Reklama

"Spotkał mnie dziś Pan..."

Nasza Pierwsza Komunia Święta

Niedziela częstochowska 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie człowieka i rodziny składa się z kilku ważnych etapów. Należy do nich bez wątpienia urodzenie się pierwszego i kolejnego dziecka, potem sakrament chrztu św., sakrament Eucharystii, także kolejne wydarzenia znaczone są sakramentami. Można powiedzieć, że sakramenty są kamieniami milowymi w życiu wspólnoty rodzinnej. Ważne jest, by przeżyć je godnie i wejść w ich tajemnicę.

ANNA SZYMAŃSKA: - 5 maja dzieci z klasy drugiej po raz pierwszy w pełni uczestniczyły we Mszy św. Nie tylko dla dzieci i rodziców, ale i dla całej szkoły była to ważna uroczystość. Była to bowiem pierwsza w historii szkoły Komunia Święta. Dzieci przyjęły ją w grupie klasowej. W jaki sposób przebiegały przygotowania do tej uroczystości?

S. IRENA MAKOWICZ: - Gdy rodzice wyszli z propozycją, by szkoła przygotowała dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, byłam zaskoczona. Wydawało mi się, że zadanie to przerasta możliwości szkoły, dopiero rosnącej, budującej swoją tradycję. Tyle jest różnych spraw organizacyjnych, tyle zadań do wykonania, w których nie może być zaniedbań, a tu jeszcze jeden tak ważny problem - przygotowanie do sakramentu. Po zastanowieniu się jednak, przyjęłam to jako wyzwanie. W rozmowie z nauczycielami doszliśmy do wniosku, że choć będą to dla nas dodatkowe zajęcia, dodatkowa praca, ale nasze działania mogą mieć bogate skutki duchowe: pomoc rodzinie w uchwyceniu, co w życiu człowieka jest najważniejsze - kontakt z Panem Bogiem, życie na co dzień wiarą.

Na początku roku szkolnego odpowiedziałam rodzicom, że podejmiemy się tego trudu, ale pod pewnymi warunkami, gdyż nie możemy jako szkoła katolicka firmować czegoś, co nie jest zgodne z duchem naszej wiary. Jeżeli przyjmujemy na siebie ciężar przygotowania dzieci do sakramentu Eucharystii, to ta katecheza dzieci musi być równoległa do katechezy rodziców. Liturgiczny, jednakowy strój dzieci ułatwi religijne skupienie podczas uroczystości. Przyjęcie bezalkoholowe również podkreśli religijny charakter tego spotkania.

Po uzyskaniu przyzwolenia rodziców na te warunki, rozpoczęliśmy przygotowania. Miały one wieloraki charakter. W tym miejscu muszę wspomnieć o ważnej roli, jaką pełnił w tym dziele ks. Zbigniew Zalejski - szkolny katecheta. Planując tematy spotkań z rodzicami i dziećmi, proponował osoby, które najlepiej te tematy przedstawią. Bardzo starannie przygotowywał dzieci do przyjęcia obu sakramentów - sakramentu pokuty i pojednania oraz sakramentu Eucharystii. Spotkania odbywały się co najmniej raz w miesiącu. Ważną rolę pełniło bardzo staranne przygotowanie oprawy muzycznej dla tej uroczystości przez p. Barbarę Miszczak-Matławską. Dobór pieśni i oryginalne ich wykonanie sprawiły, że dzieci czynnie i świadomie uczestnicząc w Eucharystii, były też bardzo skupione. Wychowawczyni klasy, p. Elżbieta Bogusławska, od początku brała udział we wszystkich spotkaniach i służyła pomocą w przygotowaniach do jak najgłębszego przeżycia uroczystości pierwszokomunijnych.

Oprócz spotkań o charakterze formacyjnym były również nabożeństwa, w czasie których dzieci otrzymały: w październiku - różaniec, w grudniu - medalik z wizerunkiem Matki Bożej, w kolejnych miesiącach - świecę, książeczki wprowadzające w tajemnicę Eucharystii, modlitewnik, wianuszek, stroiki do świec. Ostatnim darem była szata pierwszokomunijna. Wszystkie te znaki wiary zostały przez nas starannie opakowane, z myślą, by rodzina mogła je przechować jako pamiątki religijne.

- Czy to nie były raczej zadania rodziców?

- To prawda, że szkoła w jakiś sposób wyręczała rodziców w tych przygotowaniach, ale jednocześnie bardzo nam zależało, by rodzice skupili się przede wszystkim na przygotowaniu religijnym dzieci, bo w tym nikt ich już nie zastąpi. Wszystkie nasze działania służyły jednemu celowi: przygotowaniu dzieci i ich rodziców do jak najgłębszego przeżycia tajemnicy Eucharystii.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54
Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst