Reklama

Ikona częstochowska w Warszawie

W stolicy gościła ikona Matki Bożej Częstochowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz najpierw przybył do prawosławnej parafii pw. św. Jana Klimaka na Woli. - Każdy z nas ma dwie matki. Jedna dała nam życie, a druga to Matka Boża. Ona jest zawsze z nami - mówił podczas powitania ks. proboszcz Mikołaj Lenczewski.
Podczas uroczystego wprowadzenia ikony do cerkwi duchowny przypomniał słowa Ewangelii, w których Chrystus wzywa nas do tego „Aby wszyscy byli jedno”. - Te słowa są wryte w serca każdego chrześcijanina, nie patrząc czy on jest z Zachodu, czy też ze Wschodu. Nasz rodak Ojciec Święty bł. Jan Paweł II wielokrotnie mówił o dwóch płucach Kościoła, które razem stanowią dopiero pełną jedność.
Uroczystość była obchodzona wspólnie zarówno przez prawosławnych, jak i wiernych z sąsiedniej rzymskokatolickiej parafii pw. św. Wawrzyńca na Reducie Wolskiej. - Ta ikona przybyła do nas z przesłaniem, abyśmy szanowali ludzkie życie oraz pokazali, że jedność uczniów Chrystusa jest możliwa. Dlatego też dziś razem modlimy się o cywilizację miłości i życia, o której wielokrotnie przypominał Jana Paweł II - mówił w cerkwi ks. Marek Mętrak, proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Wawrzyńca.
Słowa katolickiego kapłana w prawosławnej świątyni nie były jedynym ekumenicznym akcentem peregrynacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej. W warszawskiej cerkwi, podczas niedzielnej Eucharystii, prawosławny chór wykonał „Barkę” - ulubioną pieśń Jana Pawła II. Zaś na zakończenie Liturgii wielu ze łzami w oczach słuchało pięknego wykonania „Czarnej Madonny”. - Przed tym obrazem Jan Paweł II zawierzył swoje życie, mówiąc: Totus Tuus- mówił podczas Eucharystii ks. Piotr Kosiński, wikariusz prawosławnej parafii.
Pod wrażeniem tak uroczystego przyjęcia ikony w cerkwi była również Ewa Kowalewska, koordynator peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od oceanu do oceanu”. Niezbyt często można bowiem usłyszeć słowa prawosławnych duchownych, którzy odwołują się do papieskiego nauczania.
- Sukcesem jest również fakt, że udało się zorganizować wspólną akcję organizacji pro-life katolickich i prawosławnych. Musimy sobie uświadomić, że razem jesteśmy o wiele silniejsi - podkreśla Kowalewska. - Proszę sobie wyobrazić, że kopia ikona Królowej Polski Matki Bożej Częstochowskiej przeszła przez cały teren prawosławnej Rosji, Białorusi oraz Litwy. Wszyscy modlili się w tej samej intencji obrony życia: od poczęcia do naturalnej śmierci. Czy to nie cud?
W niedzielę 20 sierpnia ikona z cerkwi pojechała do sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W procesji uroczyście wprowadzili ją duchowni prawosławni i katoliccy. Zanim wniesiono ją do świątyni, obraz dotknął płyty grobowej bł. Jerzego Popiełuszki. A później ks. proboszcz Tadeusz Bożełko przypomniał wiernym, że po raz ostatni peregrynacja tej ikony odbywała się w tym kościele za życia ks. Jerzego. - Teraz spotkanie ikony z błogosławionym Męczennikiem jest bardziej symboliczne, oparte na tajemnicy świętych obcowania - mówił Ksiądz Proboszcz.
Wyjątkowo pięknie zabrzmiał w żoliborskim kościele wieczorny śpiew Akatystu, czyli starożytnego hymnu ku czci Matki Bożej. Później ustawiła się długa kolejka, każdy chciał chociaż na chwilę podejść do obrazu i się przy nim pomodlić.
W poniedziałek ikona nawiedziła katedrę św. Floriana na Pradze.
Wszędzie za pośrednictwem Maryi zanoszone były prośby o ochronę życia nienarodzonych, o to, by niepłodne małżeństwa nie decydowały się na zabiegi in vitro, powodujące że „ludzkie ciało staje się produktem technologii, dawcą komórek i organów” oraz że „wytwarza się dzieci o określonych cechach, pozostałe poddając selekcji” i że „setki tysięcy zamrożonych poczętych dzieci czeka w ciekłym azocie pomiędzy życiem a śmiercią”.
Peregrynacja Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia jest wspólną inicjatywą ruchów pro-life z 24 krajów.

(as, mk)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

2024-12-03 20:50

Red.

Nawet jeśli mam mało, a oddam to Jezusowi, On może dokonać cudu… On pomnaża wszystko, co jest Mu ofiarowane z miłością.

Więcej ...

Świadectwo: Ja, biskup, wśród przesiedleńców w Mjanmie

2024-12-03 10:34

Adobe Stock

Odkąd musiał opuścić swoją katedrę w Loikaw z powodu toczących sią walk, bp Celso Ba Shwe mieszka ze swoim ludem w lesie. „Moją siłą są oni: nasz Kościół jest bardziej żywy niż kiedykolwiek” - wyznał, podkreślając, że podczas gdy wojsko nadal okupuje kościoły i pomieszczenia duszpasterskie, kapłani i siostry zakonne pozostają z wysiedlonymi. Dramat tego azjatyckiego kraju trwa od lutego 2021 roku, kiedy armia przejęła władzę w Mjanmie w wyniku krwawego zamachu stanu.

Więcej ...

Adwentowe Rekolekcje Pro-Life 2024

2024-12-04 17:58

plakat organizatorów

W kolejne grudniowe niedziele można uczestniczyć w Adwentowych Rekolekcjach Pro-Life.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Wiara

Czego najbardziej dziś potrzebuję?

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Kościół

Oświadczenie w sprawie zatrzymania byłego proboszcza...

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Wiara

Czy masz już postanowienie adwentowe?

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Wiadomości

Tłumy na proteście przeciwko obowiązkowej edukacji...

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Jaka jest dziś moja wiara?

Wiara

Jaka jest dziś moja wiara?

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...

Wiadomości

Mucha o organizowaniu religii w szkołach: jesteśmy...