Reklama

Otwarcie ostatnich Świętych Drzwi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 stycznia br. w patriarchalnej Bazylice św. Pawła za Murami podczas nabożeństwa ekumenicznego, otwierającego Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, Jan Paweł II otworzył Święte Drzwi. Były to ostatnie Święte Drzwi otwarte w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Nabożeństwo rozpoczęło się uroczystym procesjonalnym wejściem do świątyni Papieża i przedstawicieli 22 Kościołów oraz wspólnot wyznaniowych z całego świata. Było to pierwsze w dziejach ekumeniczne otwarcie Świętych Drzwi.
Po odmówieniu modlitwy powitalnej przez Ojca Świętego przemówienia wygłosili przedstawiciele różnych Kościołów. Następnie Papież podszedł do Świętych Drzwi i je otworzył. Chociaż protokół liturgiczny przewidywał, że po otwarciu Drzwi tylko Ojciec Święty uklęknie na modlitwę, a pozostali uczestnicy uroczystości będą stać, to jednak w tym niezwykle uroczystym momencie również uklękli dwaj towarzyszący Janowi Pawłowi II hierarchowie: honorowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury - George Carey i przedstawiciel patriarchatu ekumenicznego w Konstantynopolu - metropolita Atanazy.
W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa ekumenicznego Ojciec Święty powiedział: "W tej bazylice, wzniesionej ku czci św. Pawła, pomni słów, jakimi Apostoł zwrócił się dzisiaj do naszej wiary i naszej nadziei (...), prosimy Chrystusa o przebaczenie tego wszystkiego, co w ciągu dziejów Kościoła zaszkodziło Jego planom jedności. Z ufnością prosimy Go - Bramę Życia, Bramę Zbawienia, Bramę Pokoju - by wspierał nasze kroki, by utrwalił dotychczasowe osiągnięcia, by wyjednał nam poparcie swego Ducha, aby nasze wysiłki były coraz bardziej autentyczne i skuteczne. (...) Oby w niedalekiej przyszłości chrześcijanie, ostatecznie pojednani, mogli znów kroczyć wspólnie jako jeden lud".
Po kazaniu wszyscy obecni złożyli wyznanie wiary, odmówili Modlitwę Pańską oraz wymienili z Ojcem Świętym i między sobą znak pokoju. Bardzo uroczysty i podniosły charakter miał ten obrzęd. Kolejno bowiem podchodzili do Jana Pawła II hierarchowie, a także świeccy przedstawiciele Kościołów wschodnich i protestanckich oraz światowych wspólnot wyznaniowych i wymieniali z nim pocałunki pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli