Reklama

Wiadomości

Koszęciński park wypięknieje

Ireneusz Dorożański

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację zadania pn.: „Prace przy zieleni w zabytkowym Zespole Pałacowo–Parkowym w Koszęcinie”. Realizację zaplanowano do grudnia 2021 roku.

Dokument został podpisany 18 stycznia 2021 r. między Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny reprezentowanym przez dyrektora Zbigniewa Cierniaka, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, reprezentowanym przez prezesa Zarządu Tomasza Bednarka.

Głównym celem realizacji zadania jest specjalistyczne zadbanie o zieleń zabytkową znajdującą się w parku w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie oraz zapewnienie prawidłowego wzrostu roślinności i bezpieczeństwa wszystkim przebywającym na terenie parku.

Reklama

Bardzo ważnym celem zadania jest także zachowanie walorów zabytkowego parku z okresu neoklasycyzmu, z którego będą mogły korzystać następne pokolenia.

Wszystkie prace mają za zadanie utrzymać pierwotny układ kompozycyjny parku w stylu angielskim (naturalny ogród krajobrazowy) i zapewnić utrzymanie właściwego stanu ekosystemu. Realizacja będzie polegać na wykonaniu m.in. : cięć ponad 522 drzew, wycince 74 drzew suchych i zagrażających bezpieczeństwu, uzupełnieniu nowych nasadzeń 98 drzew, pielęgnacji trawników parkowych (4,2 ha), czyszczeniu rowów melioracyjnych i przepustów rurowych.

Na powierzchni ponad 12-hekatarowego zespołu pałacowo-parkowego, aż 10 hektarów stanowi piękny park w stylu angielskim. Wraz z pałacem jest jednym z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych okresu neoklasycyzmu, wpisanym do rejestru zabytków.

Reklama

W parku znajduje się obecnie ok. 900 sztuk drzew i krzewów. Na jego terenie znajduje się aż 11 pomników przyrody w tym: lipa drobnolistna, kasztanowiec, klon jawor, dąb czerwony, trzy okazy dębu szypułkowego, jesion wyniosły, dwie sztuki buka zwyczajnego i platan klonolistny.

Pierwsze założenia parkowe przy koszęcińskim pałacu sięgają XVIII wieku. Zarówno pałac jak i park były wielokrotnie przekształcane przez właścicieli. Ostatnie istotne kompozycyjnie przekształcenie parku nastąpiło po przebudowie pałacu tj. po 1830 r. przez rodzinę Hohenlohe-Ingelfingen. Wówczas nadano mu kompozycję parku angielskiego krajobrazowego, zachowując jednocześnie część układu romantycznego pochodzącego z poprzedniego okresu. W okresie powojennym park był niedoinwestowany i pozostawiony sam sobie, przez co zieleń bardzo się zagęściła i wybujała.

W czasie rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie w latach 2011- 2014 przywrócono mu dawny charakter: wykonano wycinkę drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu, pielęgnację drzew i krzewów oraz nowe nasadzenia. Wszystkie prace wykonywano z zamysłem odtworzenia i przywrócenia układu kompozycyjnego parku angielskiego; naturalnego, romantycznego krajobrazu oraz zachowania osi widokowej z tarasu pałacu na staw i park. Przywrócono wówczas wjazd do parku Bramą Cesarską oraz reprezentacyjne wejście do pałacu od strony parku. W parku znajduje się też staw o powierzchni 2 680,0m². W czasie rewitalizacji przeprowadzono prace związane z wyczyszczeniem jego dna z mułu i osadów, profilowaniem brzegów oraz wykonaniem nowych nasadzeń. Staw został zarybiony i wyposażony w pływającą, podświetlaną wieczorem fontannę. W czasie rewitalizacji wykonano w parku nowe nawierzchnie alejek i dróg dojazdowych, wbudowano ławki parkowe oraz kosze na śmieci. Na terenie parku znajdują się również kort tenisowy, boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. W okresie letnim odbywa się tu wiele imprez plenerowych organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Cały teren jest ogrodzony, wyposażony w oświetlenie i system monitoringu, stanowiąc znakomite i bezpieczne miejsce do rodzinnych spacerów.

Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniaka w wypowiedzi dla mediów stwierdził: – Warto podkreślić, że otrzymane wsparcie to pierwsze tego typu środki pozyskane przez Zespół z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska od momentu powstania tej instytucji. Część prac zrealizowanych w ramach kilkuletniego programu rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie (zakończonego w 2014 r.) i dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zabezpieczyła najpilniejsze potrzeby dotyczące parkowej zieleni. Faktem jest jednak, że jest to przestrzeń żywa, z wieloma zabytkowymi okazami, która wymaga szczególnej troski i – z biegiem czasu – kolejnych nakładów finansowych. Dlatego bardzo się cieszymy, że wraz z pozyskaniem wsparcia ze strony WFOŚ będziemy mogli zadbać o park na najwyższym poziomie.

Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do minimalnego, rocznego wskaźnika 150 tys. odwiedzających nas podczas imprez plenerowych, koncertów, festiwali, warsztatów i innych przedsięwzięć, które Zespół „Śląsk” realizuje w swojej pięknej siedzibie. Dzięki wykonanym pracom nie tylko zadbamy o urodę parku, ale także o bezpieczeństwo naszych gości korzystających z pleneru wokół pałacu.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zapewniamy, że środki w 100% zostaną wykorzystane przez „Śląsk” z sercem i najwyższą troską o materialne dziedzictwo kulturowe, które mamy pod swoją kuratelą. Jestem przekonany, że zaplanowane do końca tego roku prace rewitalizacyjne przyniosą taki efekt, że warto będzie przyjechać do siedziby Zespołu „Śląsk” specjalnie, by to zobaczyć.

2021-01-18 17:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świątynie w miniaturze

Marek Zygmunt

W Kłodzku otwarto Park Miniatur „MiniEUROLAD” – nową atrakcję pielgrzymkowo-turystyczną tej części Dolnego Śląska.

Więcej ...

Męskie wynagrodzenie Niepokalanej

2021-03-06 16:18

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Mężczyźni modlili się w archikatedrze warszawskiej, uczestnicząc we Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu i wynagradzającym Maryi różańcu.

Więcej ...

Transmisja Mszy św. z kościoła pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze

2021-03-07 09:58

screen

Zapraszamy na transmisję Mszy św. o godz. 10:00 z kościoła pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Wiara

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż