Reklama

KUBA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta przedstawiciela Stolicy Apostolskiej

Do przejścia od "tolerancji" do aktywnej współpracy z Kościołem katolickim oraz innymi kulturalnymi i duchowymi składnikami społeczeństwa wezwał władze państwowe przebywający na Kubie sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. relacji z państwami - abp Jean-Louis Tauran. Chociaż apel ten skierowany był formalnie do "państw", obserwatorzy zgodnie uważają, że chodzi tu przede wszystkim o Kubę.
Ksiądz Arcybiskup wygłosił 2 grudnia br. w Hawanie referat pt. Stosunki państwo-Kościół w społeczeństwie współczesnym, otwierając w ten sposób w stolicy Kuby kongres nt. antropologicznych, społecznych i gospodarczych aspektów papieskiej adhortacji posynodalnej Ecclesia in America.
"Państwo powinno okazywać się zdolne do przyjęcia wszystkich elementów kulturowych i duchowych, składających się na tkankę swego narodu" - stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

900-lecie Suwerennego Zakonu Maltańskiego

Reklama

6 grudnia br. w Rzymie zakończyły się uroczystości związane z 900-leciem Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Mszy św. w kościele Santa Maria del Priorato na Wzgórzu Awentyńskim, gdzie znajduje się siedziba Zakonu, przewodniczył kard. Pio Laghi w obecności Wielkiego Mistrza Zakonu - Fra´ Andrew Bertiego. W ceremonii wziął także udział prezydent Włoch - Carlo Azeglio Ciampi.
Rozłożone na okres kilku miesięcy uroczystości w sposób szczególny obchodzono na wyspach Malta i Rodos, które w historii Zakonu były siedzibą jego władz.
Suwerenny Zakon Maltański - najstarszy katolicki zakon rycerski, grupujący członków rodów arystokratycznych Europy - angażuje się obecnie w pomoc humanitarną i medyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uzdrowienie za wstawiennictwem Matki Teresy

Przypisywany wstawiennictwu Matki Teresy z Kalkuty, niewytłumaczalny naukowo przypadek uzdrowienia bada obecnie komisja archidiecezji kalkuckiej ds. beatyfikacji Założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Powołana w lipcu br. przez metropolitę Kalkuty - abp. Henry´ego D´Souzę, oficjalnie rozpoczęła ona działalność 25 listopada br.
Wspomniany przypadek uzdrowienia dotyczy nie ujawnionej z nazwiska kobiety z indyjskiej diecezji Raiganj w stanie Bengal Zachodni (jego stolicą jest Kalkuta). Cierpiała ona na złośliwy nowotwór mózgu. Po modlitwach do Matki Teresy guz zniknął.
Proces zmierzający do ogłoszenia Matki Teresy błogosławioną rozpoczął się po wydaniu na wiosnę br. przez Jana Pawła II specjalnej zgody na przyspieszenie go. Zasadniczo proces może się rozpocząć najwcześniej w 5 lat po śmierci danej osoby.

Zjednoczenie Polonii Duńskiej

Reklama

13 listopada br. w Kopenhadze odbył się zjazd duńskich organizacji polonijnych, na którym nastąpiło formalne połączenie Kongresu oraz Rady Polonii Duńskiej. W ten sposób powstała jedna reprezentacja Polonii Duńskiej pod nazwą Federacja Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii "Polonia". Przystąpiło do niej 25 organizacji, które skupiają w sumie ok. 1300 członków. Jak podkreślono na zjeździe, cel działania Federacji najlepiej streszczają słowa zaczerpnięte z Potopu: "Viribus unitis" - "wspólnymi siłami". Federacja będzie prowadzić działania na rzecz swoich członków, a także dla dobra współpracy między Danią a Polską. Jej przewodniczącym został Roman Śmigielski.

40. rocznica Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Reklama

21 listopada br. siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, pracujące w Los Angeles przy polonijnej parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, celebrowały swoje święto patronalne. W tym dniu przypadała 40. rocznica założenia tego Zgromadzenia. Misjonarki pracują u boku Księży Chrystusowców, wspomagając ich w pracy polonijnej.
Towarzystwo Chrystusowe powstało przed wojną z inspiracji kard. Augusta Hlonda. Charyzmatem Towarzystwa jest opieka duchowa nad polskimi emigrantami. Założycielem jest ks. Ignacy Posadzy. Poruszony artykułem o umierającej w Niemczech polskiej dziewczynie, która nie mogła się wyspowiadać, gdyż nie znała języka, postanowił podjąć działania zmierzające do tego, by w większych skupiskach polskiej emigracji byli również duszpasterze znający język polski.
Wojna uniemożliwiła powołanie zgromadzenia żeńskiego o podobnym charyzmacie. Pod koniec lat 50. ks. Ignacy Posadzy powrócił do realizacji planów. Początkowo nowe Zgromadzenie formowało się pod opieką Sióstr Felicjanek, zaś 21 listopada 1959 r. zostało zatwierdzone jako Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Obecnie w Zgromadzeniu jest ponad 200 sióstr. Pracują w USA, Kanadzie, Australii, w krajach Ameryki Południowej, w ośrodkach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, a ostatnio w krajach byłego ZSRR. W 1996 r. Stolica Apostolska specjalnym dekretem ogłosiła, że Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich.

Ks. Lucjan Kamieński SDB

WIELKA BRYTANIA

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zamierza w październiku 2000 r. złożyć wizytę w Watykanie i spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Wiadomość tę potwierdzono 7 grudnia br. w Pałacu Buckingham. Do spotkania z Papieżem dojdzie w czasie oficjalnej wizyty królowej we Włoszech. Brytyjskiej monarchini towarzyszyć będzie jej małżonek książę Filip.
Będzie to już drugie spotkanie głowy Kościoła katolickiego z królową Wielkiej Brytanii, głową Kościoła anglikańskiego.

Katoliccy biskupi Hiszpanii modlili się o przebaczenie Boże za wszystkie okrucieństwa, jakich dokonano w okresie wojny domowej (1936-39). Opublikowany 2 grudnia br. w Madrycie dokument Episkopatu Hiszpanii podkreśla, że "krew przelana po obu stronach w dalszym ciągu woła o pojednanie i pokój".
Podczas wojny domowej między republikanami i komunistami a sprzymierzeńcami gen. Francisco Franco śmierć poniosło ok. 600 tys. osób, w tym ponad 200 tys. padło ofiarą okrutnych egzekucji i represji.

Reklama

Nowym sekretarzem generalnym Konferencji Biskupów Szwajcarii został wybrany ks. Agnell Rickenmann, wykładowca historii Kościoła na Wydziale Teologicznym w Lucernie oraz patrologii w Lugano.
2 grudnia br. w Bazylei na swym posiedzeniu plenarnym biskupi zajęli się też problematyką narkomanii oraz pracy w niedzielę. Biskupi poparli inicjatywę rządu Szwajcarii, który wnioskuje m.in. całkowity zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów młodzieży poniżej 16. roku życia. Jednocześnie Episkopat Szwajcarii wyraził ubolewanie w związku z wysiłkami zmierzającymi do liberalizacji przepisów dotyczących pracy w niedzielę.

6 grudnia br. wspominano w Czechach 30. rocznicę śmierci biskupa ołomunieckiego Stanisława Zeli, wiernego świadka Chrystusa podczas komunistycznych prześladowań.
W 1950 r. komuniści wtrącili bp. Zelę do więzienia wraz z 9 innymi duchownymi określonymi jako "zdrajcy ojczyzny i wywiadowcy z kręgu wyższych hierarchów kościelnych". W spreparowanym procesie pokazowym skazano bp. Zelę - jako "głowę spisku" - na 25 lat więzienia. Przebywał w więzieniu ponad 13 lat, następnie internowano go w klasztorze w Radwanowie.

Burmistrz Jerozolimy Ehud Olmert w ostrych słowach skrytykował wydaną przez władze Izraela zgodę na budowę meczetu w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie i domaga się jej cofnięcia. W wywiadzie dla watykańskiej agencji misyjnej "Fides", opublikowanym 3 grudnia br., wyraził on przekonanie, że władze popełniły błąd, oddając teren osobom, które nie miały do niego prawa. Zdaniem burmistrza Olmerta, teren należy jak najszybciej odebrać - i jak to pierwotnie planowano - zabudować na użytek stałych mieszkańców Nazaretu i pielgrzymów.

JEDNYM ZDANIEM

Bp Diarmuid Martin - sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - skrytykował Światową Organizację Handlu, zarzucając jej izolowanie się od państw ubogich.
Episkopat USA i Narodowa Rada Synagog powołały koalicję, której celem jest wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci.

Chrześcijańskie Kościoły Austrii postanowiły, że 17 stycznia obchodzić będą Dzień Judaizmu. Po raz pierwszy odbędzie się on w przyszłym roku. Austria jest trzecim krajem - po Włoszech i Polsce - który ustanowił taki dzień.

W stolicy Kuby - Hawanie odbył się marsz protestacyjny przeciw więzieniu przez reżim Fidela Castro ok. 400 opozycjonistów. Sympatycy opozycji zorganizowali go po Mszy św.; policja nie interweniowała.
W nowojorskiej siedzibie ONZ zainaugurowano rozmowy w sprawie przyszłości Cypru (od tureckiej inwazji w 1974 r. kraj ten pozostaje podzielony).

Przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi oświadczył, że negocjacje z najlepiej przygotowanymi krajami kandydackimi zakończą się pod koniec 2002 r.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej postanowili w Brukseli, by od marca przyszłego roku podjąć negocjacje o przystąpieniu do UE z Litwą, Słowacją, Łotwą, Rumunią, Bułgarią i Maltą.

OBWE ogłosiła wstrząsający raport o serbskich zbrodniach w Kosowie (dotyczy on okresu między październikiem 1998 r. a dniem dzisiejszym). Dokument jest rezultatem 9-miesięcznego drobiazgowego dochodzenia inspektorów międzynarodowych w tej prowincji.

Adwokaci uwięzionego w Londynie Augusto Pinocheta będą próbowali podważyć decyzję o ekstradycji generała do Hiszpanii. Termin ich wystąpienia wyznaczono na marzec przyszłego roku.

W Austrii, po ponad 2 miesiącach od wyborów parlamentarnych, prezydent Thomas Klestil powierzył misję sformowania nowego rządu Viktorowi Klimie - przywódcy socjaldemokratów.

W Gerlachovie w Tatrach Słowackich odbyło się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego prezydenci Czech, Polski i Węgier wyrazili swe poparcie dla starań Słowacji o członkostwo w NATO oraz UE.

Wybory prezydenckie w Macedonii wygrał Boris Trajkovski - kandydat ugrupowań centro-prawicowych.

Bułgaria otrzymała od Banku Światowego 100 mln dol. pożyczki na pokrycie deficytu budżetowego w przyszłym roku.

Prezydenci Rosji i Białorusi - Borys Jelcyn i Aleksander Łukaszenko podpisali układ o zawiązaniu unii: Związku Białorusi i Rosji (ZBiR).

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma podpisał dekret o reformie rolnej, który zakłada m.in. likwidację kołchozów i prywatyzację ziemi.

Do Czeczenii ma przybyć misja OBWE, która zbada, czy Rosjanie dokonali masakry 40 uchodźców czeczeńskich. Grozny od wielu tygodni jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie - jego mieszkańcom grozi całkowita zagłada.

Przebywający w Chinach prezydent Rosji Borys Jelcyn zagroził Stanom Zjednoczonym, że przeciwko ingerencji USA w wojnę w Czeczenii może wystawić atomowy arsenał Rosji i Chin.

W katedrze św. Michała w Brukseli odbył się ślub belgijskiego następcy tronu - księcia Filipa z Matyldą Udekem d´Acoz, wywodzącą się z polskich rodów ziemiańskich: Komorowskich i Sapiehów.

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Trump ułaskawia więźniów pro-life

2025-01-24 07:34

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Prezydent USA Donald Trump oficjalnie ułaskawił 23 obrońców życia uwięzionych przez Departament Sprawiedliwości Bidena za próby ratowania nienarodzonych dzieci, nazywając podpisanie ułaskawień „wielkim zaszczytem” - informuje portal LifeSiteNews.

Więcej ...

Daj świadectwo! Weź udział w akcji „Posyłam dziecko na religię”

2025-01-23 21:10

#posylamdzieckonareligię

Niech Twoje słowa i zaangażowanie będą inspiracją dla innych. Wspólnie pokażmy, że katecheza to coś więcej niż lekcja – to droga budowania wartości i wiary w przyszłość – zachęcają inicjatorzy akcji „Posyłam dziecko na religię”. Można wziąć w niej udział, publikując posty w mediach społecznościowych i udostępniając grafiki z hasztagiem #posylamdzieckonareligie.

Więcej ...

Warsztaty dla spowiedników

2025-01-24 19:05

Małgorzata Pabis

Zbliża się trzecia edycję warsztatów dla spowiedników. Organizatorzy zapraszają!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Kościół

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica