzymki służb mundurowych do sanktuarium św. Jadwigi w Legnickim Polu. Miejsce to upamiętnia rozegraną tu 9 kwietnia 1241 r. bitwę wojsk polskich i sprzymierzonych z Mongołami, śmierć księcia Henryka Pobożnego i odnalezienie jego ciała przez matkę św. Jadwigę Śląską.

Do rozegranej bitwy pod Legnicą nawiązał przewodniczący Liturgii ks. inf. Władysław Bochnak, wikariusz generalny Biskupa Legnickiego. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyli także księża kapelani przybyłych służb mundurowych, wśród których znaleźli się przedstawiciele Wojska, Policji, zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, leśnicy i harcerze. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele rodów niemieckich, które wzięły udział w tej bitwie. Nie zabrakło także przedstawicieli i delegacji lokalnych władz, instytucji i organizacji społeczno-patriotycznych.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Infułat przypomniał, że bohaterska śmierć wodza wojsk sprzymierzonych odbiła się szerokim echem w Europie, wywołując przygnębienie. "Nie ulega wątpliwości, że bitwa pod Legnicą miała europejskie znaczenie i uratowała zachodnią cywilizację chrześcijańską przed barbarzyńskimi Mongołami. Henryk II, zwany później Pobożnym, został określony przez papieża Klemensa IV Drugim Machabeuszem. Papież powiedział też, że jego śmierć była śmiercią męczeńską. Mimo to nie wykorzystano okazji, by Henryk Pobożny został wyniesiony na ołtarze" - mówił ks. inf. Bochnak.

Przypomniał przy tej okazji, że w Legnicy w ubiegłym roku powstał obelisk upamiętniający Rok Jubileuszowy, a zarazem 760-lecie bitwy pod Legnicą, na którym na jednej z płaskorzeźb został przedstawiony książę Henryk Pobożny. W ubiegłym zaś roku podczas sesji naukowej w Legnicy z okazji 760. rocznicy bitwy jeden z prelegentów - prof. Gerard Labuda z Poznania zakończył swój wykład apelem, aby podjąć starania o beatyfikację mężnego wodza.

Wskazując na księcia Henryka, Ksiądz Infułat apelował, żeby tak jak on, każdy chrześcijanin miał w sercu gotowość dawania świadectwa wierności Chrystusowi, a także gotowość stawania w obronie najwyższych wartości, które przekazuje nam wiara naszych ojców.

Po Mszy św. wszyscy przybywający do Legnickiego Pola mieli okazję zwiedzić tymczasowe warsztaty konserwatorów, którzy podjęli prace restauracyjne przy barokowych, XVII-wiecznych organach mistrza Caspariniego. Przed uroczystą Mszą św. miała także miejsce inscenizacja przygotowana przez pensjonariuszki znajdującego się w Legnickim Polu Domu Pomocy Społecznej. W obrazowej, bardzo dynamicznej formie przedstawiono sceny związane z bitwą pod Legnicą.

Odbył się także turniej piłki nożnej rozegrany między drużynami wojska, straży pożarnej, straży granicznej i policji. Widzowie mogli również obejrzeć pokazy straży pożarnej i policji, wziąć udziału w licznych konkursach oraz okolicznościowym festynie i zabawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst